Development (future 3.4) - en to da translation catalogue (3261 entries)

en: <a href="http://akismet.com/get/?return=true">What is this?</a>
da: <a href="http://akismet.com/get/?return=true">Hvad er dette?</a>

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured, Popular, and Newest plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
da: Hvi du vil have en idé om, hvad der er tilgængeligt, så gennemse Fremhævede, Populære og Nyeste ved at klikke på linkene øverst til venstre. Disse sektioner ændres jævnligt.

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/%stopics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
da: Hvis du har lyst, så kan du lave din egen struktur på <abbr title="Universal Resource Locator">URL'en</abbr> for kategorier og tags.
    Du kan f.eks. bruge <code>emner</code> til kategorier og så ville din URL til dine kategorilinks være <code>http://eksempel.org/%semner/ikke-kategoriseret/</code>. Hvis feltet er tomt bruges standardindstillingen.

en: You should update your web.config now.
da: Du bør opdatere din web.config nu.

en: You are about to delete this link '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette dette link '%s'
     'Annuller' for at afbryde, 'OK' for at slette.

en: Welcome to your new WordPress site!
da: Velkommen til dit nye WordPress websted!

en: Plugin Homepage &#187;
da: Plugin forside &#187;

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, return to this screen and the link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
da: Linket til Kategorier- og Tags-konverteringsværktøjet på denne side vil føre dig til en importside, hvor det værktøj er et af de plugins, du kan installere. Når dette plugin er installeret, så vend tilbage til dette skærmbillede, hvor du kan vælge mellem konvertering begge veje.

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
da: Du kan eksportere en fil med dit websted &#8217;s indhold med henblik på at importere den til en anden installation eller til en anden platform. Eksportfilen er en XML-fil kaldet WXR. Indlæg, sider, kommentarer, egne felter, kategorier og tags medtages. Du kan vælge at WXR-filen til kun skal omfatte visse indlæg eller sider ved at bruge dropdown-felterne til at begrænse eksporten til kategori, forfatter, pr. måned eller udgivelsesstatus.

en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
da: At reparere %1$s tabellen mislykkedes. Fejl: %2$s

en: Standard time begins on: <code>%s</code>.
da: Standardtid begynder kl.: <code>%s</code>.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
da: Nye brugere vil modtage en e-mail for at lade dem vide, de er blevet tilføjet som en bruger til dit websted. Denne e-mail vil også indeholde deres kodeord. Fjern markeringen i feltet, hvis du ikke ønsker, at kodeordet skal stå i den velkomst-e-mail.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
da: Plugin'et genererede %d former for <strong>uventet output</strong> ved aktiveringen. Hvis der kommer  &#8220;headers already sent&#8221; beskeder, problemer med syndikering af feeds eller andet, så prøv at deaktivere eller fjerne dette plugin.

en: AtomPub services are disabled on this site. An admin user can enable them at %s
da: AtomPub er slået fra på dette websted. En administrator kan slå dem til på %s

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
da: En eller flere databasetabeller er utilgængelige. Databasen kan have brug for at blive <a href="%s">repareret</a>.

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
da: Mission fuldført. Beskeden <strong>%s</strong> er slettet.

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
da: Hvis du opdaterer dette tema, vil du miste alle de tilretninger, du har lavet. 'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at opdatere.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
da: Du kan filtrere listen af af brugere efter Brugerrolle ved at bruge de links der er oppe til venstre. Du kan filtrere i forhold til Alle, Administrator, Forfatter, Redaktør, Bidragsyder eller Abonnent. Som standard vises alle brugere. Brugerroller, der ikke er i brug, listes ikke.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
da: Du bruger en udviklingsversion af WordPress. Du kan opdatere til den seneste nightly build automatisk eller downloade den og installere den manuelt:

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret e-mail account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
da: Indstillingerne for Indlæg via e-mail giver dig mulighed for at sende en e-mail til dit WordPress websted med indholdet af dit indlæg. Du skal oprette en hemmelig e-mail-konto med POP3-adgang for at bruge denne funktion, og enhver e-mail der modtages på denne adresse vil blive offentliggjort, så er det en god idé at holde denne adresse meget hemmelig.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
da: Der er ændringer, der ikke er gemt, der vil blive tabt. 'OK' for at fortsætte, 'Annuller' for at vende tilbage til billed-editoren.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
da: I tidligere versioner af WordPress, var alle importfunktionerne indbygget. De er nu blevet forvandlet til plugins, da de fleste kun bruger dem én gang eller meget sjældent.

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
da: Det aktive tema fejler. Skifter tilbage til standardtemaet.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
da: Billedet kunne ikke behandles. Gå tilbage og prøv igen.

en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
da: %1$s tabellen er ikke i orden. Den giver følgende fejl: %2$s. WordPress vil forsøge at reparere tabel &hellip;

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
da: Der er en autogemt version af dette indlæg, der er nyere en versionen nedenunder. <a href="%s">Vis den autogemte</a>

en: that isn&#8217;t a valid e-mail address. E-mail addresses look like: <code>username@example.com</code>
da: Det er ikke en gyldig e-mail-adresse. E-mail-adresser har formen: <code>brugernavn@eksempel.com</code>

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
da: Reparationer fuldført. Fjern venligst nedenstående linje fra wp-config.php for at forhindre at denne side bruges af uautoriserede brugere.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
da: WordPress kan automatisk lede efter nogle almindelige databaseproblemer og reparere dem. At reparere dem kan tage sin tid, så vær venligst tålmodig.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
da: WordPress kan også forsøge at optimere databasen. Det forbedrer hastigheden i visse situationer. Men reparation og optimering af databasen kan vare lang tid, og databasen vil være låst under optimeringen.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
da: Skriv e-mail-adressen eller brugernavnet på en eksisterende bruger på netværket for at invitere dem til dette websted. Vedkommende vil få tilsendt en e-mail, hvor de bliver bedt om at bekræfte invitationen.

en: XML-RPC services are disabled on this site. An admin user can enable them at %s
da: XML-RPC tjenester er slået fra på dette websted. En administrator kan slå dem til på %s

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your wp-config.php file. Once this line is added to your config, reload this page.
da: For at give tilladelse til at denne side automatisk reparerer problemer i databasen skal du venligst tilføje denne linje din wp-config.php-fil. Når linjen er tilføjet, så genindlæs denne side.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
da: En avatar er et billede, der følger dig fra webblog til webblog, og optræder ved siden af dit navn, når du kommenterer på websteder, hvor avatarer er aktiveret. Her kan du aktivere visning af avatarer for besøgende, der kommenterer på dit websted.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
da: <strong>Advarsel:</strong> At lave ændringer i aktive plugins kan ikke anbefales. Hvis dine ændringer skaber uoprettelige fejl, så vil plugin'et automatisk blive deaktiveret.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
da: Skriv e-mail-adressen eller brugernavnet på en eksisterende bruger på netværket for at invitere dem til dette websted. Vedkommende vil få tilsendt en e-mail, hvor de bliver bedt om at bekræfte invitationen.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
da: Du udgiver kommentarer for hurtigt. Sæt farten ned.

en: Contributing Developers
da: Bidragende udviklere

en: Show Toolbar when viewing site
da: Vis værktøjslinje på webstedet

en: Use the current theme &mdash; %1$s &mdash; or <a href="%2$s">choose a new one</a>.
da: Brug det nuværende tema &mdash; %1$s &mdash; or <a href="%2$s">vælg et nyt</a>.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
da[0]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede nogle sikkerhedshuller og rettede %2$s fejl.
da[1]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede nogle sikkerhedshuller og rettede %2$s fejl.

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
da: Hvis du vil vide mere, så læs <a href="%s">udgivelsesnoterne</a>.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
da[0]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede nogle sikkerhedshuller og rettede %2$s fejl.
da[1]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede nogle sikkerhedshul og rettede %2$s fejl.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
da[0]: <strong>Version %1$s</strong> rettede %2$s fejl.
da[1]: <strong>Version %1$s</strong> rettede %2$s fejl.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
da: Velkommen til dit WordPress kontrolpanel. Dette er det skærmbillede, du møder, når du logger ind på dit websted, og det giver dig adgang til administationsmulighederne i WordPress. Der er en hjælpetekst til hvert skærmbillede gemt under Hjælp-fanen i øverste højre hjørne.

en: You can also choose a background color. If you know the hexadecimal code for the color you want, enter it in the Background Color field. If not, click on the Select a Color link, and a color picker will allow you to choose the exact shade you want.
da: Du kan også vælge en baggrundsfarve. Hvis du kender hexadecimalkoden på den farve du ønsker, skal du indtaste den i farvefeltet.

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
da[0]: Vedligeholdelse- og sikkerhedsudgivelse
da[1]: Vedligeholdelses- og sikkerhedsudgivelser

en: What&#8217;s New
da: Hvad er nyt

en: Security Release | Security Releases
da[0]: Sikkerhedsudgivelse
da[1]: Sikkerhedsudgivelser

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
da[0]: Vedligeholdelsesudgivelse
da[1]: Vedligeholdelsesudgivelser

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
da[0]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede et sikkerhedshul.
da[1]: <strong>Version %1$s</strong> lukkede nogle sikkerhedshuller.

en: This screen allows you to choose your default permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
da: Dette skærmbillede kan du vælge din permalinkstruktur. Du kan vælge mellem almindelige indstillinger eller oprette en brugerdefineret URL-struktur.

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%s">here</a>.
da: Velkommen til WordPress %1$s. Du vil blive omdirigeret til Om WordPress skærmbilledet. Hvis dette ikke sker, så skal du klikke <a href="%s">her</a>.

en: Return to Updates
da: Tilbage til opdateringer

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
da: Velkommen til WordPress %1$s <a href="%2$s">Læs mere</a>.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
da: Nyt

en: If your theme does not support the custom menus feature yet (the default themes, Twenty Eleven and Twenty Ten, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
da: Hvis dit tema ikke understøtter brugerdefinerede menuer (standardtemaerne Tyve Eleven og Twenty Ten, gør), kan du lære, hvordan du tilføjer denne funktion ved at følge linket til Dokumentationen.

en: Custom menus may contain links to pages, categories, custom links or other content types (use the Screen Options tab to decide which ones to show on the screen). You can specify a different navigation label for a menu item as well as other attributes. You can create multiple menus. If your theme includes more than one menu, you can choose which custom menu to associate with each. You can also use custom menus in conjunction with the Custom Menus widget.
da: Du kan oprette brugerdefinerede menuer til din side. Disse menuer kan indeholde links til sider, kategorier, brugerdefinerede links eller andet indhold (brug fanen Skærmindstillinger til at indstille, hvilke af dem der skal vises på skærmen). Du kan angive en anden navigationsetiket til et menupunkt samt andre egenskaber. Du kan oprette flere menuer. Hvis dit tema omfatter mere end en menu, kan du vælge, hvilke brugerdefinerede menuer, der skal knyttes til hver. Du kan også bruge brugerdefinerede menuer sammen med widget'en Brugerdefineret menu.

en: This feature allows you to use a custom menu in place of your theme&#8217;s default menus.
da: Denne funktion gør det muligt for dig at anvende en brugerdefineret menu i stedet for dit temas standardmenuer.

en: Adding Categories
da: Tilføjer Kategorier

en: Adding Tags
da: Tilføjer tags

en: Troubleshooting
da: Fejlfinding

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
da: Du kan uploade mediefiler uden at oprette et indlæg først. Dette giver dig mulighed for at uploade filer til brug i indlæg og sider senere, og/eller for at få et weblink til en bestemt fil, som du vil dele.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive area, where all your widgets and their settings will have been saved.
da: Når du skifter temaer, er der ofte en vis variation i antallet og opsætningen af widget områder/sidebarer og nogle gange kommer disse i konflikt med hinanden og gør overgangen lidt mindre glat. Hvis du har ændret temaer og synes at der mangler widgets, skal du rulle ned på skærmen til den Inaktive widgets, hvor alle dine widgets og deres indstillinger er blevet gemt.

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
da: Du skal tildele et kodeord til den nye bruger, som vedkommende kan skifte efter at have logget ind. Brugernavnet, kan dog ikke ændres.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
da: Hvis du ønsker at konvertere dine kategorier til tags (eller omvendt), skal du bruge <a href="%s"> Kategorier- og Tags konverteringsværktøjet</a>, der er tilgængeligt fra Importskærmbilledet.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
da: Når du er færdig, så husk at trykke på knappen "Tilføj ny bruger" i bunden af skærmen.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
da: Når du har gemt den downloadede fil, kan du bruge Import-funktionen i en WordPress-installation til at importere indholdet fra dette websted.

en: Screen Display
da: Vis på skærmen

en: Attaching Files
da: Vedhæft filer

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
da: Her er en grundlæggende oversigt over de forskellige brugerroller og tilladelserne for hver rolle:

en: User Roles
da: Bruger roller

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
da: For at tilføje nye brugere til dit site skal du udfylde formularen på denne skærm, og herefter trykke på knappen "Tilføj ny bruger".

en: Moderating Comments
da: Behandler kommentarer

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
da: Abonnenter kan læse kommentarer/kommentere/modtage nyhedsbreve etc., men kan ikke oprette almindeligt indhold på webstedet.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
da: Hvis en importmulighed mangler, så <a href="%s">søg i plugin-biblioteket</a> og se om der findes et importværktøj der.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
da: Når du bruger massehandling kan du ændre metadata (kategorier, forfatter, etc.) for alle de valgte indlæg samtidig. For at fjerne et indlæg fra samlingen, skal du klikke på x ved siden af navnet i massehandlingsområdet.

en: Available Actions
da: Mulige handlinger

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
da: Forfattere kan udgive og håndtere deres egne indlæg og kan uploade filer.

en: How to Update
da: Hvordan du opdaterer

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
da: Hvis du ønsker at installere et plugin, som du har downloadet fra et andet sted, så klik på Upload øverst til venstre. Du blive bedt om at uploade .zip-filen og, når denne er uploadet, kan du aktivere det nye plugin.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
da: Denne skærm giver adgang til alle dine indlæg. Du kan tilpasse skærmen så den passer til din arbejdsgang.

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
da: Du kan også redigere eller flytte flere indlæg til papirkurven på én gang. Vælg de indlæg, du ønsker at behandle, ved at benytte afkrydsningsfelterne, vælg derefter den handling du ønsker at bruge fra massehandlingsmenuen og klik anvend.

en: Adding Plugins
da: Tilføjer plugins

en: Screen Content
da: Skærmindhold

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
da: Du kan tilrette visningen på denne skærm på flere forskellige måder

en: It is very important to keep your WordPress installation up to date for security reasons, so when you see a number appear, make sure you take the time to update, which is an easy process.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager er det vigtigt, at din WordPress installation holdes opdateret. Tag dig tiden til at opdatere når du ser et nummer. Det er let at opdatere.

en: Adding Themes
da: Tilføj tema

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their posts. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
da: Slet fører dig til Slet bruger-skærmen for at du kan bekræfte sletningen og permanent fjerne en bruger fra dit websted, samt slette deres indlæg. Du kan også slette flere brugere på én gang ved at benytte massehandling.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierachy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
da: Kategorier er hierarkiske, hvilket betyder, at du kan indlejre underkategorier. Tags er ikke hierarkiske og kan ikke indlejres. Nogen gange bruger folk den ene type i deres indlæg, hvorefter de senere indser, at det andet vil fungere bedre med indholdet.

en: This screen lets you update to the latest version of WordPress as well as update your themes and plugins from the WordPress.org repository. When updates are available, the number of available updates will appear in a bubble on the left hand menu as a notification.
da: På denne skærm kan du både opdatere WordPress, temaer samt plugins til seneste version. Når der er opdateringer tilgængelige vises en lille cirkel til venstre i menuen.

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their posts. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
da: Fjern tillader dig at fjerne en bruger fra dit websted. Det sletter ikke deres indlæg. Du kan også fjerne flere brugere på én gang ved at bruge massehandling.

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
da: Plugins hægter sig på WordPress for at udvide dets funktionalitet med brugerdefinerede funktioner. Plugins er udviklet uafhængigt af WordPress' kerne af tusindvis af udviklere over hele verden. Alle plugins i den officielle <a href="%s" target="_blank">WordPress.org pluginbibliotek</a>, er forenelige med den licens som WordPress bruger. Du kan finde nye plugins at installere ved at søge i biblioteket lige her i din egen plugin-sektion.

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
da: Permanente links er de permanente URL'er til dine indlæg og sider, samt dine kategori- og tag-arkiver. Et permalink er den webadresse, der linker til dit indhold. URL'en til hvert indlæg bør være permanent og aldrig ændre sig &#8212; deraf navnet permalink.

en: Many people choose to use &#8220;pretty permalinks,&#8221; URLs that contain useful information such as the post title rather than generic post ID numbers. You can choose from any of the permalink formats under Common Settings, or can craft your own if you select Custom Structure.
da: Mange vælger at bruge &#8220;pæne permalinks,&#8221; med en URL der indeholder brugervenlig information, såsom indlægstitlen frem for fortløbende ID-numre på indlægene. Du kan frit vælge mellem permalink-formaterne under Basisindstillinger, eller du kan skabe din egen, hvis du vælger Egen struktur.

en: Common Settings
da: Almindelige indstillinger

en: Custom Structures
da: Egen struktur

en: If you do not set the maximum embed size, it will be automatically sized to fit into your content area.
da: Hvis du ikke indstiller en maksimal størrelse på indlejrede elementer, så vil de automatisk blive sat til at passe til dit indholdsområde.

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
da: Upload af filer lader dig vælge både mappe og placering for dine uploadede filer.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
da: Du kan udgive indhold på flere forskellige måder. Dette skærmbillede indeholder indstillingerne for dem alle. Øverste del styrer editoren der dukker op rundt om i administrationen mens resten styrer eksterne udgivelsesmåder. Ønsker du mere information om disse metoder, så klik på nedenstående links for yderligere dokumentation.
    
    Du skal klikke på Gem ændringer nederst på denne side for at de nye indstillinger kan træde i kraft.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
da: Installation af temaer i en Multisite-installation kan kun gøres fra den sektion, hvorfra Netværket administreres.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the radio button next to &#8220;Ask search engines not to index this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
da: Du kan vælge at forhindre robotter, ping-services og spiders fra at gennemgå din side. Hvis du vil udelukke dem, skal du bare aktivere den anden mulighed her: Jeg vil gerne blokere for søgemaskiner, men tillade almindelige besøgende. Derefter skal du vælge Gem ændringer nederst. Dette forhindrer dog ikke din side i at være synlig på internettet.

en: WordPress has a nice new API for working with admin screens. Create rich screens, add help documentation, adapt to screen contexts, and more.
da: WordPress har en fiks ny API til at arbejde med skærmbillederne i administrationen. Opret nemmere anvendelige skærmbilleder, tilføj hjælpetekster, tilpas skærmbilledet til sin kontekst og mere.

en: Changing themes often requires widget re-configuration based on the number and position of sidebars. Now if you change back to a previous theme, the widgets will automatically go back to how you had them arranged in that theme. <em>Note: if you&#8217;ve added new widgets since the switch, you&#8217;ll need to rescue them from the Inactive Widgets area.</em>
da: Når du skifter tema så kræver det ofte, at du indstiller dine widgets igen. Alt efter antallet af sidebars og deres placering. Hvis du nu skifter til et tidligere tema, så vil dine widgets vende tilbage til den måde de var i det pågældende tema. <em>Obs: hvis du har tilføjet nye widgets siden du skiftede, vil du være nødt til at hente dem fra Inaktive widgets området.</em>

en: Thank you for updating to the latest version! Using WordPress %s will improve your looks, personality, and web publishing experience. Okay, just the last one, but still. :)
da: Tak fordi du opdaterede til den seneste version! Brugen af WordPress %s vil forbedre dit udseende, din personlighed og oplevelsen ved at udgive på nettet. Okay, kun det sidste, men alligevel. :)

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
da: Hvis du ønsker besøgende skal kunne registrere sig, i modsætning til at blive registreret af administratoren, skal du sætte flueben under medlemskab. En standardbrugerrolle kan indstilles til alle nye brugere, uanset om de registrerer sig selv, eller bliver registreret af administrator.

en: <strong>Post editor</strong> - Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your post text. You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular post editor.
da: <strong>Redigeringsfeltet</strong> - Skriv teksten til dit indlæg. Der er to former for redigering: Visuel og HTML. Vælg tilstand ved at klikke på den pågældende fane. Visuel tilstand giver dig en WYSIWYG-editor. Klik på sidste ikon i rækken for at udvide formatteringslinjen med en ekstra række muligheder. HTML-tilstand giver dig mulighed for at indtaste rå HTML sammen med din indlægstekst. Du kan indsætte mediefiler ved at klikke på ikonerne over formatteringslinjen og derefter følge anvisningerne. Du kan også vælge uforstyrret skrivetilstand, en tilføjelse i version 3.2 ved at klikke på fuldskærmikonet i Visual tilstand (næstsidst i den øverste række) eller fuldskærmknappen i HTML-tilstand (sidste i rækken). Når det er slået til, kan du gøre knapperne synlige ved at føre musen over det øverste af del af området. Afslut Fuldskærm for at vende tilbage til den normale editor.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and HTML modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box:
da: Oprettelsen af en side minder meget om oprettelsen af et indlæg, og skærmen kan tilpasses på samme måde ved hjælp af træk og slip, skærmindstillinger, samt ved at udvide og sammenfolde de bokse, du ønsker at have til rådighed. Dette skærmbillede har også (fra version 3.2) den nye uforstyrret skrivetilstand, der findes via fuldskærmsknappen, både når du bruger visuel og HTML-visning. Side-editoren fungerer stort set som indlægs-editoren, men der er nogle sidespecifikke muligheder i boksen med sideegenskaber:

en: Remote Publishing allows you to use an external editor (like the iOS or Android app) to write your posts.
da: Fjernudgivelse lader dig benytte en ekstern editor (såsom iOS eller Android) til at skrive dine indlæg.

en: Post Via Email
da: Indlæg via e-mail

en: Due to security issues, you cannot use Post By Email on Multisite Installs.
da: Af hensyn til sikkerheden kan du ikke benytte Indlæg via e-mail i Multisite-installationer.

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
da: Hvis du ønsker det, så kan WordPress automatisk give besked til forskellige tjenester om dine nye indlæg.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
da: Dette skærmbillede giver mange muligheder for at indstille og håndtere visning af kommentarer og links til dine indlæg/sider. Så mange, at der faktisk ikke er plads til at vise dem her! :-) Brug linket til dokumentationen nedenfor, for at få oplysninger om, hvad hver indstillingsmulighed gør.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
da: Du kan ændre din adgangskode, slå tastaturgenveje til, ændre farveskemaet på din WordPress-administration, og slå WYSIWYG (Visual) editor fra - blandt andre ting. Du kan skjule værktøjslinjen (tidligere kaldet Administrationsbjælken) fra ​​dit websted, men den kan ikke være deaktiveret i administrationen.

en: Inactive Sidebar (not used)
da: Inaktiv sidebar (bruges ikke)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
da: Denne sidebar er ikke længere tilgængelig, og vises ikke nogen steder på dit websted. Fjern hvert af de forskellige widgets nedenfor for helt at fjerne denne inaktive sidebar.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
da: <strong>Træk og slip</strong> dine filer ind i området nedenfor. Flere filer samtidigt er tilladt.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
da: Hvis du klikker <strong>Vælg Filer</strong> åbner et navigations-vindue, der viser dig filerne i dit operativsystem. Vælg <strong>Åbn</strong> efter at have klikket på den fil, du vil have, så starter en statuslinje på uploadskærmen.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
da: Du kan oprette grupper af links ved at bruge Link-kategorier. Link-kategorinavne skal være unikke og Link-kategorier er adskilt fra de kategorier, du bruger til indlæg.

en: Create Menus
da: Opret menuer

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pulldown, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
da: Du kan slette Link-kategorier i dropdown-menuen med massehandlinger, men handlingen sletter ikke links i kategorien. I stedet flyttes de til standard Link-kategorien.

en: Removing and Reusing
da: Fjerner og genbruger

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
da: Du kan tildele nøgleord til dine indlæg ved hjælp af <strong>tags</strong>. I modsætning til kategorier, har tag ikke noget hierarki, så der er ingen sammenhæng fra et tag til et andet.

en: Missing Widgets
da: Manglende widgets

en: <strong>Select Files</strong> will open the multi-file uploader, or you can use the <strong>Browser Uploader</strong>.
da: <strong>Vælg filer</strong> vil åbne multifil-uploaderen, eller du kan bruge <strong>browseruploaderen</strong>.

en: Basic image editing is available after upload is complete. Make sure you click Save before leaving this screen.
da: Grundlæggende billedredigering er mulig efter upload er afsluttet. Vær sikker på, at du trykker Gem, inden du forlader dette skærmbillede.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
da: Du kan administrere kommentarer på din side på samme måde som du administrerer Indlæg og andet indhold. Dette skærmbillede kan tilpasses på samme måde som resten af kontrolpanelet, og du kan redigere kommentarer ved hjælp af hover-links eller massehandlinger.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
da: I <strong>Forfatter</strong>-kolonnen vises, udover forfatterens navn, e-mail-adresse og blog-URL, kommentarskriverens IP-adresse. Hvis du klikker på dette link, kan du se alle kommentarer sendt fra denne IP-adresse.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
da: Linkene i Værktøjslinjen i toppen af skærmen forbinder dit kontrolpanel med dit websted, og giver adgang til din profil og hjælpsom WordPress-information.

en: Deleting Links
da: Sletter links

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
da: Når du fører musen over en række afsløres en nogle handlingslinks: Rediger, Slet permanent og Vis. Hvis du klikker på Rediger eller på mediefilens navn så føres du til et skærmbillede, hvor du kan redigere i filens metadata. Klikker du på Slet permanent, slettes filen fra mediebiblioteket (såvel som fra alle indlæg, som det aktuelt er knyttet til). Vis vil tage dig til den pågældende fils visningsside.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
da: Håndtering af sider minder meget om at håndtere indlæg og skærmbillederne kan tilrettes på samme måde.

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows how many comments that post has received. If the bubble is gray, you have moderated all comments for that post. If it is blue, there are pending comments. Clicking the bubble will filter the comments screen to show only comments on that post.
da: I <strong>Som svar til</strong>-kolonnen er der tre elementer. Teksten er navnet på det indlæg, som inspirerede til kommentaren, og linker til indlægseditoren for dette indlæg. Vis indlæg-linket fører til indlægget på dit websted. Den lille boble med antallet i viser hvor mange kommentarer indlægget har fået. Hvis boblen er grå, har du godkendt alle kommentarer til dette indlæg. Hvis den er blå, er der kommentarer som afventer godkendelse. Hvis du klikker på boblen vil den filtrere kommentarerne og kun vise kommentarer til dette indlæg.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
da: Du kan også udføre samme type handlinger, såsom at indsnævre listen ved at bruge filtrene, eller bruge de handlingslinks der dukker op, når du fører musen over en række, eller bruge funktionen Massehandling til at redigere metadata for flere sider på en gang.

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
da: Hvis en mediefil ikke er knyttet til noget indlæg, vil du se det i Vedhæftet til-kolonnen, og kan klikke på Vedhæft fil, hvorefter der åbner et lille popup-vindue, der vil give dig mulighed for at søge efter et indlæg og vedhæfte filen.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
da: Alle filerne du har uploadet findes i mediebiblioteket med de nyeste først. Du kan bruge fanen skærmindstillinger til at tilpasse visningen på skærmen.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
da: Sider svarer til indlæg ved at have titel, brødtekst og tilknyttede metadata, men de adskiller sig ved ikke at være del af bloggens kronologiske udgivelser, nærmest lidt i retning af permanente indlæg. Sider er ikke kategoriserede eller taggede, men de kan være del af et hierarki. Du kan lave undersider under andre sider ved at gøre en af dem til “Forælder” til de andre og dermed oprette en gruppe af sider.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
da: Mange benytter tastaturgenveje til at moderere deres kommentarer hurtigere. Benyt linket nedenfor for at lære hvordan.

en: In the <strong>Comment</strong> column, above each comment it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the comment was left on your site. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site. Hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
da: I <strong>kommentarkolonnen</strong>, det den hvor der over kolonnen står "Lagt på" efterfulgt af datoen og tidspunktet kommentaren blev lagt på dit websted, der kan du klikke på dato/tid-linket og det vil føre dig til kommentaren ude på dit websted. Fører du musen over en kommentar giver det dig muligheden for at godkende, svare (og godkende), lynredigere, redigere, markere som spam eller smide kommentaren i papirkurven.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
da: Links kan opdeles i kategorier; disse er anderledes end de kategorier, der anvendes på dine indlæg.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
da: <a href="%s">Lær mere om WordPress %s</a>.

en: WordPress now includes the entire jQuery UI stack and the latest version of jQuery: %s.
da: WordPress har nu også hele jQuery UI stack og den seneste version af jQuery: %s.

en: Managing Pages
da: Håndtering af sider

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
da: Du kan skjule/vise kolonner efter behov og vælge hvor man brugere, der skal vises pr. skærmbillede, ved at bruge fanen Skærmindstillinger.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
da: <strong>Preview</strong> vil vise hvordan din kladde vil se ud, hvis du udgiver den. Vis indlæg vil føre dig til dit websted, så du kan se indlægget online. Alt efter indlæggets status vil forskellige links være tilgængelige.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
da: Når markøren føres over en række i brugerlisten, vil der vises handlingslinks, som giver dig mulighed for at administrere brugere. Du kan udføre følgende handlinger:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
da: <strong>Papirkurv</strong> fjerner dit indlæg fra denne liste og placerer det i papirkurven, hvorfra du kan slette det permanent.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
da: <strong>Lynrediger</strong> giver hurtig adgang til metadataene for dit indlæg, så du kan opdatere indlægsdetaljer uden at forlade dette skærmbillede.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
da: <strong>Rediger</strong> tager dig til redigeringsskærmbilledet for indlægget. Du kan også komme til det skærmbillede ved at klikke på indlæggets titel.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
da: Rediger tager dig til den redigerbare profil for den pågældende bruger. Du kan også komme til det skærmbillede ved at klikke på brugernavnet.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
da: Du kan se alle indlæg, der er lavet af en bruger, ved at klikke på nummeret i indlægskolonnen.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
da: Da dette er en multisite-installation, kan du tilføje konti, der allerede findes på netværket, ved at angive et brugernavn eller e-mail-adresse, og tildele brugeren en rolle. For at få flere muligheder, såsom at angive en adgangskode, skal du være en netværksadministrator og føre markøren over linket til en eksisterende brugers navn. Derefter kan du gå til Rediger brugerprofil under Netværkadministrator > Alle brugere.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
da: Den sandsynlige direkte indkludering af wp-admin/includes/template.php for at kunne bruge add_meta_box(). Dette er meget forkert. Hægt add_meta_box() kaldet i add_meta_boxes handlingen i stedet.

en: Welcome to WordPress %s
da: Velkommen til WordPress %s

en: To save space and increase efficiency, we&#8217;ve combined the admin bar and the old Dashboard header into one persistent toolbar. Hovering over the toolbar items will reveal submenus when available for quick access.
da: For at spare plads og øge effektiviteten har vi kombineret administratorbjælken og det gamle sidehovede i kontrolpanelet til en fast værktøjslinje. Når du fører musen over elementerne i værktøjslinjen vil der afsløres undermenuer, hvis de er tilgængelige, der giver hurtig adgang til andre muligheder.

en: This screen! From now on when you update WordPress, you&#8217;ll be brought to this screen &mdash; also accessible any time from the W logo in the corner of the toolbar &mdash; to get an overview of what&#8217;s changed.
da: Dette skærmbillede! Fra nu af, når du opdaterer WordPress, vil du blive bragt til dette skærmbillede &mdash; der også er tilgængelig nårsomhelst via W-logoet i hjørnet af værktøjslinjen &mdash; for at få et overblik over, hvad der er ændret.

en: We&#8217;ve streamlined things! Instead of needing to click on a specific upload icon based on your file type, now there&#8217;s just one. Once your file is uploaded, the appropriate fields will be displayed for entering information based on the file type.
da: Vi har gjort tingene mere strømlinede! I stedet for, at du skal klikke på et bestemt upload-ikon i forhold til filtypen, er der nu kun et ikon. Når din fil er uploadet vil relevante felter i forhold til filen blive vist, så du kan indtaste relevante oplysninger.

en: When we add new features, move navigation, or do anything else with the dashboard that might throw you for a loop when you update your WordPress site, we&#8217;ll let you know about it with new feature pointers explaining the change.
da: Når vi tilføjer nye funktioner, flytter navigationen, eller gør andet med kontrolpanelet, der måske får dig på glatis, når du opdaterer dit WordPress websted, så fortæller vi om det med små funktionsbeskrivelser, der forklarer ændringen.

en: We&#8217;ve added the rar and 7z file formats to the list of allowed file types in the uploader.
da: Vi har tilføjet rar- og 7z-filformaterne til listen over filtyper, som uploaderen vil godtage.

en: Have you ever gone to edit a post after someone else has finished with it, only to get an alert that tells you the other person is still editing the post? From now on, you&#8217;ll only get that alert if another person is still on the editing screen &mdash; no more time lag.
da: Har du nogensinde forsøgt at redigere et indlæg efter en anden er færdig med det, og derefter blevet varskoet om, at samme person stadig redigerer indlægget? Fra nu af vil du kun få den besked, hvis en anden person stadig bruger redigeringsfunktionen &mdash; intet misvisende efterslæb.

en: Go to Dashboard &rarr; Home
da: Gå til Kontrolpanel &rarr; Forside

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
da: Tilbage til Kontrolpanel &rarr; Opdateringer

en: Want to import content from Tumblr to WordPress? No problem! Go to <span class="no-break">Tools &rarr; Import</span> to get the new Tumblr Importer, which maps your Tumblog posts to the matching WordPress post formats. Tip: Choose a theme designed to display post formats to get the greatest benefit from the importer.
da: Vil du gerne importere indhold fra Tumblr til WordPress? Ikke noget problem. Gå til <span class="no-break">Værktøjer &rarr; Import</span> for at hente det nye Tumblr importeringsværktøj, som overfører din Tumblog til passende WordPress-indlægsformater. Tip: Vælg et tema, der er designet til at vise forskellige indlægsformater, for at få størst udbytte af importen.

en: Speed up navigating the dashboard and reduce repetitive clicking with our new flyout submenus. As you hover over each main menu item in your dashboard navigation, the submenus will magically appear, providing single-click access to any dashboard screen.
da: Få fart på navigation i kontrolpanelet og nedbring antallet af gentagne klik med vores nye folde-ud undermenuer. Når du fører musen over en et hovedmenupunkt i navigationen i kontrolpanelet, vil undermenuen på magisk vis dukke op, og give enkeltklik adgang til enhvert skrærmbilledet i kontrolpanelet.

en: The Help tabs located in the upper corner of the dashboard screens below your name have gotten a facelift. Help content is broken into smaller sections for easier access, with links to relevant documentation and the support forums always visible.
da: Hjælpefanerne i øverste hjørne af kontrolpanelets skærmbilleder, lige under dit navn, har fået et ansigtsløft. Indholdet under Hjælp er brudt op i mindre sektioner for at gøre det mere tilgængligt med links til relevant dokumentation og supportforaene er altid synlige.

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
da: WordPress er skabt af en verdensomspændende team af passionerede personer.

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
da[0]: %s kommentar afventer godkendelse
da[1]: %s kommentarer afventer godkendelse

en: Funky characters in post titles (e.g. curly quotes from a word processor) will no longer result in garbled post slugs.
da: Smarte tegn i indlægstitler (f.eks krøllede anførselstegn fra et tekstbehandlingsprogram), vil ikke længere vil resultere i mærkelige permalinks.

en: The new editor API automatically pulls in all the JS and CSS goodness for the editor. It even supports multiple editors on the same page.
da: Den nye API trækker automatisk al JS og CSS lækkerhed til editoren. Den understøtter endda flere editorer på den samme side.

en: Editor API Overhaul
da: Editor API hovedeftersyn

en: Better Co-Editing
da: Bedre grupperedigering

en: jQuery and jQuery UI
da: jQuery og jQuery UI

en: Flexible Permalinks
da: Fleksible permalinks

en: You have more freedom when choosing a post permalink structure. Skip the date information or add a category slug without a performance penalty.
da: Du har større frihed, når du vælger en permalinkstruktur. Spring datoinformationen over eller tilføj en kategoriadresse uden at blive straffet i ydelse.

en: Post Slugs: Less Funky
da: Indlægskortlinks: Mindre smarte

en: This handy method will tell you if a <code>WP_Query</code> object is the main WordPress query or a secondary query.
da: Denne praktiske metode vil fortælle hvis et <code>WP_Query</code> objekt er hovedkaldet i WordPress eller et sekundært kald.

en: Widget Improvements
da: Widget forbedringer

en: Tumblr Importer
da: Thumblr import-funktion

en: The dashboard home screen will have a Welcome area that displays when a new WordPress installation is accessed for the first time, prompting the site owner to complete various setup tasks. Once dismissed, this welcome can be accessed via the dashboard home screen options tab.
da: Kontrolpanelets forside vil have et velkomstområde, der vises når en ny WordPress-installation tilgås første gang, og webstedets ejer vil blive bedt om at fuldføre forskellige indstillinger i installationen.

en: More File Formats
da: Flere filformater

en: Dashboard Design
da: Kontrolpanel design

en: Flyout Menus
da: Foldeud-menuer

en: New Feature Pointers
da: Pile til de nye funktioner

en: Help Tabs
da: Hjælpefaner

en: Easier Uploading
da: Nemmere upload

en: Header + Admin Bar = Toolbar
da: Header + Administratorbjælke = Værktøjslinje

en: Adding photos or other files to posts and pages just got easier. Drag files from your desktop and drop them into the uploader. Add one file at a time, or many at once.
da: Det blev pludselig meget nemmere at tilføje filer til indlæg og sider. Træk filer fra din computer og slip dem i uploaderen. Tilføj én fil ad gangen eller mange samtidigt.

en: Content Tools
da: Indholdsværktøjer

en: Feels Like the First Time
da: Føles som den første gang

en: Post-update Changelog
da: Ændringslog på indlægsopdateringer

en: Certain dashboard screens have been updated to look better at various sizes, including improved iPad/tablet support.
da: Visse af skærmbillederne i kontrolpanelet er blevet opdateret så de fremstår bedre i forskellige størrelser, inklusive bedre understøttelse på iPad/tabletter

en: Dashboard Welcome
da: Kontrolpanelsvelkomst

en: File Type Detection
da: Filtype genkendelse

en: The single media icon now launches the uploader for all file types, and the new drag and drop interface makes uploading a breeze.
da: Du kan nu uploade alle filtyper. Træk-og-slip grænsefladen gør det til en leg at uploade.

en: We&#8217;ve combined the admin bar and the old Dashboard header into one persistent toolbar. Hover over the toolbar items to see what&#8217;s new.
da: Vi har kombineret administratorbjælken og det gamle sidehovede i kontrolpanelet til én gennemgående værktøjslinje. Før musen over elementerne i værktøjslinjen for at se alt det nye.

en: New Feature: Saving Widgets
da: Ny funktion: Gem widgets

en: Network Admin is now located in the My Sites menu.
da: Netværksadministrator er nu placeret i menuen med Mine websteder.

en: Updated Media Uploader
da: Opdateret medieuploader

en: If you change your mind and revert to your previous theme, we&#8217;ll put the widgets back the way you had them.
da: Hvis du skifter mening og skifter tilbage til dit forrige tema, så sætter vi dine widgets tilbage som de var.

en: New Feature: Toolbar
da: Ny funktion: Værktøjslinje

en: Core Developers
da: Kerneudviklere

en: Under the Hood
da: Under motorhjelmen

en: Use the current theme &mdash; %1$s &mdash; or <a href="%2$s">choose a new one</a>. If you stick with %3$s, here are a few ways to make your site look unique.
da: Brug det nuværende tema &mdash; %1$s &mdash; eller <a href="%2$s">vælg et nyt</a>. Hvis du beholder %3$s, så er der her par muligheder for at give dit websted et unikt udseende.

en: <a href="%s">Install a theme</a> to get started customizing your site.
da: <a href="%s">Installer et tema</a> for at komme i gang med at tilpasse dit websted.

en: If you need help getting started, check out our documentation on <a href="http://codex.wordpress.org/First_Steps_With_WordPress">First Steps with WordPress</a>. If you&#8217;d rather dive right in, here are a few things most people do first when they set up a new WordPress site. If you need help, use the Help tabs in the upper right corner to get information on how to use your current screen and where to go for more assistance.
da: Hvis du har brug for hjælp med at komme i gang, så tjek vores dokumentation på <a href="http://codex.wordpress.org/First_Steps_With_WordPress">Første skridt med WordPress</a>. Hvis du hellere vil springe lige ud i det, er her nogle ting, som de fleste gør som det første, når de har installeret et nyt WordPress-websted. Hvis du har brug for hjælp, så klik på Hjælp-fanen i øverste højre hjørne, hvor du kan få information om, hvordan du bruger det nuværende skærmbillede, og om hvor du kan kan få mere assistance.

en: <a href="%s">Create an About Me page</a>
da: <a href="%s">Opret en Om mig side</a>

en: <a href="%s">Turn comments on or off</a>
da: <a href="%s">Slå kommentarer til eller fra</a>

en: Delete the <a href="%1$s">sample page</a> and <a href="%2$s">post</a>
da: Slet <a href="%1$s">prøveside</a> og <a href="%2$s">-indlæg</a>

en: <a href="%s">Select your tagline and time zone</a>
da: <a href="%s">Vælg din tagline og tidszone</a>

en: <a href="%s">Choose your privacy setting</a>
da: <a href="%s">Vælg dine privatlivsindstillinger</a>

en: View the <a href="%1$s">sample page</a> and <a href="%2$s">post</a>
da: Vis <a href="%1$s">prøveside</a> og <a href="%2$s">-indlæg</a>

en: <a href="%s">Write your first post</a>
da: <a href="%s">Skriv dit første indlæg</a>

en: <a href="%s">Fill in your profile</a>
da: <a href="%s">Udfyld din profil</a>

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The new WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the new uploader</a>.
da: Du bruger browserens indbyggende fil-uploader. Den nye WordPress-uploader giver mulighed for at vælge flere filer på én gang og træk-og-slip håndtering af dine filer. <a href="#">Skift til den nye uploader</a>.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
da: %s overstiger den maksimale uploadstørrelse for multi-fil uploader, når den benyttes i din browser.

en: Check out the sample page & post editors to see how it all works, then delete the default content and write your own!
da: Tjek eksemplerne på henholdsvis et indlæg og en side for at se, hvordan tingene virker, slet derefter standardindholdet og skriv dit eget!

en: Here are a few easy things you can do to get your feet wet. Make sure to click Save on each Settings screen.
da: Her er et par nemme ting, du kan kaste dig ud i, for at se om isen kan bære. Vær sikker på, at du klikker Gem ved hver indstilling.

en: Customize Your Site
da: Tilpas dit websted

en: <a href="%s">Set a background color</a>
da: <a href="%s">Vælg en baggrundsfarve</a>

en: <a href="%s">Choose light or dark</a>
da: <a href="%s">Vælg lys eller mørk</a>

en: Add Real Content
da: Tilføj rigtigt indhold

en: Already know what you&#8217;re doing? <a href="%s">Dismiss this message</a>.
da: Ved du allerede hvad du laver? <a href="%s">Afvis denne besked</a>.

en: <a href="%s">Select a new header image</a>
da: <a href="%s">Vælg et andet header-billede</a>

en: Basic Settings
da: Basis-indstillinger

en: <a href="%s">Add some widgets</a>
da: <a href="%s">Tilføj nogle widgets</a>

en: <p>There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.</p> <p>Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.</p> <p>You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.</p><p><a href='%ssetup-config.php' class='button'>Create a Configuration File</a></p>
da: <p>Der lader ikke til at være en <code>wp-config.php</code>-fil. Jeg har brug for denne, for at vi kan komme i gang.</p> <p>Har du brug for yderligere hjælp? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>Den har vi</a>.</p> <p>Du kan oprette en <code>wp-config.php</code>-fil via denne webside, men det virker ikke på alle serveropsætninger. Den sikreste metode er at oprette filen manuelt. Prøv dog alligevel at klikke på knappen herunder først.</p><p><a href='%ssetup-config.php' class='button'>Opret en konfigurationsfil</a></p>

en: This comment is marked as Spam. Please mark it as Not Spam if you want to edit it.
da: Denne kommentar er markeret som Spam. Marker den som Ikke-spam, hvis du ønsker at redigere den.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
da: Din browser har nogle begrænsninger i forhold til at uploade store filer med multi-fil-uploaderen. Brug venligst browser-uploaderen til filer på over 100 MB.

en: Profile updated.
da: Profil opdateret.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
da: Prøv venligst at uploade denne fil med %1$sbrowser-uploaderen%2$s.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
da: &#8220;%s&#8221; kunne ikke uploades.

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
da: Stavekontrol til/fra (Alt + Shift + N)

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
da: Fuldskærm til/fra (Alt + Shift + G)

en: Align Center (Alt + Shift + C)
da: Centrer (Alt + Shift + C)

en: Align Left (Alt + Shift + L)
da: Venstrestil (Alt + Shift + L)

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
da: Gennemstregning (Alt + Shift + D)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
da: Justeret (Alt + Shift + J)

en: Redo (Ctrl + Y)
da: Annuller fortryd (Ctrl + Y)

en: Undo (Ctrl + Z)
da: Fortryd (Ctrl + Z)

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
da: Indsæt sideskift (Alt + Shift + P)

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
da: Indsæt Mere-tag (Alt + Shift + T)

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
da: Vis/skjul ekstra værktøjslinje (Alt + Shift + Z)

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
da: Citat (Alt + Shift + Q)

en: Align Right (Alt + Shift + R)
da: Højrestillet (Alt + Shift + R)

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="#">browser uploader</a> instead.
da: Du bruger multi-fil-uploaderen. Problemer? Prøv <a href="#">browser-uploaderen</a> i stedet.

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
da: Hej,
     
     Du er blvet inviteret til at slutte dig til '%1$s' på
     %2$s med rollen som %3$s.
     
     Klik venligst på linket for at bekræfte invitationen:
     %4$s

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
da: FEJL: Temamappen er enten tom eller findes ikke. Tjek venligst din installation.

en: Core Developer
da: Kerneudvikler

en: The package could not be installed.
da: Opdateringspakken kunne ikke installeres.

en: The plugin contains no files.
da: Dette plugin indeholder ikke nogen filer.

en: No valid plugins were found.
da: Ingen gyldige plugins blev fundet.

en: The theme is missing the <code>style.css</code> stylesheet.
da: Temaet mangler <code>style.css</code> stylesheet.

en: The theme is missing the <code>index.php</code> file.
da: Temaet mangler <code>index.php</code>-filen.

en: The <code>style.css</code> stylesheet doesn't contain a valid theme header.
da: <code>style.css</code> stilarket til temaet har ikke et gyldigt sidehoved.

en: Attachment Post URL
da: Vedhæftningens indlægs-url

[ctx: admin menu]
en: All Links
da: Alle links

[ctx: links widget]
en: All Links
da: Alle links

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
da: eller

en: Drop files here
da: Slip filer her

en: The menu ID should not be empty.
da: Menu ID kan ikke være tomt.

en: Drag-and-Drop Media Uploader
da: Træk-og-slip medieuploader

en: About WordPress
da: Om WordPress

en: Visit Network
da: Besøg netværk

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
da: %s overstiger den maksimale upload-størrelse for dette websted.

en: Successfully optimized the %s table.
da: Optimerede %s tabellen uden problemer.

en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
da: Det mislykkedes at optimere %1$s tabellen. Fejl: %2$s

en: Successfully repaired the %s table.
da: Reparerede %s tabellen uden problemer.

en: The %s table is already optimized.
da: %s tabellen er allerede blevet optimeret.

en: The %s table is okay.
da: %s tabellen er i orden.

en: View version %1$s details
da: Vis version %1$s detaljer

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
da: Installer Tumblr-importværktøjet for at importere indlæg & medier fra Tumblr ved hjælp af deres API.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
da: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Opdater %2$s</a> eller lær at <a href="%3$s" class="browse-happy-link">Browse Happy</a>

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
da: Se <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Fejlsøgning i WordPress</a> for at finde flere oplysninger.

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
da: Skaler billeder til at matche den store størrelse der er valgt i %1$sbilledindstillinger%2$s 2$s (%3$d ×%4$d).

en: Audio, Video, or Other File
da: Audio, Video, eller en anden type fil

en: Insert media from another website
da: Indsæt medie fra et andet websted

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
da: Kære bruger,
    
    Dit nye SITE_NAME websted er blevet oprettet uden problemer på:
    BLOG_URL
    
    Du kan logge på administratorkontoen med følgende oplysninger:
    Brugernavn: USERNAME
    Kodeord: PASSWORD
    Log ind her: BLOG_URLwp-login.php
    
    Vi håber, at du bliver glad for dit nye websted. Tak!
    
    --Holdet @ SITE_NAME

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Siden med Indstillinger blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
da: <strong>FEJL</strong>: du skal venligst indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
da: <strong>FEJL</strong>: udfyld de krævede felter (navn, e-mail).

en: <strong>ERROR:</strong> This theme is currently not available. Please try again later.
da: <strong>FEJL:</strong> Dette tema er i øjeblikket ikke tilgængeligt. Prøv venligst igen senere.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
da: <strong>FEJL:</strong> Der opstod en fejl ved forbindelsen til serverne, bekræft venligst at indstillingerne er korrekte.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
da: FEJL: Du prøver at besvare en kommentar til et kladdeindlæg.

en: ERROR: please type a comment.
da: FEJL: Husk at skrive en kommentar.

en: <strong>Other WordPress News</strong> - Shows the <a href="http://planet.wordpress.org" target="_blank">WordPress Planet</a> feed. You can configure it to show a different feed of your choosing.
da: <strong>Andre WordPress nyheder</strong> - Viser feeds fra<a href="http://planet.wordpress.org" target="_blank">WordPress Planet</a>. Du kan indstille den til at vise et feed efter dit eget valg.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
da: Navigationsmenuen i venstre side indeholder links til alle sider i administrationen og viser underpunkter, når du fører musen over. Du kan minimere denne menu til en smal række ikoner ved at klikke på "Minimer menu" nederst i menuen.

en: <strong>Drag and Drop</strong> - To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
da: <strong>Træk og slip</strong> - Benyt træk og slip for at omarrangere boksene ved at klikke på titellinjen på den valgte boks og slippe når du ser en grå stiplet firkant, hvor du ønsker kassen placeret.

en: <strong>Box Controls</strong> - Click the title bar of the box to expand or collapse it. In addition, some box have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
da: <strong>Boksmuligheder</strong> - Klik på boksens titellinje for at udvide eller minimere den. Det er også muligt at indstille indholdet for visse bokse, som viser et &#8220;Indstil&#8221;-link,  når du fører musen over titellinjen.

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
da: FEJL: Forkerte værdier indtastet, disse er markeret med rødt.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
da: Du har følgende muligheder for at arrangere dit skærmbillede i kontrolpanelet så det passer til din arbejdsgang. Det har du også mulighed for på de fleste andre sider i administrationen.

en: <strong>WordPress Blog</strong> - Latest news from the official WordPress project.
da: <strong>WordPress Blog</strong> - Seneste nyt fra det officielle WordPress projekt.

en: <strong>Screen Options</strong> - Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show, and how many columns to display.
da: <strong>Skærmindstillinger</strong> - Benyt fanen skærmindstillinger til at indstille, hvilke bokse der vises i kontrolpanelet og hvor mange kolonner der vises.

en: Overview
da: Overblik

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
da: Kunne ikke hente billedet til forhåndsvisning. Genindlæs siden og prøv igen.

en: Publish Box
da: Udgivelsesboks

en: About Pages
da: Om-sider

en: Customizing This Display
da: Tilpasser dette skærmbillede

en: Title and Post Editor
da: Titel- og indlægs-editoren

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Support Forums
da: Supportfora

en: Database Error
da: Databasefejl

en: Error establishing a database connection
da: Fejl ved etablering af databaseforbindelse

en: Post Format
da: Indlægsformat

en: Maximum upload file size: %d%s.
da: Maksimum uploadstørrelse for filupload: %d%s.

en: Global Dashboard: %s
da: Globalt kontrolpanel: %s

en: Network Admin: %s
da: Netværksadministrator: %s

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Dokumentation om tags</a>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
da: Scripts og styles bør ikke registreres eller sættes i kø før %1$s, %2$s, eller %3$s krogene.

en: Ask search engines not to index this site.
da: Fortæl søgemaskinerne at de ikke skal indeksere dette websted.

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
da: Bemærk: Ingen af disse indstillinger blokerer adgangen til dit websted &mdash; det er op til søgemaskinerne at respektere din anmodning.

en: Allow search engines to index this site.
da: Tillad at søgemaskiner indekserer dette websted.

en: Post name
da: Navn på indlæg

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
da: Indlægseksempel

[ctx: sample permalink base]
en: archives
da: arkiver

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
da: Denne import-funktion er ikke installeret. Installer venligst import-funktionerne fra <a href="%s">hoved webstedet</a>.

en: Site Address (URL)
da: Webstedets adresse (URL)

en: E-mail Address
da: E-mail-adresse

en: WordPress Address (URL)
da: WordPress-adresse (URL)

en: Site Language
da: Webstedets sprog

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
da: Forsøger at underrette alle blogs, der er linket til fra artiklen

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
da: Tillad link underretning fra andre blogs (pingbacks og trackbacks)

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
da: Brug <code>WP_User->ID</code> istedet.

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
da: Hej,
    Du er blevet inviteret til '%1$s' på
    %2$s med rollen %3$s.
    Hvis du ikke ønsker at blive tilmeldt dette websted, så ignorer venligst
    denne e-mail. Denne invitation vil udløbe om et par dage.
    
    Klik venligst på nedenstående link for at aktivere din brugerkonto:
    %%s

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
da: Hukommelse overskredet. Prøv en anden og mindre fil.

en: Allowed Files
da: Tilladte filer

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
da: Dette er større end den maksimale størrelse. Prøv venligst en anden.

en: This file is not an image. Please try another.
da: Denne fil er ikke et billede. Prøv venligst en anden.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%s">this page</a>.
da: Plugins udvider funktionaliteten i WordPress. Du kan automatisk installere plugins fra <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/">WordPress Plugin-biblioteket</a> eller uploade et plugin i .zip format via <a href="%s">denne side</a>.

en: Use commas instead of %s to separate excluded categories.
da: Brug komma i stedet for  %s for at adskille ekskluderede katagorier.

[ctx: admin color scheme]
en: Gray
da: Grå

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
da: Blå

en: Full Width Template
da: Fuld bredde

en: Post Formats
da: Indlægsformater

en: Featured Images
da: Udvalgte billeder

en: Featured Image Header
da: Fremhævet header-billede

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
da: Den tidszone, du har indtastet, er ikke gyldig. Vælg venligst en gyldig tidszone.

en: It looks like you're using an old version of <a href='%s'>%s</a>. For the best WordPress experience, please update your browser.
da: Det ser ud til at du bruger en gammel version af <a href='%s'>%s</a>. Opdater venligst din browser, hvis du ønsker opleve WordPress bedst muligt.

en: It looks like you're using an insecure version of <a href='%s'>%s</a>. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
da: Det ser ud til at du benytter en usikker version af <a href='%s'>%s</a>. Brugen af en gammel browser gør din computer usikker. Opdater venligst din browser, hvis du ønsker opleve WordPress bedst muligt.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
da: Der er nogle ugyldige menupunkter. Tjek dem eller slet dem.

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
da: Indlæg

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
da: Side

en: %s (Invalid)
da: %s (ugyldigt)

[ctx: plugin name]
en: Name
da: Navn

[ctx: term name]
en: Name
da: Navn

[ctx: meta name]
en: Name
da: Navn

en: [%s] Your site invite
da: [%s] Din webstedsinvitation

[ctx: theme name]
en: Name
da: Navn

[ctx: link name]
en: Name
da: Navn

[ctx: html attribute]
en: Name
da: Navn

[ctx: html attribute]
en: Name:
da: Navn:

en: Icon Design
da: Ikondesign

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
da: Du kan finde flere temaer til dit websted ved at bruge Håndter tema/Installer-fanenerne på skærmbilledet, som viser temaer fra <a href="%s" target="_blank">WordPress.org temabiblioteket</a>. Disse temaer er designet og udviklet af tredjeparter, er gratis tilgængelige, og er forenelige med den licens WordPress bruger.

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Install Themes&#8221; tab and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
da: Hvis du gerne vil se flere temaer at vælge imellem, klik på "Installer"-fanen, og du vil være i stand til at gennemse eller søge efter yderligere temaer fra <a href="%s" target="_blank">WordPress.org's temabibliotek</a>. Temaer i WordPress.org's temabiblioteket er designet og udviklet af tredjeparter, og er forenelige med den licens WordPress bruger. Ah, og de er gratis!

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
da: Medier

[ctx: add new from admin bar]
en: User
da: Bruger

en: Re-install Now
da: Geninstaller nu

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
da: Den uploadede fil overskrider den upload_max_filesize begrænsning, der er i php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
da: Den uploadede fil overskrider den MAX_FILE_SIZE begrænsning, der blev angivet i html-formularen.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
da: Du skal angive en nonce handling, der skal verificeres gennem den første parameter.

en: View Tag
da: Vis tag

en: View Category
da: Vis kategori

en: If your bookmarks toolbar is hidden: copy the code below, open your Bookmarks manager, create new bookmark, type Press This into the name field and paste the code into the URL field.
da: Hvis dine bogmærkeværktøjslinje er skjult: kopier koden nedenfor, åbn din bogmærkeradministration, opret nyt bogmærke, skriv 'Press det' i feltet Navn og indsæt koden i url-feltet.

en: Core Committer
da: Kernebidragyder

en: Guest Committer
da: Gæstebidragyder

en: External Libraries
da: Eksterne biblioteker

en: Add:
da: Tilføj:

en: Add Photos
da: Tilføj fotos

en: Editor width in Distraction-free writing mode:
da: Editorens bredde i uforstyrret skrivetilstand:

en: Wider
da: Bredere

en: Narrower
da: Smallere

en: Default width
da: Standardbredde

en: <strong>Post Format</strong> - This designates how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
da: <strong>Postformat</strong> - Dette angiver, hvordan dit tema vil vise et specifikt indlæg. For eksempel kunne du have et <em>standard</em> blog-indlæg med en titel og afsnit, eller en kort <em>sidebemærkning</em>, som udelader titlen og indeholder en kort (status) meddelelse. Kik i kodekset <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats"> for at se beskrivelser af hvert indlægsformat</a>. Dit tema giver mulighed for at bruge alle eller nogle af de ti mulige indlægsformater.

en: When this setting is in effect a reminder is shown in the Right Now box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Blocked,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
da: Når denne indstilling er slået til vil en påmindelse vises i "Lige nu" boksen i Kontrolpanelet. Denne fortæller, at "Søgemaskiner blokeret på webstedet" og minder dig om, at dit websted ikke bliver indekseret af søgemaskinerne.

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
da: Titelfeltet og indlægs-editoren er låste til deres pladser, men du kan flytte alle de andre bokse ved hjælp af træk og slip, og kan minimere eller udvide dem ved at klikke på titellinjen på hver boks. Brug fanen skærmindstillinger til vise flere bokse (Uddrag, Send Trackbacks, Egne felter, Diskussion, Kort titel, Forfatter) eller til at vælge et én - eller tokolonne layout til dette skærmbillede.

en: Available Tools
da: Tilgængelige værktøjer

en: Network Setup
da: Netværksopsætning

en: User Experience Lead
da: Ansvarlig for brugeroplevelse

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
da: Oversættere

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
da: WordPress vokser, når folk som dig, fortæller vennerne om det, og de tusinder af virksomheder og tjenester, der er bygget på og omkring WordPress, deler dette faktum med deres brugere. Vi bliver smigrede hver gang nogen spreder budskabet, bare sørg for at <a href="%s">tjekke vores retningslinjer om varemærket</a> først.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
da: Hvert plugin og tema i tilgængeligt hos WordPress.org er 100%% GPL eller en tilsvarende gratis og sammenlignelig licens, så du kan føle dig sikker, når du finder <a href="%1$s">plugins</a> og <a href="%2$s">temaer</a> der. Hvis du får en plugin eller tema fra en anden kilde, så sørg for at <a href="%3$s"> spørge dem, om det er GPL </a> først. Hvis de ikke overholder WordPress-licensen, vil vi ikke anbefale dem.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
da: WordPress er gratis og open source-software, skabt af et spredt fællesskab af primært frivillige udviklere fra hele verden. WordPress kommer med nogle seje, verdensændrende rettigheder på grund af sin <a href="%s">licens</a>, GPL.

en: Word count: %s
da: Antal ord: %s

en: Lead Developer
da: Chefudvikler

en: Developer
da: Udvikler

en: Help (Alt + Shift + H)
da: Hjælp (Alt + Shift + H)

en: Extended Core Team
da: Udvidede kerne-team

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
da: Vil du se dit navn bøjet i neon på denne side? <a href="%s">Bliv involveret i WordPress</a>.

en: Credits
da: Anerkendelse

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
da: Deaktiver

en: Cofounder, Project Lead
da: Medstifter, Projektansvarlig

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Howdy, %1$s
da: Hejsa, %1$s

en: Core Contributors to WordPress %s
da: Kerne-bidragydere til WordPress %s

en: Recent Rockstars
da: Nylige rockstjerner

en: Exit fullscreen
da: Luk fuldskærm

en: Just write.
da: Bare skriv.

en: All Comments
da: Alle kommentarer

en: Installed Plugins
da: Installerede plugins

en: All Users
da: Alle brugere

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
da: WordPress er skabt af et <a href="%1$s"> verdensomspændende team </a> af lidenskabelige personer. <a href="%2$s">Bliv involveret i WordPress</a>.

en: Project Leaders
da: Projektledere

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
da: Du har tilladelse til at bruge programmet til ethvert formål.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
da: Du har adgang til kildekoden, mulighed for at undersøge, hvordan programmet virker, og tilladelse til at ændre koden for at få det til at gøre det du ønsker.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
da: Du har tilladelse til at videredistribuere kopier af det originale program så du kan hjælpe din nabo.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
da: Du har frihed til at distribuere kopier af dine ændrede versioner til andre. Ved at gøre dette, kan du give hele fællesskabet en chance for at nyde godt af dine ændringer.

en: You are using an insecure browser!
da: Du bruger en usikker browser!

en: Your browser is out of date!
da: Din browser er forældet!

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
da: Ville du ikke ønske at denne frihed fulgte med al software? Det gør vi! Vil du have mere information, så tjek <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.

en: Your login has expired. Please open a new browser window and <a href="%s" target="_blank">log in again</a>.
da: Dit login er udløbet. Vær venlig at åbne et nyt browser-vindue, og <a href="%s" target="_blank">log dig ind igen</a>.

en: Freedoms
da: Frihedsrettigheder

en: Clear
da: Ryd

en: Search Installed Themes
da: Søg i installerede temaer

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
da: Du kan bruge et af ​​disse seje header-billeder eller vise et tilfældigt på hver side.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
da: Hvis du ikke ønsker at uploade dit eget billede, kan du bruge et af ​​disse seje header-billeder, eller vise et tilfældigt.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
da: Du kan vælge et af ​​dine tidligere uploadede header-billeder, eller vise et tilfældigt.

en: Approve and Reply
da: Godkend og svar

en: All Posts
da: Alle indlæg

en: All Pages
da: Alle sider

en: Collapse menu
da: Minimer menu

en: Drop-ins are advanced plugins in the <code>%s</code> directory that replace WordPress functionality when present.
da: Drop-ins er avancerede plugins i <code>%s </code> mappen, der erstatter WordPress' funktionalitet, når de er tilstede.

en: Files in the <code>%s</code> directory are executed automatically.
da: Filer i <code>%s</code> mappen køres automatisk.

en: Updated.
da: Opdateret.

en: fullscreen
da: fuld skærm

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
da: <strong> Vilkårlig: </strong> Vis et forskelligt billede på hver side.

en: Uploaded Images
da: Uploadede billeder

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om upload af mediefiler</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Dokumentation om brugerprofiler</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Dokumentation om permalink-indstillinger</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Dokumentation om kategorier</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Dokumentation om link-kategorier</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Dokumentation om widgets</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Dokumentation om menuer</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Dokumentation om redigering af mediefiler</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Dokumentation om redigering af sider</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Dokumentation om mediebiblioteket</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Dokumentation om værktøjer</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Dokumentation om brugerdefineret header</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Dokumentation om eksport</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Dokumentation om generelle indstillinger</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Dokumentation om medieindstillinger</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Dokumentation om opdatering af WordPress</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om skrivning og redigering af indlæg</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Dokumentation om kommentarer</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af brugere</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Dokumentation om diskussionsindstillinger</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om oprettelse af links</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Dokumentation om læseindstillinger</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om installering af plugins</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af indlæg</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Privacy_Screen" target="_blank">Documentation on Privacy Settings</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Privacy_Screen" target="_blank">Dokumentation om Dokumentation om indstillinger af privatliv</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Dokumentation om kontrolpanel</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af plugins</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Dokumentation om brugerdefineret baggrund</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Dokumentation om import</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering af sider</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om at tilføje nye sider</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Dokumentation om skriveindstillinger</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Dokumentation om håndtering links</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation om at tilføje nye brugere</a>

en: Bold (Ctrl + B)
da: Fed (Ctrl + B)

en: Italic (Ctrl + I)
da: Kursiv (Ctrl + I)

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
da: Ordnet liste (Alt + Shift + O)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
da: Uordnet liste (Alt + Shift + U)

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
da: Indsæt/rediger billede (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
da: Indsæt/rediger link (Alt + Shift + A)

en: Unlink (Alt + Shift + S)
da: Fjern link (Alt + Shift + S)

en: Save failed
da: Det lykkedes ikke at gemme

en: You have specified this user for deletion: | You have specified these users for deletion:
da[0]: Du har sat denne bruger til sletning:
da[1]: Du har sat disse brugere til sletning:

en: &larr; Back to Users
da: ← Tilbage til brugere

en: Autosave disabled.
da: Autogem deaktiveret.

en: %s is currently editing this article. If you update it, you will overwrite the changes.
da: %s redigerer er i øjeblikket dette. Hvis du opdaterer det, vil du overskrive ændringerne.

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
da: TinyMCE er en platformuafhængig webbaseret Javascript HTML WYSIWYG-editor udgivet som Open Source under %sLGPL</a> → af Moxiecode Systems AB. Det kan konvertere HTML TEXTAREA felter eller andre HTML-elementer til noget, der lettere kan redigeres.

en: Indigo
da: Indigoblå

en: Navy Blue
da: Marineblå

en: Dark green
da: Mørkegrøn

en: Amber
da: Rav

en: Olive
da: Oliven

en: Words:
da: Ord:

en: Maroon
da: Rødbrun

en: Poster
da: Plakat

en: Alternative source 2
da: Alternativ 2

en: Alternative source 1
da: Alternativ 1

en: Disc
da: Skive

en: Upper roman
da: Store romertal

en: Royal blue
da: Kongeblå

en: Turquoise
da: Turkis

en: Yellow green
da: Gulgrøn

en: Upper alpha
da: Store bogstaver

en: Lower roman
da: Små romertal

en: Burnt orange
da: Brændt orange

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
da: Indsæt foregår nu i ren tekst. Klik igen for at indsætte på normal vis.

en: {#field} must be a number
da: {#field} skal være et tal

en: Medium gray
da: Medium grå

en: Sea green
da: Søgrøn

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
da: Indsæt foregår nu i ren tekst. Klik igen for at indsætte på normal vis. Efter du indsætter vil du vende tilbage til at indsætte på normal vis.

en: HTML5 Video Options
da: HTML5 Videoindstillinger

en: Very dark gray
da: Meget mørk grå

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
da: Tryk på ALT F10 for værktøjslinje. Tryk på ALT 0 for hjælp.

en: Accessibility Help
da: Tilgængelighed Hjælp

en: General Usage
da: Generel anvendelse

en: {#field} must be a number greater than {#min}
da: {#field} skal være et tal større end {#min}

en: Dark azure
da: Mørk azurblå

en: Dark olive
da: Mørk oliven

en: Lower greek
da: Små græske tegn

en: Lower alpha
da: Små bogstaver

en: Learn word
da: Lær ord

en: Types
da: Skrifttyper

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: {#field} must be a number or percentage
da: {#field} skal være et tal eller en procentdel

en: Square
da: Firkant

en: Gold
da: Guld

en: Light sky blue
da: Lys himmelblå

en: Circle
da: Cirkel

en: Peach
da: Fersken

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
da: Copyright © 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB </a>. Alle rettigheder forbeholdes.

en: Sky blue
da: Himmelblå

en: Rich Text Area
da: Rich text område

en: Pale green
da: Bleggrøn

en: Light yellow
da: Lysegul

en: Teal
da: Grønblå

en: Pale cyan
da: Blegtyrkis

en: Grayish blue
da: Grålig blå

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
da: Mappen, der skal bruges til fil-streaming, eksisterer ikke eller også kan der ikke skrives til den.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
da: Der er ingen HTTP overførsler til rådighed, som kan gennemføre den ønskede anmodning.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
da[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentar.
da[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentarer.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
da[0]: Der er lige nu <a href="%2$s">%1$s kommentar</a> i din spam-kø.
da[1]: Der er lige nu <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø.

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
da: %1$s af %2$s

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
da: <a href="%1$s">Akismet</a> forhindrer spam i at komme på dit websted.

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
da: <strong>Oprettelsen er gennemført!</strong> Tjek din e-mail-konto for at få din Akismet API-nøgle og indtast den nedenfor.

en: Flagged as spam by Akismet
da: Markeret som spam af Akismet

en: <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">spam comment</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">blocked by</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div> | <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">spam comments</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">blocked by</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div>
da[0]: <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">spam kommentar</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">fanget af</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div>
da[1]: <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">spam kommentarer</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">fanget af</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div>

en: %1$s%2$s%3$s %4$sspam comment%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s | %1$s%2$s%3$s %4$sspam comments%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s
da[0]: %1$s%2$s%3$s %4$sspam kommentar%5$s %6$sfanget af%7$s<br />%8$sAkismet%9$s
da[1]: %1$s%2$s%3$s %4$sspam kommentarer%5$s %6$sfanget af%7$s<br />%8$sAkismet%9$s

en: History
da: Historie

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
da: Der er intet i din <a href='%1$s'>spam kø</a> i øjeblikket.

en: Cleared by Akismet
da: Godkendt af Akismet

en: Enter the destination URL
da: Indtast URL'en på destinationen

en: %s Page Template
da: %s sideskabelon

en: Or link to existing content
da: Eller linke til eksisterende indhold

en: Post Format:
da: Indlægsformat:

en: This plugin may be active on other sites in the network. | These plugins may be active on other sites in the network.
da[0]: Dette plugin kan være aktivt på andre websteder i netværket.
da[1]: Disse plugins kan være aktive på andre websteder i netværket.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
da: Du kan ikke slette et plugin, mens det er aktivt på hovedwebstedet.

en: Default Post Format
da: Standard indlægsformat

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
da: Du har ikke de rettigheder, der kræves til at opdatere dette websted.

[ctx: user]
en: Add Existing
da: Tilføj eksisterende

[ctx: user]
en: Add New User
da: Tilføj ny bruger

en: Add New User
da: Tilføj ny bruger

en: Add Existing User
da: Tilføj eksisterende bruger

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
da: Alle rettelser i filer i dette skærmbillede vil slå igennem på alle websteder i netværket.

[ctx: user]
en: Add Existing User
da: Tilføj eksisterende bruger

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
da: 'Conditional query tags' virker ikke før en 'query' sættes i gang. Før det vil de tolkes som falske.

en: To create a new custom menu, click on the + tab, give the menu a name, and click Create Menu. Next, add menu items from the appropriate boxes. You&#8217;ll be able to edit the information for each menu item, and can drag and drop to put them in order. You can also drag a menu item a little to the right to make it a submenu, to create menus with hierarchy. Drop the item into its new nested placement when the dotted rectangle target shifts over, also a little to the right. Don&#8217;t forget to click Save when you&#8217;re finished.
da: For at oprette en ny brugerdefineret menu skal du klikke på + fanen, give menuen et navn og klikke på Opret menu. Derefter skal du tilføje menupunkter fra de relevante felter. Du kan redigere oplysningerne for hvert menupunkt og trække og slippe dem i den rækkefølge, du ønsker. Du kan også trække et menupunkt en smule til højre for at gøre det til en undermenu og derved oprette hierarkiske menuer. Slip et element på dets nye indrykkede placering, når den stiplede målrektangel rykker sig lidt til højre. Husk at klik på Gem, når du er færdig.

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
da: 'Press det' er en bookmarklet, der gør det nemt at blogge om noget, du flader over på nettet. Du kan bruge det til at snuppe et link eller til at skrive et uddrag. 'Press det' vil endda give dig mulighed for at vælge mellem billeder udgivet på siden og bruge dem i dit indlæg. Bare træk 'Press det' link på dette skærmbillede til bjælken med bogmærker i din browser. Så vil du være på vej til at kunne producere indhold på den helt nemme måde. Hvis du klikker 'Press det', mens du er på et andet websted, så  åbner et popup-vindue med ovenstående muligheder.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Dokumentation om skrivning af plugins</a>

en: The boxes on your Dashboard screen are:
da: Boksene i dit Kontrolpanel er:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
da: Dette skærmbillede viser alle de eksisterende brugere på dit websted. Hver bruger har én ud af fem mulige roller, hvilket er defineret af webstedets administrator: Webstedsadministrator, Redaktør, Forfatter, Bidragyder, eller Abonnent. Brugere med andre roller end Administrator vil se færre muligheder i kontrolpanelet, når de er logget ind. Hvilke muligheder de har kommer helt an på den rolle, de har fået tildelt.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Dokumentation om brugen af Permanente links</a>

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
da: Hvis du ønsker at foretage ændringer, men ikke ønsker, at de overskrives, når et plugin bliver opdateret, er du måske klar til at skrive dit eget plugin. Hvis du vil vide mere om, hvordan du redigerer plugins, skriver dine egne fra bunden, eller bare bedre at forstå, hvordan de er skruet sammen, så tjek nedenstående links.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Beskrivelser af roller og muligheder</a>

en: sample-page
da: eksempel-side

en: Sample Page
da: Eksempelside

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
da: %1$s blev kaldt <strong>forkert</strong>. %2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
da: (Denne besked blev tilføjet i version %s.)

en: Retro (Generated)
da: Retro (Generisk)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
da: Du har kun ét tema aktiveret for dette websted lige nu. Besøg Netværksadministrationen for <a href="%1$s">aktivere</a> eller <a href="%2$s">installere</a> flere temaer.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
da: Du har kun ét tema aktiveret for dette websted lige nu. Besøg Netværksadministrationen for at <a href="%1$s">aktivere</a> flere temaer.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my blog. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickies to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
da: Dette er en eksempelside. Den er forskellig fra et blogindlæg, fordi den vil forblive det samme sted og være en del af dit websteds navigation (i de fleste temaer). De fleste vil lægge ud med en Om-side, der præsenterer dem til potentielle besøgende. Ordlyden kunne være noget i retning af:
     
     
     
    <blockquote>Hejsa! Jeg er cykelbud om dagen, prøver at blive skuespiller om aftenen og dette er min blog. Jeg bor i København, har en dejlig hund, der hedder King, og jeg kan lide Mojitos. (og at blive overrasket af regnvejr.)</blockquote>
     
     
    ... eller noget i retning af:
     
    
    <blockquote>XYZ Dingenot fabrikken blev grundlagt i 1971 og har leveret kvalitetsdingenoter til offentligheden lige siden. Beliggende i Andeby, har 2.000 ansatte og bidrager med alverdens seje tiltag i lokalområdet.</blockquote>
     
     
    Som ny WordPress bruger, bør du gå til <a href="%s">dit kontrolpanel</a> for at slette denne side og oprette nye sider til dit indhold. God fornøjelse!

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
da: <strong>FEJL</strong>: Det indtastede kodeord til brugernavnet <strong>%1$s</strong> er forkert. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Glemt adgangskode</a>?

en: Sorry, you cannot publish this post.
da: Beklager, du kan ikke udgive dette indlæg.

en: Comment History
da: Kommentarhistorik

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to confirm that <a href="%s" target="_blank">Akismet.com is up</a>.
da: <a href="%s" target="_blank">Klik her</a> for at bekræfte, at <a href="%s" target="_blank">Akismet.com er oppe</a>.

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
da: Akismet %s kræver WordPress 3.0 eller højere.

en: %s approved | %s approved
da[0]: %s er godkendt

en: %s reported this comment as not spam
da: %s kategoriserer denne kommentar som ikke-spam

en: Akismet caught this comment as spam
da: Akismet fangede denne kommentar som spam

en: %s reported this comment as spam
da: %s kategoriserer denne kommentar som spam

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
da: Akismet fangede denne kommentar som spam ved et automatisk ekstra tjek.

en: Re-trying
da: Prøver igen

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
da: Slet automatisk spam-kommentarer til indlæg, der er mere end en måned gamle.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
da: Din WordPress forside URL%s er ugyldig. Ret venligst <a href="%s">forside</a>.

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
da: Vis antallet af kommentarer, du har godkendt, ved siden af hver kommentarforfatter.

en: %s changed the comment status to %s
da: %s kommentarstatur er ændret til %s

en: Comment status was changed to %s
da: Kommentarstatus blev ændret til %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
da: Ved et automatisk ekstra tjek af denne kommentar, blev den godkendt af Akismet.

en: Akismet cleared this comment
da: Akismet accepterede denne kommentar

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
da: Kommentaren blev fanget af wp_blacklist_check

en: A server or network problem prevented Akismet from checking %d comment. It has been temporarily held for moderation and will be automatically re-checked in %s. | A server or network problem prevented Akismet from checking %d comments. They have been temporarily held for moderation and will be automatically re-checked in %s.
da[0]: Et server- eller et netværksproblem har forhindret Akismet i at tjekke denne %d kommentar. Den er sat på hold i forhold til at blive modereret og vil automatisk blive kontrolleret igen om %s.
da[1]: Et server- eller et netværksproblem har forhindret Akismet i at tjekke disse %d kommentarer. De er sat på hold i forhold til at blive modereret og vil automatisk blive kontrolleret igen om %s.

en: Accessible
da: Tilgængelig

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
da: Akismet var ikke i stand til at kontrollere denne kommentar (svar: %s), og vil automatisk prøve igen senere.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
da: Rettighederne som superadministrator kan ikke fratages, da denne bruger har netværkets administrator e-mail.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
da: Du har kun ét tema installeret lige nu. Slå dig løs! Du kan, når som helst, vælge mellem over 1.000 gratis temaer i samlingen på WordPress.org. Du skal blot klikke på fanebladet <a href="%s">Installer temaer</a> ovenfor.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
da: En eller flere databasetabeller er ikke tilgængelige. Hvis du vil lade WordPress forsøge at reparere disse tabeller, skal du trykke på "Reparer database"-knappen. Reparationen kan tage et stykke tid, så vær tålmodig.

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
da: Dette undertema arver skabeloner fra sit forældertema, %s.

en: This is a file in your current parent theme.
da: Dette er en fil i dit nuværende forældretema.

en: Error occurred while accessing post metadata for file location.
da: En fejl opstod under adgangen til post metadata for filplaceringen.

en: An error occurred while updating %1$s: <strong>%2$s</strong>.
da: Der opstod en fejl under opdateringen af  %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
da: En fejl er opstået. Genindlæs venligst siden og prøv igen.

en: Your WordPress database has been successfully updated!
da: Din WordPress-database er blevet opdateret!

en: Update WordPress Database
da: Opdater WordPress database

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
da: Du er ved at installere WordPress %s <strong>på engelsk (US). </strong>Der er en risiko for at  denne opdatering vil fjerne den danske oversættelse. Du vil måske foretrække at vente på, at den danske version bliver udgivet.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
da: Opdateringen kan tage lidt tid, så vær tålmodig.

en: WordPress &rsaquo; Update
da: WordPress > Opdater

en: Update Complete
da: Opdatering gennemført

en: To update themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection and click on the appropriate Update button. Check the box at the top of the Themes or Plugins section to select all and update them all at once.
da: Hvis du vil opdatere temaer eller plugins fra dette skærmbillede, skal du bruge afkrydsningsfelterne og derefter klikke på den relevante opdateringsknap. Sæt flueben i feltet øverst for at vælge alle og derved opdatere det hele på én gang.

en: Database Update Required
da: Databaseopdatering påkrævet

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
da: WordPress er blevet opdateret! Inden vi er helt færdige, er vi dog nødt til at opdatere din database til den nyeste version.

en: No Update Required
da: Opdatering er ikke nødvendig

en: Your attempt to update this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit forsøg på at opdatere dette plugin: "%s" mislykkedes.

en: Plugin updated successfully.
da: Plugin opdateret uden problemer.

en: Update Theme
da: Opdater tema

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update automatically</a>.
da: Der er en ny version af %1$s til rådighed. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s"> Vis version%4$s detaljer </a>eller <a href="%5$s">opdater automatisk</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
da: Der er en ny version af %1$s til rådighed. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Vis version %3$s detaljer</a>. <em>Automatisk opdatering er ikke muligt for dette tema.</em>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Opdatering tilgængelig <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Opdateringer tilgængelige <span class="count">(%s)</span>

en: Plugin update failed.
da: Plugin-opdatering mislykkedes.

en: Theme update failed.
da: Temaopdatering mislykkedes.

en: Theme updated successfully.
da: Tema opdateret uden problemer.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s>update automatically</a>.
da: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Vis version %3$s detaljer</a> eller <a href="%4$s" %5$s>opdater automatisk</a>.

en: Update Plugin
da: Opdater plugin

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
da: Der er en ny version af %1$s tilgængelig.<a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Se version %4$s detaljer </a>.<em> Automatisk opdatering er ikke tilgængelig for dette plugin. </em>

en: Update package not available.
da: Opdateringspakke er ikke tilgængelig.

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
da: Indlægstypers navn kan ikke overstige 20 tegn

en: Date range:
da: Datointerval:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
da: Dette vil indeholde alle dine indlæg, sider, kommentarer, egne felter, termer, navigationsmenuer og brugerdefinerede indlæg.

en: Choose what to export
da: Vælg, hvad du vil eksportere

en: Authors:
da: Forfattere:

en: All content
da: Alt indhold

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
da: Tilføj

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
da: Beklager, denne filtype er ikke tilladt af sikkerhedsmæssige årsager.

en: When possible, embed the media content from a URL directly onto the page. For example: links to Flickr and YouTube.
da: Når det er muligt, kan du indlejre medieindhold fra en URL direkte på siden. For eksempel: links til Flickr og YouTube.

en: Invalid post format
da: Ugyldigt indlægsformat

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Mere information</a>

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
da: Whois: http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Open link in a new window/tab
da: Åben link i et nyt vindue/faneblad

en: No search term specified. Showing recent items.
da: Ingen søgeterm angivet. Viser seneste emner.

[ctx: column name]
en: In Response To
da: Som svar til

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
da: Lagt på <a href="%1$s">%2$s kl. %3$s</a>

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
da: Kun en statisk klasse metode eller funktion kan bruges i en afinstallations krog.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Dokumentation om Kommentarspam</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Dokumentation om Tastaturgenveje</a>

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
da: Sektionen med tilgængelige widgets indeholder alle de widgets, som du kan vælge imellem. Når du trækker en widget til en sidebar, vil du kunne give den forskellige indstillinger. Når du er tilfreds med en widget-indstilling, skal du klikke på knappen Gem, og den widget vil nu være aktiv på dit websted. Hvis du klikker på Slet, vil den pågældende widget blive fjernet.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
da: Husk at klikke på Opdater medie for at gemme indtastede eller ændrede metadata.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
da: Bemærk, at du beskærer billedet ved at klikke på det (Beskær ikonet er allerede valgt) og trække beskæringsrammen for at vælge den ønskede del. Klik derefter på "Gem" for at beholde beskæringen.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
da: Med hensyn til billeder, kan du klikke på Rediger billede under miniaturen og derved åbne en indbygget editor, med forskellige værktøjer til at beskære, rotere eller spejlvende billedet, samt fortryde og gendanne. Kasserne til højre giver dig flere muligheder for skalering og beskæring af billedet, samt for at beskære miniaturen på en anden måde, end du beskærer det originale billede. Du kan klikke på Hjælp i disse kasser for at få mere information.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
da: Dette skærmbillede giver dig mulighed for at redigere fem felter til metadata for en fil i mediebiblioteket.

en: The requested user does not exist.
da: Den ønskede bruger eksisterer ikke.

en: E-mail or Username
da: E-mail eller brugernavn

en: Add Existing User
da: Tilføj eksisterende bruger

en: Please enter a valid email address.
da: Indtast venligst en gyldig e-mail-adresse.

en: Create a brand new user and add it to this site.
da: Opret en helt ny bruger og føj vedkommende til dette websted.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
da: Angivelse af antallet af indlæg er udfaset. Angiv et sæt af parametre i stedet.

[ctx: Post format]
en: Aside
da: Sidebemærkning

[ctx: Post format]
en: Gallery
da: Galleri

[ctx: Post format]
en: Image
da: Billede

[ctx: Post format]
en: Quote
da: Citat

en: Add the user without sending them a confirmation email.
da: Tilføj brugeren uden at sende dem en e-mail og bede dem bekræftelse tilføjelsen.

en: No pages found in Trash.
da: Ingen sider fundet i papirkurven.

en: No pages found.
da: Ingen sider fundet.

en: No posts found in Trash.
da: Ingen indlæg fundet i papirkurven.

en: Network Enable
da: Aktiver på netværk

en: Enable this theme for all sites in this network
da: Aktiver dette tema for alle sites i dette netværk

en: Shortlink
da: Kortlink

en: Invalid attachment ID.
da: Ugyldigt ID på vedhæftet fil.

en: Sorry, you cannot upload files.
da: Beklager, du kan ikke uploade filer.

en: This file no longer needs to be included.
da: Denne fil behøver ikke længere at blive inkluderet.

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
da: <strong>Bemærk venligst:</strong> Du vil miste alle de ændringer, du måtte have foretaget i dit temas filer. Du bør overveje at lave dine ændringer i et <a href="%s">child theme</a>.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Fastgjort <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Fastgjorte <span class="count">(%s)</span>

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
da: Indtast venligst dit brugernavn og din e-mail-adresse. Du vil modtage et link til at oprette en ny adgangskode via e-mail.

en: Please select one or more plugins to update.
da: Vælg venligst et eller flere plugins, du vil opdatere.

en: Please select one or more themes to update.
da: Vælg venligst et eller flere temaer, du vil opdatere.

en: Last checked on %1$s at %2$s.
da: Sidst tjekket %1$s kl. %2$s.

en: Check Again
da: Tjek igen

en: Display as dropdown
da: Vis som dropdown

en: Large size image height
da: Stor størrelse billedehøjde

en: Medium size image width
da: Medium størrelse billedbredde

en: Medium size image height
da: Medium størrelse billedhøjde

en: Large size image width
da: Stor størrelse billedbredde

en: Crop thumbnail to exact dimensions
da: Beskær miniature til nøjagtig størrelse

en: Thumbnail Height
da: Højde på miniature

en: Thumbnail Width
da: Bredde på miniature

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da: Opdateringen er påbegyndt. På nogle servere kan denne proces kan tage lidt tid, så hav lidt tålmodighed.

en: No matches found.
da: Ingen match fundet.

en: New password
da: Nyt kodeord

en: Confirm new password
da: Bekræft ny adgangskode

en: To reset your password, visit the following address:
da: Hvis du vil nulstille din adgangskode, skal du besøge den følgende adresse:

en: Reset Password
da: Nulstil adgangskode

en: The passwords do not match.
da: Kodeordene er ikke ens.

en: Password Reset
da: Nulstilling af adgangskode

en: Your password has been reset.
da: Din adgangskode er blevet nulstillet.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
da: En eller anden anmodede om at få adgangskoden nulstillet for den følgende konto:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
da: Hvis det var en fejltagelse, skal du blot ignorere denne e-mail, så sker der ingenting.

en: Enter your new password below.
da: Indtast din nye adgangskode nedenfor.

en: Invalid post
da: Ugyldigt indlæg

en: Global Dashboard
da: Globalt kontrolpanel

en: Edit My Profile
da: Rediger min profil

en: My Account
da: Min konto

en: Manage Comments
da: Håndter kommentarer

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Dokumentation for formattering af dato og klokkeslæt</a>.

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it to something easier to remember?
da: Du bruger din kontos autogenererede adgangskode. Ønsker du at ændre den til en, der er nemmere at huske?

en: Theme filters
da: Temafiltre

en: Apply Filters
da: Anvend filtre

en: Close filters
da: Luk filtre

en: RTL Language Support
da: Understøttelse af sprog, der læses fra højre mod venstre

en: Light
da: Lys

en: Editor Style
da: Editor-stylesheet

en: Front Page Posting
da: Udgivelse af indlæg fra forsiden

en: Translation Ready
da: Parat til oversættelse

en: View comment history
da: Se kommentarhistorie

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
da: Akismet var ikke i stand til at tjekke denne kommentar igen (respons: %s)

en: Flagged as spam by %s
da: Markeret som spam af %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
da: Akismet tjekkede denne kommentar igen og markerede den som spam

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
da: <a href="%s">Opgrader venligst WordPress</a> til den nyeste version, eller <a href="%s">nedgrader Akismet-pluginnet til version 2.4</a>.

en: Un-spammed by %s
da: Markeret som ikke-spam af %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
da: Akismet tjekkede denne kommentar igen og godkendte den

en: Options:
da: Indstillinger:

en: You are not allowed to edit this comment.
da: Du har ikke lov til at redigere denne kommentar.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
da: For at udføre den handling, du har anmodet om, skal WordPress have adgang til din webserver.

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
da: "caller_get_posts" er forældet. Brug "ignore_sticky_posts" i stedet.

en: New Link Category Name
da: Nyt Link Kategorinavn

en: Add New Link Category
da: Tilføj ny Linkkategori

en: Update Link Category
da: Opdater Linkkategori

en: All Link Categories
da: Alle Linkkategorier

en: Search Link Categories
da: Søg i Linkkategorier

en: Link Category
da: Linkkategori

en: Current page
da: Aktuel side

en: Go to the previous page
da: Gå til den forrige side

en: No items found.
da: Ingen emner fundet.

en: Go to the next page
da: Gå til den næste side

en: Go to the last page
da: Gå til den sidste side

en: 1 item | %s items
da[0]: 1 emne
da[1]: %s emner

en: No matching users were found.
da: Fandt ingen matchende brugere!

en: No themes match your request.
da: Ingen temaer at vise.

en: Go to the first page
da: Gå til den første side

en: Search Sites
da: Søg websteder

en: Create a New User
da: Opret en ny bruger

en: You have %1$s and %2$s.
da: Du har %1$s og %2$s.

en: %s site | %s sites
da[0]: %s websted
da[1]: %s websteder

en: %s user | %s users
da[0]: %s bruger
da[1]: %s brugere

en: Network Admin
da: Netværkets administrator

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
da: <strong>Vigtigt:</strong> før du opdaterer, skal du <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">sikkerhedskopiere din database og filer</a>. Hvis du have hjælp til at opdatere, så kan du besøge <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Opdatering af WordPress</a> i kodekset hos WordPress.org.

en: http://wordpress.org/news/
da: http://wordpress.org/news

en: http://wordpress.org/news/feed/
da: http://wordpress.org/news/feed

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
da: <h1>Kan ikke vælge database</h1>
    <p>Vi var i stand til at forbinde til databaseserveren (hvilket betyder, at dit brugernavn og adgangskode er okay), men ikke i stand til at vælge <code>%1$s</code> databasen.</p>
    <ul>
    <li>Er du sikker på den eksisterer?</li>
    <li>Har brugeren <code>%2$s</code> rettigheder til at bruge <code>%1$s</code> databasen?</li>
    <li>På nogle systemer bruges dit brugernavn som præfiks på databasenavnet. Så det ville være som <code>username_%1$s</code> Kunne det være problemet?</li>
    </ul>
    <p>Hvis du ikke ved, hvordan man opretter en database, bør du <strong>kontakte din host</strong>. Hvis alt andet fejler kan du finde hjælp på <a href="http://wordpress.org/support">WordPress Support Forumer</a>, eller på <a href="http://wordpress.dk/forum>WordPress.dks forum</a>.</p>

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
da: (Tilmelding er blevet deaktiveret. Kun medlemmer af dette websted kan kommentere.)

en: You can update to <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
da: Du kan opdatere til <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s"> WordPress %2$s</a> automatisk eller hente pakken og installere den manuelt:

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
da: Nye brugere vil modtage en e-mail for at lade dem vide, de er blevet tilføjet som en bruger til dit websted. Som standard vil denne e-mail også indeholde deres kodeord. Fjern markeringen i feltet, hvis du ikke ønsker, at kodeordet skal stå i den velkomst-mail.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>.
da: Der er en ny version af%1$s til rådighed. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s"> Vis version %3$s detaljer</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
da: Der er en ny version af %1$s til rådighed. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s"> Vis version %4$s detaljer </a>.

en: Go to themes page
da: Gå til temaside

en: Item moved to the Trash. | %s items moved to the Trash.
da[0]: Emne er flyttet til papirkurven.
da[1]: %s emner er flyttet til papirkurven.

en: Go to plugins page
da: Gå til plugin-side

en: Go to WordPress Updates page
da: Gå til siden WordPress-opdateringer

en: Spam Blocked
da: Spam blokeret

en: %s (Pending)
da: %s (Afventer)

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
da: Klik Gem menu for at gøre afventende menuelementer tilgængelige.

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
da: Du skal <a href="%1$s">indtaste din Akismet API-nøgle</a> før det virker.

en: For many people, <a href="%1$s">Akismet</a> will greatly reduce or even completely eliminate the comment and trackback spam you get on your site. If one does happen to get through, simply mark it as "spam" on the moderation screen and Akismet will learn from the mistakes. If you don't have an API key yet, you can get one at <a href="%2$s">Akismet.com</a>.
da: <a href="%1$s">Akismet</a> vil for de fleste i høj grad eller endda helt fjerne kommentar- og trackbackspam, du får på dit websted. Hvis en enkelt spamkommentar skulle slippe igennem, så skal du blot markere den som "spam" i kommentaradministrationen, hvorefter Akismet vil lære af disse fejl. Hvis du ikke har en API-nøgle endnu, kan du få en på <a href="%2$s"> Akismet.com</a>.

en: Akismet API Key
da: Akismet API-nøgle

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
da: Din server kører PHP version %1$s, men WordPress %2$s kræver minimum version %3$s.

en: Create a New Site
da: Opret et nyt websted

[ctx: items per page (screen options)]
en: Media items
da: Medieelementer

[ctx: comments per page (screen options)]
en: Comments
da: Kommentarer

[ctx: users per page (screen options)]
en: Users
da: Brugere

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
da: Billeder på præcis <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> vil ikke blive ændret.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Dokumentation om at tilføje nye temaer</a>

en: Crop and Publish
da: Beskær og udgiv

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the Save Changes button.
da: Nogle temaer har som standard en samling header-billeder. Hvis du ser flere billeder at vælge i mellem, så vælg det du kan lide og klik på Gem ændringer.

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
da: Et nyt trackback til indlægget "%s" venter på din godkendelse

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="http://codex.wordpress.org/Child_Themes" target="_blank">child theme</a> instead.
da: Hvis du opgraderer til en ny version af det samme tema vil dine tilpasningerne blive overskrevet. For at undgå dette kan du i stedet lave et <a href="http://codex.wordpress.org/Child_Themes" target="_blank">undertema</a>.

en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your <code>/wp-content/plugins</code> directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
da: Du kan finde yderligere plugins til dit side ved at bruge <a href="%1$s">plugin-søgefunktionen</a> eller ved at søge i <a href="%2$s" target="_blank">WordPress' plugin-bibliotek</a> direkte og manuelt installere plugins. For at installere et plugin manuelt kan du som regel bare uploade plugin filen i din <code>/wp-content/plugins</code> mappe. Når et plugin er blevet installeret, kan du aktivere det her.

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
da: XFN står for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, hvilket er valgfrit. WordPress tillader brug af XFN attributter til at vise dine relationer til en forfatter/ejer af en side du linker til.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Dokumentation om håndtering af plugins</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Dokumentation om Template Tags</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Dokumentation om redigering af filer</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Dokumentation om brug af temaer</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Dokumentation om temaudvikling</a>

en: FTP Password
da: FTP kodeord

en: FTP Username
da: FTP brugernavn

en: FTP/SSH Password
da: FTP/SSH kodeord

en: FTP/SSH Username
da: FTP/SSH brugernavn

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
da: Du kan vælge, hvad der vises på forsiden af din side. Det kan være indlæg i omvendt kronologisk rækkefølge (klassisk blog) eller en fast/statisk side. Før du kan vælge en statisk side, er du nødt til at oprette to <a href="%s">sider</a>. Den ene vil blive forside og den anden vil blive den side, hvor dine indlæg vises.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
da: De valgfrie felter lader dig tilpasse de &#8220;kategori&#8221; og &#8220;tag&#8221 navne, der vises i starten af et arkivs URL. For eksempel vil en side med alle indlæg i &#8220;Ikke kategoriseret&#8221; kategorien kunne være <code>/emner/ukategoriserede </code> i stedet for <code>/kategori/ukategoriserede</code>.

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
da: Følgende temaer er installerede, men har fejl. Temaer skal have et stylesheet og en skabelon.

en: <strong>Plugins</strong> - Features the most popular, newest, and recently updated plugins from the WordPress.org Plugin Directory.
da: <strong>Plugins</strong> - Fremhæver de mest populære, nyeste og senest opdaterede plugins fra Wordpress.org pluginkataloget.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
da: Når du tilføjer flere kategorier eller tags til et indlæg, vil kun én af disse vises i permalink'et: den med det laveste id-nummer. Dette gælder, hvis din permalink-struktur indeholder <code>%category%</code> eller <code>%tag%</code>.

en: If you pick an option other than Default, your general URL path with structure tags, terms surrounded by <code>%</code>, will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
da: Hvis du vælger noget andet end Standard, vil din URL med strukturtags og termer omgivet af <code>%</code> også blive vist i tekstfeltet, og du kan ændre din URL yderligere der.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
da: Mange temaer viser visse sidebar-elementer som standard, indtil du ændrer på sidebarens indhold, men disse bliver ikke automatisk vist i din sidebars administrationsdel. Når du har lavet din første widget-ændring kan du genindsætte disse elementer fra Tilgængelige widgets.

en: The template files are located in <code>%2$s</code>. The stylesheet files are located in <code>%3$s</code>. <strong>%4$s</strong> uses templates from <strong>%5$s</strong>. Changes made to the templates will affect both themes.
da: Temafiler ligger i <code>%2$s</code>. Stylesheet-filer ligger i <code>%3$s</code>. <strong>%4$s</strong> bruger temaer fra <strong>%5$s</strong>. Ændringer i tema vil påvirke begge temaer.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
da: Hvis du ønsker at fjerne en widget, men gemme dens indstilling til eventuel senere brug, skal du blot trække den ind i Inaktive Widgets. Du kan når som helst tilføje dem igen derfra. Dette er især nyttigt, hvis du skifter til et tema med færre eller anderledes widget områder.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
da: For at tilføje en ny bruger til dit websted, skal du klikke på Tilføj ny knappen øverst på skærmen eller Tilføj ny i sektionen Brugere.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
da: Du kan angive en maksimumstørrelse for billeder, der indsættes i dit tekst; du kan også indsætte et billede i fuld størrelse.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting a popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
da: Hvis du ved, hvad du leder efter, er søgning er din bedste mulighed. Søgeskærmen giver mulighed for at søge i WordPress.org's Plugin-bibliotek efter et bestemt udtryk, forfatter, eller tag. Du kan også søge i biblioteket ved at vælge et populært tag. Tags i større skrifttype betyder at flere plugins er blevet mærket med dette tag.

en: The Embed option allows you embed a video, image, or other media content into your content automatically by typing the URL (of the web page where the file lives) on its own line when you create your content.
da: Embed-funktionen giver dig mulighed for at indlejre video, billede eller andet medie-indhold automatisk ved at indtaste URL'en (af websiden hvor filen findes) på en linie for sig selv, når du laver dit indhold.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
da: De fleste temaer viser sidetitlen øverst på hver side i browserens titellinje, og som det navnet på dine syndikerede feeds. Taglinjen vises også af mange temaer.

en: <strong>Order</strong> - Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
da: <strong>Sorter</strong> - Sider er normalt sorteret alfabetisk, men du kan lave din egen sortering ved at indtaste et nummer (1 til første, osv.) i dette felt.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
da: Indtast venligst dine FTP- eller SSH-adgangsoplysninger for at fortsætte.

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
da: Indtast venligst dine FTP-adgangsoplysninger for at fortsætte.

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
da: Kan du ikke huske dine adgangsoplysninger, bør du kontakte din udbyder.

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
da: Hvis du har downloadet et tema i en ZIP-fil, kan du uploade det manuelt (vær dog sikker på, at du har hentet det fra en pålidelig kilde). Du kan også gøre det på den gammeldags måde og uploade temaets filer til <code>/wp-content/themes</code> mappen via FTP.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
da: Din profil indeholder information om dig (din &#8220;konto&#8221;) såvel som nogle personlige valg i vedrørende brugen af WordPress.

en: Pages are similar to Posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest Pages under other Pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of Pages.
da: Sider svarer til indlæg ved at have titel, brødtekst og tilknyttede metadata, men de adskiller sig ved ikke at være del af bloggens kronologiske udgivelser, nærmest lidt i retning af permanente indlæg. Sider er ikke kategoriserede eller taggede, men de kan være del af et hierarki. Du kan lave undersider under andre sider ved at gøre en af dem til &#8220;Forælder&#8221; til de andre og dermed oprette en gruppe af sider.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> - Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
da: <strong>Send Trackbacks</strong> - Trackbacks er en metode til at fortælle ældre blog-systemer, at du har linket til dem. Skriv URLer du ønsker at sende trackbacks til. Hvis du linker til andre WordPress sider vil de automatisk få besked med pingbacks, hvorfor det er det unødvendigt at udfylde dette felt.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
da: Bidragydere kan skrive og håndtere deres egne indlæg, men kan ikke udgive indlæg eller uploade mediefiler.

en: Administrators have access to all the administration features.
da: Administratorer har adgang til alle funktioner i administrationen.

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Lookup takes you to a web page about that particular function.
da: Dokumentationsmenuen under editor feltet lister PHP funktioner som findes i plugin-filen. Ved at klikke Opslag bliver du sendt videre til en webside om den pågældende funktion.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
da: Du kan bruge editoren til at redigere de individuelle PHP-filer, der bruges i dine plugins. Husk dog, at alle ændringer bliver overskrevet, hvis pluginet opdateres.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
da: Her kan du tilføje links, som vil blive vist på din site, sædvanligvis med <a href="%s">Widgets</a>. Som standard er links til forskellige sider i WordPress-fællesskabet inkluderet som eksempler.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
da: Da links endnu ikke har en Papirkurv, bliver de fjernet permanent, hvis du sletter dem.

en: Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure; just click on the Update button when it says a new version is available.
da: Opdater din WordPress-installation med et enkelt klik. Klik på knappen Opdater automatisk, når den fortæller, at der er en ny version tilgængelig.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
da: Husk at klikke på Gem ændringer når du er færdig.

en: If you want to discard your custom header and go back to the default included in your theme, click on the buttons to remove the custom image and restore the original header image.
da: Hvis du ønsker at fjerne din brugerdefinerede header og gå tilbage til den standard-header, som er inkluderet i dit tema, skal du klikke på knappen for at fjerne det brugerdefinerede billede og gendanne den originale header.

en: To use a background image, simply upload it, then choose your display options below. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
da: Hvis du vil bruge et baggrundsbillede, skal du ganske enkelt uploade det og derefter vælge dine visningsindstillinger nedenfor. Du kan vise dit billede en enkelt gang, eller du kan fylde skærmen ved at vise den mange gange ligesom når man lægger fliser på et flisegulv. Du kan fastgøre baggrunden, så dit indhold bevæger sig oven på det, eller du kan lade baggrunden scrolle med din sides indhold.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
da: Ved at v&aelig;lge en brugerdefineret baggrund, kan du tilpasse din sides udseende uden at redigere koden i dit temas filer. Din baggrund kan v&aelig;re et billede eller en farve.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately.
da: Du kan bestemme hvilket header-billede din side skal have. Bare upload billedet og beskær det. Det nye header-billede er tilgængeligt på siden med det samme.

en: <strong>Slug</strong> - The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
da: <strong>Kort titel</strong> - &#8220;Den korte titel&#8221; er den URL-venlige udgave af navnet. Det skrives sædvanligvis med små bogstaver og indeholder kun bogstaver, tal og bindestreger.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
da: Du kan også oprette indlæg med <a href="%s">"Press det" bookmarklet'en</a>.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
da: Dit brugernavn kan desværre ikke ændres, men du kan bruge de andre felter til at udfylde dit eget navn eller et alias og derefter angive, hvilket navn der skal vises på sitet.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
da: P&aring;kr&aelig;vede felter er markerede; resten er valgfri. Din profilinformation vises kun i temaer, der kodet til at vise dem og indstillet til dette.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
da: Husk at klikke p&aring; Opdater Profil, n&aring;r du er f&aelig;rdig.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
da: Redakt&oslash;rer kan udgive og redigere deres egne og andres indl&aelig;g.

en: Background Repeat
da: Gentag baggrund

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
da: Du kan også moderate kommentaren fra denne skærm ved hjælp af status-boksen, hvor du også kan ændre tidsstemplet for kommentaren.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
da: Du kan redigere de oplysninger, der er i en kommentar, hvis det er nødvendigt. Dette er ofte nyttig, når du opdager, at en kommentar har en tastefejl.

en: Background Attachment
da: Baggrundsvedhæftning

en: Automatically add new top-level pages
da: Tilføj automatisk nye oversider.

en: Enter menu name here
da: Indtast menuens navn her

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display, whether to show full text or a summary, and the character set encoding.
da: Du kan også kontrollere visning af dit indhold i RSS feeds, inklusiv det største antal indlæg der vises, om hele indlægget eller et resume vises, og tegnkodningen.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
da: UTC betyder Coordinated Universal Time.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
da: Felterne på dette skærmbillede bestemmer nogle af grundindstillingerne for dit websted.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
da: Indholdet på denne side indeholder indstillinger, der påvirker hvordan dit indhold vises.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
da: Du skal klikke p&aring; Gem ændringer nederst p&aring; denne side for at de nye indstillinger kan træde i kraft.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
da: WordPress-URLen og webstedets URL kan være den samme (example.com) eller forskellige; for eksempel kan du have WordPress' kernefiler (example.com/wordpress) i en undermappe i stedet for i rodmappen.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
da: Boksene til linknavn, webadresse og beskrivelse har faste pladser. De andre bokse kan du kan flytte med træk og slip. Skjul bokse du ikke bruger via fanen skærmindstillinger, eller ved at minimere boksene ved at klikke på boksens titellinje.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
da: Sålænge dit site opdateres vil det være i vedligeholdelsestilstand. Så snart opdateringerne er færdige vil siden vende tilbage til normaltilstand.

en: Your plugins are all up to date.
da: Alle dine plugins er opdaterede.

en: You have the latest version of WordPress.
da: Du bruger den nyeste version af WordPress.

en: Your themes are all up to date.
da: Alle dine temaer er opdaterede.

en: An updated version of WordPress is available.
da: En nyere version af WordPress er tilg&aelig;ngelig.

en: Function Name&hellip;
da: Funktionsnavn &hellip;

en: Activate importer
da: Aktiver importfunktion

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
da: Du kan tilføje eller redigere links på dette billede skærm ved at indtaste information i hver boks. Kun linkets webadresse og navn (den linktekst, du vil vise på din side) er obligatoriske felter.

en: Return to Importers
da: Tilbage til import-funktioner

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
da: Aktiver plugin &amp; kør import-funktion

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
da[0]: Et svar til %2$s
da[1]: %1$s svar til %2$s

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
da: Kategorier kan selektivt konverteres til tags ved at bruge <a href="%s">konverter kategori til tag</a>.

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>
da: Tags kan konverteres til kategorier vha. <a href="%s">kategori til tag konverteringsværktøjet</a>

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
da: Forside: %s

en: ERROR:
da: FEJL:

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
da: <strong>%s </strong> import-funktionen ugyldig eller ikke installeret.

en: Page Attributes
da: Sideegenskaber

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
da: Brug for hjælp? Klik på Hjælp-fanebladet i øverste højre hjørne af din skærm.

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
da: Dette skærmbillede linker til plugins, der kan importere data fra andre blogging/content management platforme. Vælg hvilken platform du vil importere fra og klik Installer nu når du bliver spurgt i et pop-op-vindue. Findes din platform ikke på listen, så klik på linket til at søge i plugin-biblioteket efter andre import-plugins og se om der findes et til din platform.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
da: Når den er genereret, kan din WXR-fil importeres på en anden WordPress-installation eller på en anden blogplatform, der understøtter dette filformat.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
da: Du kan indstille visningen af dette skærmbillede ved at bruge Skærmindstillinger fanen og/eller dropdown-filtrene over linktabellen.

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
da: Vælg et plugin til at redigere i menuen i øverste højre og klik på knappen Vælg. Klik en gang på et filnavn for at indlæse det i editoren og foretage dine ændringer. Glem ikke at gemme dine ændringer (Opdater fil), når du er færdig.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
da: For det meste spiller plugins pænt med kernekoden i WordPress og med andre plugins. Men nogle gange kommer et plugins kode i vejen for et andet plugin, og forårsager kompatibilitetsproblemer. Hvis dit websted pludselig gør mærkelige ting, kan dette være problemet. Prøv at deaktivere alle dine plugins og genaktivere dem i forskellige kombinationer, indtil du kan afgøre hvilke(t) plugin, der var årsag til problemet.

en: You can see your active theme at the top of the screen. Below are the other themes you have installed that are not currently in use. You can see what your site would look like with one of these themes by clicking the Preview link. To change themes, click the Activate link.
da: Du kan se dit aktive tema i toppen af skærmen. Nedenfor vises andre temaer du har installeret, som ikke er i brug lige nu. Du kan se hvordan dit site ville se ud med et af disse temaer ved at klikke på Preview-linket. Klik på Aktiver-linket for at skifte tema.

en: Aside from the default theme included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
da: Bortset fra det standardtema, der følger med din WordPress installation, er temaer designet og udviklet af tredjeparter.

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Lookup takes you to a web page with reference material about that particular function.
da: For PHP-filer, kan du bruge drop-down-listen i dokumentationen til at vælge mellem funktioner fundet i pågældende fil. Opslag bringer dig til en webside med en beskrivelse af denne specifikke funktion.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
da: Du kan bruge den samme widget flere gange. Du kan også give hver widget en titel, som vises på din side, men det er ikke påkrævet.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
da: Via skærmindstillinger kan du slå tilgængelighedstilstand til. Dette giver mulighed for at bruge knapperne Tilføj og Rediger i stedet for at bruge træk og slip.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
da: Du kan bruge Tema-editoren til at redigere de forskellige CSS og PHP filer, som dit tema består af.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of all the template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
da: Begynd ved at vælge et tema at redigere fra dropdown-menuen og klikke Vælg. Så får du en liste over alle skabelonfiler. Et enkelt klik på et filnavn får filen til at dukke op i editoren.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
da: Widgets er uafhængige sektioner med indhold, som kan placeres i ethvert widgetklart område (i daglig tale sidebar) i dit tema. For at placere de forskellige widgets i dine widget-områder/sidebarer, kan du trække/slippe widget-titellinjen ind i den valgte sidebar. Som standard er det kun den første sidebar, der er foldet ud. For at placere widgets i andre sidebarer skal du klikke på sidebarens titellinje for at folde dem ud.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter. Alternately, you can browse the themes that are Featured, Newest, or Recently Updated. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
da: Du kan søge efter temaer med nøgleord, forfatter eller tag, eller du kan blive mere specifik og søge vha. funktionsfilteret. Alternativt kan du søge i de temaer, der er featured, de nyeste eller nylig opdaterede. Når du finder det tema, du vil bruge, kan du få det forhåndsvist eller installeret.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
da: <strong>Et godt råd:</strong> tænk meget grundigt over, at din side kan gå ned, hvis du redigerer i et tema, der er i aktivt.

en: After typing in your edits, click Update File.
da: Når du er færdig med dine ændringer, skal du klikke på Opdater fil.

en: (no parent)
da: (ingen forælder)

en: <strong>Template</strong> - Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
da: <strong>Skabelon</strong> - Nogle temaer har specielle skabeloner, som du kan bruge til bestemte sider, som kan have ekstra funktioner eller brugerdefineret layout. Hvis det er tilfældet, vil du se dem i denne dropdown-menu.

en: <strong>Parent</strong> - You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
da: <strong>Forælder</strong> - Du kan arrangere dine sider i hierarkier. For eksempel kan du have en "Om"-side, der har undersiderne "Livshistorie" og "Min hund". Der er ingen grænser for, hvor mange niveauer du kan indlejre sider i.

en: All updates have been completed.
da: Alle opdateringer er installeret.

en: Select menu items (pages, categories, links) from the boxes at left to begin building your custom menu.
da: Vælg menupunkter (sider, kategorier og links) fra boksene til venstre for at begynde at opbygge din brugerdefinerede menu.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
da: Når du tilføjer et nyt tag i dette skærmbillede, skal du udfylde følgende felter:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
da: Du kan bruge kategorier til at definere dele af dit websted og gruppere relaterede indlæg. Standardkategorien er "Ikke kategoriseret", indtil du ændrer det i dine <a href="%s"> Skriveindstillinger</a>.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
da: Hvad er forskellen mellem kategorier og tags? Normalt er tags ad hoc nøgleord, der identificerer vigtig information i dine indlæg (navne, emner osv.) som måske eller måske ikke optræder i andre indlæg, mens kategorier er forudbestemte sektioner. Hvis du tænker på dit side som en bog, så er kategorierne indholdsfortegnelsen mens tags er ligesom opslagsordene i indekset bagi.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
da: Ved hjælp af fanen Skærmindstillinger kan du indstille hvor mange elementer, der skal vises pr. skærm og om kolonner i tabellen skal vises/skjules.

en: <strong>Description</strong> - The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
da: <strong>Beskrivelse</strong> - Beskrivelsen er ikke fremtrædende som standard, men nogle temaer viser det.

en: <strong>Parent</strong> - Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
da: <strong>Forælder</strong> - kategorier kan, modsat tags, organiseres i en hierakisk struktur. Du kan have f.eks. en Jazzkategori, og under den kan du have underkategorier for Bebop og Bigbands. Fuldstændigt valgfrit. For at oprette en underkategori, skal du blot vælge en anden kategori fra dropdownmenuen med forældrekategorier.

en: <strong>Name</strong> - The name is how it appears on your site.
da: <strong>Navn</strong> - Navnet er, som det vil se ud på din side.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
da: Når du tilføjer en ny kategori i dette skærmbillede, skal du udfylde følgende felter:

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
da: Du kan sortere listen med filtype/status, ved at klikke på linkene øverst i skærmbilledet.Du kan også datosortere listen ved at bruge dropdownmenuen ovenover listen.

en: Header Image
da: Header-billede

en: Default Images
da: Standardbilleder

en: Crop Header Image
da: Beskær header-billede

en: For more information:
da: For mere information:

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil fjerne header-billedet. Du vil ikke være i stand til at genoprette eventuelle tilpasninger.

en: You can upload a custom header image to be shown at the top of your site instead of the default one. On the next screen you will be able to crop the image.
da: Du kan uploade et brugerdefineret header-billede, der vises øverst på din side i stedet for standardbilledet. På næste skærmbillede vil du være i stand til at beskære billedet.

en: Remove Header Image
da: Fjern header-billede

en: Reset Image
da: Nulstil billede

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil gendanne det originale header-billede. Du vil ikke være i stand til at gendanne eventuelle tilpasninger.

en: Restore Original Header Image
da: Gendan det originale header-billede

en: Display Text
da: Vis Tekst

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: If you want to hide header text, add <strong>#blank</strong> as text color.
da: Hvis du ønsker at skjule header-tekst, så tilføj <strong>#blank</strong> som tekstfarve.

en: Reset Text Color
da: Nulstil tekstfarve

en: This will restore the original header text. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil gendanne den originale header-tekst. Du vil ikke være i stand til at genoprette eventuelle tilpasninger.

en: Restore Original Header Text
da: Gendan den originale Header-tekst

en: Image Upload Error
da: Billede upload-fejl

en: You need Javascript to choose a part of the image.
da: Du skal have Javascript for at vælge en del af billedet.

en: A yellow row means the comment is waiting for you to moderate it.
da: En gul række betyder kommentaren venter på din moderering.

en: Edit this item
da: Rediger dette indlæg

en: Edit this item inline
da: Rediger dette element inline

en: Restore this item from the Trash
da: Gendan dette element fra Papirkurven

en: Move this item to the Trash
da: Flyt dette emne til Papirkurven

en: Delete this item permanently
da: Slet dette element permanent

en: Allow comments.
da: Tillad kommentarer.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
da: Installer LiveJournal importfunktionen for at importere indlæg fra LiveJournal med deres API.

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
da: Beklager, du har opbrugt din lagerkvota (%s MB).

en: The current theme does not natively support menus, but you can use the &#8220;Custom Menu&#8221; widget to add any menus you create here to the theme&#8217;s sidebar.
da: Det nuværende tema understøtter som standard ikke menuer, men du kan bruge 'Brugerdefineret menu'-widgeten, til at tilføje de menuer, du opretter, til temaets sidebar.

en: Return to WordPress Updates
da: Vend tilbage til WordPress-opdateringer

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
da: <strong>Udgiv</strong> - Du kan sætte betingelserne for udgivelse af dine indlæg i udgivelsesboksen. Du kan sætte betingelser for status, synlighed og udgiv (med det samme), klik på rediger-linket for flere muligheder. Synlighed inkluderer muligheden for at beskytte dine indlæg med kodeord, eller du kan få dit indlæg til at være statisk på din blog (fastgjort). Udgiv (med det samme) giver mulighed for at sætte en fremtidig eller tidligere dato, så du kan indstille hvornår i fremtiden indlægget bliver udgivet eller baguddatere det.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
da: <strong>Fremtrædende billede</strong> - Dette gør det muligt at tilknytte et billede til dit indlæg uden uden at indsætte det. Dette er normalt kun muligt hvis dit tema gør brug af det fremtrædende billede som thumbnail på webstedet eller i en brugerdefineret header osv.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
da: <strong>Titel</strong> - Skriv en titel til dit indlæg. Efter du har skrevet titel, vil du se et permalink nedenfor, som du kan redigere.

en: <strong>Discussion</strong> - You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
da: <strong>Diskussion</strong> - Du kan slå kommentarer og pings til eller fra, og hvis der er kommentarer til indlægget, kan du se dem her og moderere dem.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
da: Du kan forfine visningen til kun at vise indlæg i en bestemt kategori, eller fra en bestemt måned, ved at bruge dropdownmenuen over indlægslisten. Klik på filtrer-knappen efter at du har truffet dit valg. Du kan også forfine visningen ved at klikke på forfatter, kategori eller tags i indlægslisten.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
da: Du kan se indlæg i en enkel titelliste eller med et uddrag. Vælg den visning, du foretrækker, ved at klikke på ikonerne øverst på listen til højre.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
da: Du kan skjule/vise kolonner efter behov og bestemme, hvor mange indlæg du vil vise på skærmen ved hjælp af fanen skærmindstillinger.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
da: Du kan filtrere listen over indlæg efter indlægsstatus vha. tekstlinks øverst til venstre, så den viser Alle, Udgivne, Kladder eller indlæg i Papirkurven. Standardvisningen er at vise alle indlæg.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
da: Du kan tilpasse visningen af dette skærmbillede på en række måder:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
da: Hvis du holder markøren over en række i listen af indlæg, kan du se links til at redigere dit indlæg. Du kan udføre følgende handlinger:

en: Custom Menu
da: Brugerdefineret menu

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
da: Brug denne widget til at tilføje en af dine brugerdefinerede menuer som en widget.

en: Search Installed Plugins
da: Søg i installerede plugins

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
da[0]: Dit tema understøtter %s menuer. Vælg hvilken menu du ønsker at bruge.
da[1]: Dit tema understøtter %s menuer. Vælg hvilke menuer du ønsker at bruge hvert sted.

en: <strong>Incoming Links</strong> - Shows links to your site found by Google Blog Search.
da: <strong>Indgående Links</strong> - Viser links til dit websted fundet af Googles Blogsøgning.

en: <strong>QuickPress</strong> - Allows you to create a new post and either publish it or save it as a draft.
da: <strong>QuickPress</strong> - Giver dig mulighed for at oprette et nyt indlæg og enten udgive det eller gemme det som kladde.

en: <strong>Recent Drafts</strong> - Displays links to the 5 most recent draft posts you&#8217;ve started.
da: <strong>Seneste Kladder</strong> - Lister links til de fem nyeste kladder.

en: <strong>Right Now</strong> - Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
da: <strong>Lige nu</strong> - Viser et udsnit af indhold på dit site, og viser hvilket tema og hvilken version af WordPress du bruger.

en: <strong>Recent Comments</strong> - Shows the most recent comments on your posts (configurable, up to 30) and allows you to moderate them.
da: <strong>Nye kommentarer</strong> - Viser de seneste kommentarer til dine indlæg (kan indstilles, op til 30 kommentarer) og giver dig mulighed for at redigere dem.

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
da: Dit tema understøtter ikke navigationsmenuer eller widgets.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
da: &#8220;%s&#8221; blev ikke uploadet på grund af en fejl

en: Post published. <a href="%s">View post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
da: Indlæg udgivet. <a href="%s">Se indlæg</a> | <a href="%s">Rediger indlæg</a>

en: Draft saved. <a href="%s">Preview post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
da: Kladden er gemt. <a href="%s">Se indlæg</a> | <a href="%s">Rediger indlæg</a>

en: Categories and Tags Converter
da: Kategori- og tags-konverteringsværktøj

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
da: Installer kategori/tag konverteringsværktøjet for at konvertere kategorier til tags, eller tags til kategorier efter ønske.

en: New pingback on your post "%s"
da: Nyt Pingback til dit indlæg "%s"

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
da: Et nyt pingback til indlægget "%s" venter på din godkendelse

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
da: En ny kommentar til indlægget "%s" venter på din godkendelse

en: New trackback on your post "%s"
da: Nyt trackback til dit indlæg "%s"

en: New comment on your post "%s"
da: Ny kommentar til dit indlæg "%s"

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
da: Der er en afventende ændring af din e-mail til <code>%1$s </code>. <a href="%2$s">Annuller </a>

en: Most Recent
da: Seneste

en: End Date
da: Slut dato

en: Start Date
da: Start dato

en: A term with the name provided already exists.
da: Et udtryk med det angivne navn eksisterer allerede.

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: %1$s and %2$s.
da: %1$s og %2$s.

en: F, Y
da: F Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
da: Du kikker nu i <a href="%1$s/">%2$s</a> blog arkiver:

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
da: Du kikker på <a href="%1$s/">%2$s</a> blogarkiv for %3$s.

en: Comments are closed.
da: Der er lukket for kommentarer.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
da: Du kikker nu i <a href="%1$s/">%2$s</a> blog arkiver for året %3$s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
da: Logget ind som <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
da: Logget ind som <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log ud">Log ud.</a>

en: Submit Comment
da: Tilføj kommentar

en: %1$s is proudly powered by %2$s
da: %1$s er med stolthed drevet af %2$s

en: Your Comment
da: Din kommentar

en: Say It!
da: Sig det!

en: Close this window.
da: Luk dette vindue.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
da: Beklager, men din søgning gav ingen resultater.

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
da: Drevet af <a href="%s" title="Drevet af WordPress; et moderne semantiske publiceringsværktøj"> <strong> WordPress </strong> </a>

en: Log out of this account
da: Log ud

en: Log out &raquo;
da: Log ud &raquo;

en: Mail (will not be published)
da: Mail (vil ikke blive offentliggjort)

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
da: <strong>XHTML:</strong> Du kan bruge disse tags: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
da: Du har søgt i <a href="%1$s/">%2$s</a> blogarkiverne for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Hvis din søgning ikke gav resultat, kan du prøve et af disse links.

en: l, F jS, Y
da: I j. F Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
da: Du søger for øjeblikket i <a href="%1$s/">%2$s</a> blogarkiv for dagen %3$s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
da: Du kigger på arkiverne for kategorien %s.

en: %d queries. %s seconds.
da: %d forespørgsler. %s sekunder.

en: Comments (RSS)
da: Kommentarer (RSS)

en: Entries (RSS)
da: Indlæg (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
da: Linie og afsnit ombrydes automatisk, e-mailadresse vises aldrig, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> tilladt: <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da: Dette indlæg er beskyttet med kodeord. Skriv kodeord for at læse kommentarer.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
da: Denne side er gyldig XHTML 1.0 Transitional

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
da: Beklager, du kan ikke skrive kommentarer i øjeblikket.

en: %1$s - Comments on %2$s
da: %1$s - Kommentarer på %2$s

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
da: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed til kommentarer til dette indlæg.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
da: <abbr title="Universal Resource Locator">URLen</abbr> til TrackBack for dette indlæg er: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
da: af %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: Leave a comment
da: Skriv en kommentar

[ctx: Screen Options]
en: Show on screen
da: Vis på skærmen

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
da: Installer WordPress' import-funktion for at importere indlæg, sider, kommentarer, egne felter, kategorier og tags fra en WordPress eksport-fil.

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
da: Installer RSS-importeren for at importere indlæg fra et RSS feed.

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
da: Installer blogroll import-funktionen for at importere links i OPML-format.

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
da: Installer Movable Type import-funktionen for at importere indlæg og kommentarer fra en Movable Type eller en TypePad blog.

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
da: Installer Blogger import-funktionen for at indlæse indlæg, kommentarer og brugere fra en Blogger blog.

en: Install importer
da: Installer import-funktionen

[ctx: revisions column name]
en: New
da: Ny

[ctx: revisions column name]
en: Old
da: Gammel

[ctx: revisions column name]
en: Date Created
da: Dato oprettet

en: Choose from the most used tags
da: Vælg mellem de mest anvendte tags

[ctx: verb]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: Taxonomy Description]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: Taxonomy Slug]
en: Slug
da: Kort titel

[ctx: Taxonomy Name]
en: Name
da: Navn

[ctx: Taxonomy Parent]
en: Parent
da: Forælder

[ctx: adjective]
en: Pending
da: Afventer

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
da: Marker som spam

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
da: Disse <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> koder og attributter er tilladte: %s

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Remove Background Image
da: Fjern Baggrundsbillede

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
da: Kommentarer til &#8220;%s&#8221;

en: The Walker class named <strong>%s</strong> does not exist.
da: Walker-klassen kaldet <strong>%s</strong> eksisterer ikke.

en: Show advanced menu properties
da: Vis udvidede menuegenskaber

[ctx: Columns]
en: Show on screen
da: Vis på skærmen

[ctx: Metaboxes]
en: Show on screen
da: Vis på skærm

en: Theme Locations
da: Temaets menuområder

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
da: Kategori

en: Search Tags
da: Søg Tags

en: Popular Tags
da: Populære Tags

en: New Category Name
da: Nyt kategorinavn

en: New Tag Name
da: Nyt tagnavn

en: Add New Category
da: Tilføj ny kategori

en: Add New Tag
da: Tilføj nyt tag

en: Update Tag
da: Opdater Tag

en: Parent Category:
da: Forælderkategori:

en: Parent Category
da: Forælderkategori

en: All Tags
da: Alle Tags

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
da: Kategorier

en: Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widget</a></span> | Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widgets</a></span>
da[0]: Tema <span class="b">%1$s</span> med <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widget</a></span>
da[1]: Tema <span class="b">%1$s</span> med <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widgets</a></span>

en: Search Pages
da: Søgesider

en: Add New Post
da: Tilføj nyt indlæg

en: Parent Page:
da: Forælderside:

[ctx: post type general name]
en: Posts
da: Indlæg

en: Edit Page
da: Rediger side

en: Search Posts
da: Søg i indlæg

en: Add New Page
da: Tilføj ny side

[ctx: post type general name]
en: Pages
da: Sider

[ctx: post type singular name]
en: Page
da: Side

[ctx: post type singular name]
en: Post
da: Indlæg

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
da: Du har version %1$s installeret. Opdater til %2$s.

[ctx: nav menu home label]
en: Home
da: Forside

en: New theme activated. This theme supports widgets, please visit the <a href="%s">widgets settings</a> screen to configure them.
da: Nyt tema aktiveret. Dette tema understøtter widgets, gå til <a href="%s">widgets</a> skærmbilledet for at indstille dem..

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette brugernavn er ugyldigt, da der bruges tegn, der ikke er tilladte. Indtast venligst et gyldigt brugernavn.

[ctx: comment]
en: Not Spam
da: Ikke spam

en: Required fields are marked %s
da: Krævede felter er markeret med %s

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil gendanne det originale baggrundsbillede. Det vil ikke være muligt at gendanne eventuelle tilpasninger.

en: Please include a %1$s template in your theme.
da: Tilføj venligst en %1$s skabelon i dit tema.

en: Theme without %1$s
da: Tema uden %1$s

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
da: <code>%s</code> muligheden er er udfaset for familien af <code>bloginfo()</code> funktioner.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
da: Brug <code>%s</code> muligheden istedet.

en: Label
da: Etiket

en: Add New Menu
da: Tilføj ny menu

en: When you have finished building your custom menu, make sure you click the Save Menu button.
da: Når du er færdig med at bygge menuen skal du huske at trykke på Gem menu knappen.

en: After you have added your items, drag and drop to put them in the order you want. You can also click each item to reveal additional configuration options.
da: Når du har tilføjet dine elementer, så træk og slip for at sætte dem i den rækkefølge, du ønsker. Du kan også klikke på hvert element og få yderligere indstillingsmuligheder.

en: Create Menu
da: Tilføj menu

en: To create a custom menu, give it a name above and click Create Menu. Then choose items like pages, categories or custom links from the left column to add to this menu.
da: For at oprette en brugerdefineret menu, skal du give den et navn og klikke på Opret menu. Vælg derefter elementer såsom, sider, kategorier eller brugerdefinerede links fra den venstre kolonne, for at tilføje det til menuen.

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
da: Dit websteds WordPress-sider

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    http://wordpress.org/
da: Dit nye WordPress websted er blevet oprettet på:
    
    %1$s
    
    Du kan nu logge ind på administratorkontoen med følgende oplysninger:
    
    Brugernavn: %2$s
    Kodeord: %3$s
    
    Vi håber, at du får fornøjelse af dit nye websted. Tak!
    
    --WordPress-holdet
    http://wordpress.org/

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
da: Dit webhotel eller din serveradministrator har deaktiveret PHP-funktionerne <code>fsockopen</code> eller <code>gethostbynamel</code>. <strong>Akismet vil ikke fungere korrekt før dette er ordnet.</strong> Vær venlig at kontakte dit webhotel eller firewall-administrator og giv dem  <a href="%s" target="_blank">denne information om Akismets systemkrav</a>.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
da: Beklager, men du har ikke adgang til brugerens data på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
da: Beklager, du har ikke rettigheder til at skrive på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at udgive indlæg på denne side.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
da: Beklager, du skal kunne redigere indlæg på denne side for at se kategorier.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at udgive sider på denne side.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
da: &mdash; Ingen rolle på dette websted &mdash;

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
da: Beklager, du kan ikke redigere indlæg på denne side.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
da: Beklager, du skal kunne redigere indlæg på dette websted for at se kategorier.

en: You are not allowed access to details about this site.
da: Du har ikke rettigheder til at få adgang til oplysninger om dette websted.

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
da: Brug 'Press det' til at klippe tekst, billeder og vidoer fra enhver webside. Rediger og tilføj derefter direkte fra 'Press det', før du gemmer eller udgiver det som et indlæg på din blog.

en: The most recent posts on your site
da: De nyeste indlæg på dit side

en: A calendar of your site&#8217;s posts
da: En kalender over dit sides indlæg.

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
da: Indlægsoversigt gruperet pr. måned

en: A search form for your site
da: En søgeformular til dit websted

en: Sorry, you do not have the right to access this site.
da: Beklager, du har ikke rettigheder til at se denne side.

en: User removed from this site.
da: Brugeren er fjernet fra denne side.

en: New user registration on your site %s:
da: Ny brugerregistrering på dit websted %s:

en: Site Suspended.
da: Websted suspenderet.

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
da: Du har ikke tilladelse til at moderere kommentarer på denne side.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
da: Beklager, du skal kunne redigere indlæg på dette websted for at kunne se tags.

en: Site Tagline
da: Webstedets Tagline

en: Site URL
da: Webstedets URL

en: Remove Users from Site
da: Fjern brugere fra websted

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette indlæg eller kladder på denne side.

en: Custom site deleted message.
da: Brugertilpasset side slettet besked.

en: Custom site suspended message.
da: Brugertilpasset side suspenderet besked.

en: Custom site inactive message.
da: Brugerdefineret websteds inaktiv besked

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
da: Trackbacks er en metode til at informere ældre blog-systemer om, at du har linket til dem. Hvis du linker til andre WordPress-sider bliver de automatisk informeret med <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, uden at du behøver foretage dig yderligere.

en: You are not allowed to create pages on this site.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette sider på dette websted.

en: My Site
da: Mit websted

en: Allow my site to appear in search engines like Google and Technorati.
da: Tillad at min side dukker op i søgemaskiner som Google og Technorati.

en: New WordPress Site
da: Nyt WordPress-websted

en: You do not have sufficient permissions to install themes for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at installere temaer på dette site.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at installere plugins på dette site.

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at opdatere temaer for denne side.

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at opdatere plugins på dette site.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
da: Det websted, du prøver at få adgang til, er ikke installeret korrekt. Kontakt venligst systemadministratoren.

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
da: Du har ikke rettigheder til at installere temaer på denne side.

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at redigere temaer på dette site.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at aktivere plugins på dette websted.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
da: Du har ikke rettigheder til at installere plugins på dette websted.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at deaktivere plugins på dette site.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at afinstallere plugins på dette site.

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
da: Du har ikke rettigheder til at tilføje links til dette websted.

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere links på dette site.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
da: Du har ikke rettigheder til at eksportere indhold fra dette websted.

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
da: Du har ikke rettigheder til at importere indhold til dette websted.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
da: Hvis du har indlæg eller kommentarer i et andet system, kan WordPress importere disse til dette websted. Begynd med at vælge system at importere fra herunder.

en: There are no plugins installed on this site.
da: Der er ingen plugins installeret på denne side.

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere plugins på dette site.

en: No items.
da: Ingen elementer.

en: Menu Name
da: Menunavn

en: CSS Classes
da: CSS klasser

en: Navigation Label
da: Menutitel

[ctx: search results]
en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
da: Navnet på menuen <strong>%s</strong> er i konflikt med et eksisterende menunavn. Prøv et andet.

en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a <code>*</code> hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
da: For at bruge subdomæne-indstillingerne, skal du have et jokertegn anført ved din DNS. Det betyder som regel, at du skal tilføje et <code>*</code> til den hostname record, der peger på dit websted i din DNS-indstilling.

en: The installer attempted to contact a random hostname (<code>%1$s</code>) on your domain.
da: Installeringsfunktionen forsøgte at kontakte et tilfældigt værtsnavn (<code>%1$s</code>) på dit domæne.

en: Custom Links
da: Brugerdefinerede links

en: The given object ID is not that of a menu item.
da: Det angivne objekt ID hører ikke til et menuelement.

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods and the @ symbol.
da: Brugernavne kan kun have alfanumeriske tegn, mellemrum, underscore, bindestreger, punktum og @-symbolet.

en: the username you provided has invalid characters.
da: brugernavnet, du har angivet, har ugyldige tegn.

en: Move down
da: Flyt ned

en: The menu item has been successfully deleted.
da: Menupunktet er blevet slettet.

en: Move up
da: Et trin op

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
da: E-mail-adressen du har indtastet ser ikke ud til at være gyldig.
    Indtast venligst en gyldig e-mail-adresse.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
da: Den WordPress-adresse du anførte, er ikke en gyldig URL. Anfør venligst en gyldig URL.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
da: Den webadresse du anførte, er ikke en gyldign URL. Anfør venligst en gyldig URL.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
da: Et udtryk med det navn, eksisterer allerede med denne forælder.

en: Try again
da: Prøv igen

en: An unknown error occurred.
da: Der er opstået en ukendt fejl.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
da: En uventet HTTP-fejl opstod ved API-forespørgsel.

en: Please provide a custom field name.
da: Angiv venligst et brugerdefineret feltnavn.

en: number_format_decimal_point
da: ,

en: Your email address will not be published.
da: Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

en: Display Options
da: Baggrundsindstillinger

en: Remove Image
da: Fjern billede

en: Upload Image
da: Upload billede

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Position
da: Baggrundsplacering

en: You have specified these users for removal:
da: Du har angivet, at følgende brugere skal slettes:

en: User deletion is not allowed from this screen.
da: Sletning af brugere er ikke tilladt fra dette skærmbillede.

en: You can&#8217;t delete that user.
da: Du kan ikke slette den bruger.

en: ID #%1s: %2s <strong>The current user will not be removed.</strong>
da: ID #%1s: %2s <strong>Den aktuelle bruger vil ikke blive slettet.</strong>

en: ID #%1s: %2s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
da: ID #%1s: %2s <strong>Du har ikke rettigheder til at slette denne bruger.</strong>

en: Confirm Removal
da: Bekræft sletning

en: There are no valid users selected for removal.
da: Der er ikke valgt en gyldig bruger til sletning.

en: You can't remove the current user.
da: Du kan ikke slette den aktuelle bruger.

en: Other users have been removed.
da: Andre brugere blev slettet.

en: %1$s updated successfully.
da: %1$s opdatering gennemført.

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Hide Details
da: Skjul detaljer

en: you must provide a valid username.
da: du skal angive et gyldigt brugernavn.

en: Yes, take me to my profile page
da: Ja tak, vis mig min profilside

en: Your chosen password.
da: Dit valgte kodeord.

en: No thanks, do not remind me again
da: Nej tak, mind mig ikke om det igen

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
da: Du har ikke lov til at flytte dette element ud af papirkurven.

en: Error in deleting.
da: Fejl ved sletning.

en: Error in restoring from Trash.
da: Fejl ved gendannelse fra papirkurven.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
da: Du har ikke tilladelse til at gendanne dette element fra papirkurven.

en: Error in moving to Trash.
da: Fejl ved flytning til papirkurven.

en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
da[0]: %s kommentar gendannet fra papirkurven
da[1]: %s kommentarer gendannet fra papirkurven

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
da[0]: %s kommentar flyttet til papirkurven.
da[1]: %s kommentarer flyttet til papirkurven.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
da: Du har ikke tilladelse til at flytte dette emne til papirkurven.

en: Item restored from the Trash. | %s items restored from the Trash.
da[0]: emne gendannet fra papirkurven.
da[1]: %s emner gendannet fra papirkurven.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
da: De følgende temaer er tilgængelige i nyere versioner. Marker dem du vil opdatere og klik Opdater tema.

en: A valid URL was not provided.
da: Den anførte URL er ugyldig.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
da: Logget ind som <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log ud">Log ud?</a>

en: User has been added to your site.
da: Brugeren er blevet tilføjet til dit websted.

en: That user is already a member of this site.
da: Denne bruger er allerede registreret på dette websted.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
da: Brugeren har fået tilsendt en invitation på e-mail. For at blive tilføjet til dit websted skal brugeren klikke på et bekræftelseslink i e-mailen.

en: Could not calculate resized image dimensions
da: Kunne ikke beregne det skalerede billedes dimensioner

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
da: Brug <code>get_trackback_url()</code> istedet hvis du ikke ønsker at værdien skrives til skærmen.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
da: Nedenstående plugins er er tilgængelige i nyere versioner. Marker dem du vil opdatere og klik Opdater plugin.

en: This action has been disabled by the administrator.
da: Denne handling er slået fra af en administrator.

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
da: Brug <code>get_the_author()</code> istedet hvis du ikke ønsker at værdien skrives til skærmen.

en: The <code>%1$s</code> setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See http://codex.wordpress.org/Settings_API
da: Disse <code>%1$s</code> indstillinger er ikke registrerede. Uregistrerede indstillinger er udfaset. Se på http://codex.wordpress.org/Settings_API

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
da: Dette vil fjerne baggrundsbilledet. Du vil ikke være i stand til at gendanne dine tilpasninger.

en: You did not select an item for editing.
da: Du valgte ikke et emne til redigering.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
da: Det er kun det nuværende tema, der er tilgængeligt for dig. Kontakt din %s administrator hvis du vil vide, hvordan du får adgang til flere temaer.

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB</a>
da: <a href="%1$s" title="Haandter uploads" class="musublink">%2$sMB</a>

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>
da: <a href="%1$s" title="Haandter uploads" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>

en: Author Template
da: Forfatter-skabelon

en: Tag Template
da: Tag skabelon

en: Page saved.
da: Side gemt.

en: Enter title here
da: Skriv titel her

en: You can&#8217;t remove users.
da: Du kan ikke slette brugere.

en: Are you sure you want to install this plugin?
da: Er du sikker på, at du vil installere dette plugin?

en: This plugin is already installed and is up to date
da: Dette plugin er allerede installerer og opdateret

en: More information about %s
da: Mere information om%s

en: Update Now
da: Opdater nu

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
da: Tildel denne bruger super admin rettigheder til netværket.

en: Important:
da: Vigtigt:

en: This user has super admin privileges.
da: Denne bruger har super admin rettigheder.

en: Remove featured image
da: Fjern fremhævede billede

en: Set featured image
da: Vælg indlæggets thumbnail

en: Use as featured image
da: Brug som indlæggets thumbnail

en: Featured Image
da: Indlæggets thumbnail

en: Update to version %s
da: Opdater til version %s

en: User added.
da: Bruger tilf&#248;jet.

en: Mismatch
da: Ej ens

en: <strong>ERROR</strong>: "Table Prefix" can only contain numbers, letters, and underscores.
da: <strong>FEJL</strong>: "Table Prefix" m&#229; kun indeholde tal, bogstaver og understregninger.

en: You cannot modify this Taxonomy.
da: Du kan ikke redigere denne taksonomi.

en: Tile Vertically
da: Lagt som fliser oven over hinanden

en: Tile Horizontally
da: Lagt som fliser ved siden af hinanden

en: Maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
da: Er ikke tilgængelig pga. planlagt vedligeholdelse. Kom tilbage om et par minutter.

en: items
da: emner

en: Usernames cannot be changed.
da: Brugernavne kan desværre ikke ændres.

en: Navigation Menu Items
da: Navigationsmenupunkter

en: Navigation Menu Item
da: Navigationsmenuelement

en: Navigation Menus
da: Navigationsmenuer

en: The <strong>%s</strong> menu has been updated.
da: Menuen <strong>%s</strong> er blevet opdateret.

en: The menu has been successfully deleted.
da: Menuen er nu slettet.

en: Search Engines Blocked
da: Søgemaskiner er blokeret på webstedet.

en: Your site is asking search engines not to index its content
da: Dit websted beder s&#248;gemaskiner om ikke at indeksere indholdet

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at administrere plugins på dette websted.

en: Enter the address here if you want your site homepage <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">to be different from the directory</a> you installed WordPress.
da: Hvis du gerne vil have, at dit websteds forside <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">ligger et andet sted end i den mappe</a>, hvor du installerede WordPress, skal du skrive adressen her.

en: In a few words, explain what this site is about.
da: Forklar med få ord hvad denne side er om.

en: Site Visibility
da: Sidens synlighed

en: WordPress is not notifying any <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">privacy settings</a>.
da: P&#229; grund af dine <a href="%s">privatliv-indstillinger</a> underretter WordPress ingen <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">opdateringstjenester</a>.

en: The <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended, if you are adventurous there are some <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Character_set">other encodings</a>)
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">Tegnsæt</a> på dit websted (UTF-8 er anbefalet, hvis du er dristig findes der <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Character_set">andre tegnsæt</a>)

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
da: Sektionen med Diverse indstillinger er blevet fjernet. Prøv en anden sektion med indstillinger.

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
da: Beskrivelsen vil blive vist i menuen, hvis det aktuelle tema understøtter det.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
da: Der er endnu ikke oprettet nogen menuer. <a href="%s">Opret nogle</a>.

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere uregistrerede indstillinger på dette site.

en: There is a pending change of the admin e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
da: Der er en ventende ændring af admin e-mail til <code>%1$s</code>. <a href="%2$s"> Annuller </a>

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette denne menu permanent. <span class="invisibles" title="Ny linie">
    </span>
     'Afbryd' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Title Attribute
da: Titel-attribut

en: The <strong>%s</strong> menu has been successfully created.
da: Menuen <strong>%s</strong> er blevet oprettet.

en: Link Target
da: Linkmål

en: CSS Classes (optional)
da: CSS klasser (valgfri)

en: Save Menu
da: Gem menu

en: A password will be automatically generated for you if you leave this blank.
da: Der bliver automatisk genereret et kodeord til dig, hvis du lader dette felt v&#230;re tomt

en: Password, twice
da: Kodeord, to gange

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
da: Opdaterer tema %1$s (%2$d/%3$d)

en: This is the short link.
da: Dette er det korte link.

en: You must provide a domain name.
da: Du skal udfylde et domænenavn!

en: You must provide a name for your network of sites.
da: Du skal anføre et navn til dit netværk af websteder.

en: The network already exists.
da: Netværket findes allerede.

en: You must provide a valid e-mail address.
da: Du skal skrive en gyldig e-mail-adresse.

en: This resulted in an error message: %s
da: Dette førte til en fejlmeddelelse: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
da: Du kan stadig bruge dit websted, men kan måske ikke få adgang til de websteder du opretter. Hvis du er sikker på at dine DNS-indstillinger er korrekte, kan du se bort fra denne meddelelse.

en: Delete Site
da: Slet side

en: Notice:
da: Bemærk:

en: Get Shortlink
da: Hent kortlink

en: %d WordPress Update
da: %d WordPress opdatering

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
da[0]: %d Temaopdatering
da[1]: %d Temaopdateringer

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
da[0]: %d Plugin-opdatering
da[1]: %d Plugin-opdateringer

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da: Opdaterer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The update of %1$s failed.
da: Opdatering af %1$s mislykkedes.

en: The password you chose during the install.
da: Den adgangskode, du valgte under installationen.

en: User already exists. Password inherited.
da: Brugeren findes allerede. Kodeord nedarves.

en: your passwords do not match. Please try again
da: dine kodeord er ikke ens. Prøv igen

en: Updates %s
da: Opdateringer %s

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke opdatere fordi <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver MySQL version %2$s eller h&#248;jere. Du k&#248;rer version %3$s.

en: WordPress updated successfully
da: WordPress-opdatering fuldført!

en: Update WordPress
da: Opdater WordPress

en: Update Plugins
da: Opdater plugins

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke opdatere fordi <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver PHP version %2$s eller h&#248;jere. Du k&#248;rer version %3$s.

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
da: Du kan ikke opdatere fordi <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver PHP version %2$s eller h&#248;jere og MySQL version %3$s eller h&#248;jere. Du k&#248;rer PHP version %4$s og MySQL version %5$s.

en: You have the latest version of WordPress. You do not need to update. However, if you want to re-install version %s, you can do so automatically or download the package and re-install manually:
da: Du har den seneste version af WordPress. Du behøver ikke opdatere, men hvis du ønsker at geninstallere version %s kan du gøre dette automatisk eller hente pakken og geninstallere manuelt:

en: WordPress Updates
da: WordPress-opdateringer

en: Super Admin
da: Superadmin

en: Select a Color
da: Vælg en farve

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at håndtere indstillingerne på dette websted.

en: Invalid post type
da: Ugyldig indlægstype

en: Edit Menu Item
da: Rediger menupunkt

en: File canceled.
da: Fil annulleret.

en: GLOBALS overwrite attempt detected
da: GLOBALE overskrivningsforsøg opdaget

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an e-mail at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
da: Denne adresse benyttes til administrative formål. Hvis du ændrer adressen, vil vi sende en e-mail til den nye adresse, for at du kan bekræfte den. <strong>Den nye adresse er ikke aktiv før den er bekræftet.</strong>

en: Daylight saving time begins on: <code>%s</code>.
da: Sommertid begynder den <code>%s</code>.

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
da: <strong>%1$s</strong> af <em>%2$s</em> (vil også <strong>slette dets data</strong>)

en: You are about to remove the following plugin: | You are about to remove the following plugins:
da[0]: Du er ved at fjerne følgende plugin:
da[1]: Du er ved at fjerne følgende plugins:

en: Delete Plugin | Delete Plugins
da[0]: Slet plugin
da[1]: Slet plugins

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
da: Er du sikker på du vil slette disse filer og data?

en: Yes, Delete these files and data
da: Ja, slet disse filer og data

en: Requires <code>%s</code> in <code>wp-config.php</code>.
da: Kræver <code>%s</code> i <code>wp-config.php</code>.

en: Inactive:
da: Inaktive:

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Skal bruge <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Skal bruge <span class="count">(%s)</span>

[ctx: theme]
en: Manage Themes
da: Håndter temaer

[ctx: theme]
en: Install Themes
da: Installer temaer

en: Go to Dashboard
da: G&#229; til kontrolpanelet

en: Select Menu:
da: Vælg menu:

en: Navigation Menu
da: Navigationsmenu

en: Taxonomy:
da: Taksonomi:

en: Please enter a valid menu name.
da: Indtast venligst navnet på en eksisterende menu.

en: Delete Menu
da: Slet menu

en: Menu Item
da: Menupunkt

en: View All
da: Se alle

en: Add to Menu
da: Tilføj til menu

en: This timezone is currently in daylight saving time.
da: Denne tidszone er pt. i sommertid.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
da: Denne tidszone bruger ikke sommertid.

en: Executed before Multisite is loaded.
da: Udføres inden Multisite bliver kørt.

en: External object cache.
da: Ekstern object cache.

en: Custom maintenance message.
da: Brugerdefineret vedligeholdelsesbesked.

en: Custom install script.
da: Brugerdefineret installationsscript.

en: Custom database error message.
da: Brugerdefineret databasefejlmeddelelse.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
da: Filen er tom. Upload venligst noget med indhold.

en: Install %s
da: Installer %s

en: Custom database class.
da: Brugerdefineret databaseklasse.

en: Advanced caching plugin.
da: Advanceret caching plugin

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke installere, fordi <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kræver MySQL version %2$s eller nyere. Du bruger version %3$s.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Du kan ikke installere fordi <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kræver PHP version %2$s eller højere. Du bruger version %3$s.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> er udgivet! Giv venligst din administrator besked.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> er klar! <a href="%2$s">Opdater venligst nu</a>.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
da: Du kan ikke installere fordi<a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kr&#230;ver PHP version %2$s eller h&#248;jere og MySQL version %3$s eller h&#248;jere. Du k&#248;rer PHP version %4$s og MySQL version %5$s.

en: Menus
da: Menuer

en: This comment is currently marked as spam.
da: Kommentaren er markeret som spam.

en: Moderate Comment
da: Bedøm kommentar

en: This comment is currently approved.
da: Denne kommentar er godkendt lige nu.

en: This comment is already approved.
da: Denne kommentar er allerede godkendt.

en: This comment is currently in the Trash.
da: Denne kommentar er i øjeblikket i papirkurven.

en: Repeat
da: Gentag

en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Tile
da: Lagt som fliser

en: Scroll
da: Scroller med

en: Fixed
da: Låst

en: This comment is already in the Trash.
da: Denne kommentar er allerede flyttet til papirkurven.

en: View Trash
da: Gennemse papirkurven.

en: This comment is already marked as spam.
da: Denne kommentar er allerede markeret som spam.

en: Bad login/pass combination.
da: Ugyldig login/kodeorskombination.

en: Software Name
da: Softwarenavn

en: Software Version
da: Softwareversion

en: Time Zone
da: Tidszone

en: Allow new users to sign up
da: Tillad nye brugere at tilmelde sig.

en: Sorry, you cannot edit this page.
da: Du kan desv&#230;rre ikke redigere denne side.

en: Sorry, no such page.
da: Den side findes desv&#230;rre ikke

en: Sorry, you cannot edit pages.
da: Du kan desv&#230;rre ikke redigere sider.

en: Sorry, you cannot add new pages.
da: Du kan desv&#230;rre ikke tilf&#248;je nye sider.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at slette siden.

en: Failed to delete the page.
da: Kunne ikke slette siden.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at redigere siden.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at tilf&#248;je en kategori.

en: Sorry, the new category failed.
da: Nye kategori blev desv&#230;rre ikke oprettet.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at slette en kategori.

en: Invalid comment ID.
da: Ugyldigt kommentar-ID.

en: Sorry, you cannot edit comments.
da: Du kan desv&#230;rre ikke redigere kommentarer.

en: Invalid comment status.
da: Ugyldig kommentarstatus.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
da: Din kommentar kunne desv&#230;rre ikke redigeres. Noget gik galt.

en: You must be registered to comment
da: Du skal v&#230;re registreret for at kommentere

en: Invalid post ID.
da: Ugyldigt indl&#230;gs-ID.

en: Comment author name and email are required
da: Kommentarskriveren skal udfylde navn og e-mail

en: A valid email address is required
da: En gyldig e-mail-adresse er p&#229;kr&#230;vet

en: You are not allowed access to details about comments.
da: Du har ikke adgang til detaljer omkring kommentarer.

en: You are not allowed to update options.
da: Du har ikke tilladelse til at opdatere indstillinger.

en: Sorry, you cannot edit this post.
da: Du kan desv&#230;rre ikke redigere indl&#230;gget.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
da: Enten er der ingen indl&#230;g, eller ogs&#229; gik noget galt.

en: Sorry, this user can not edit the template.
da: Den bruger kan desv&#230;rre ikke redigere skabelonen.

en: Sorry, this user cannot edit the template.
da: Denne bruger kan desv&#230;rre ikke redigere skabelonen.

en: Either the file is not writable, or something wrong happened. The file has not been updated.
da: Enten er filen ikke skrivbar, eller ogs&#229; gik noget galt. Filen er ikke blevet opdateret.

en: Sorry, no such post.
da: Det indl&#230;g findes desv&#230;rre ikke

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at udgive dette indl&#230;g.

en: Invalid post type.
da: Ugyldig indl&#230;gstype.

en: You are not allowed to post as this user
da: Du har ikke tilladelse til at skrive indl&#230;g som denne bruger

en: You are not allowed to create pages as this user
da: Du har ikke tilladelse til at oprette sider som denne bruger

en: You are not allowed to change the post author as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at &#230;ndre indl&#230;gsforfatter som denne bruger.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at &#230;ndre sideforfatter som denne bruger.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at udgive denne side.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
da: Dit indl&#230;g kunne desv&#230;rre ikke redigeres. Noget gik galt.

en: You are not allowed to upload files to this site.
da: Du har ikke rettigheder til at uploade filer til denne side.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
da: Kunne ikke skrive filen %1$s (%2$s)

en: Sorry, you can not edit this post.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at redigere indl&#230;gget.

en: Is there no link to us?
da: Er der ikke et link til os?

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
da: Den angivne URL kan ikke bruges som mål. Enten eksisterer den ikke, eller også er den ikke pingback klar.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
da: Kilde-URL og destinations-URL kan ikke pege p&#229; samme ressource.

en: The pingback has already been registered.
da: Det pingback er allerede blevet registreret.

en: The source URL does not exist.
da: Kilde-URL'en findes ikke.

en: We cannot find a title on that page.
da: Vi kan ikke finde en titel p&#229; den side.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
da: Kilde-URL'en indeholder ikke et link til destinations-URL'en og kan derfor ikke bruges som kilde.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
da: Pingback fra %1$s til %2$s registreret. Lad webbet snakke! :-)

en: The specified target URL does not exist.
da: Den angivne URL findes ikke.

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
da: Det ser ud til, at din PHP-installation mangler MySQL-udvidelsen, som kr&#230;ves af WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
da: <strong>FEJL</strong>: <code>$table_prefix</code> i <code>wp-config.php</code> m&#229; kun indeholde tal, bogstaver og underscores.

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
da: 
    <h1>Fejl i forbindelsen til databasen</h1>
    <p>Det betyder enten, at brugernavn eller kodeord er forkert i din <code>wp-config.php</code>-fil eller ogs&#229; kan vi ikke kontakte databasen p&#229; <code>%s</code>. Det kan betyde, at dit webhotels databaseserver er nede.</p>
    <ul>
    <li>Er du sikker p&#229;, at du har angivet rigtigt brugernavn og kodeord?</li>
    <li>Er du sikker p&#229;, at du har angivet det rigtige navn p&#229; din host?</li>
    <li>Er du sikker p&#229;, at databaseserveren k&#248;rer?</li>
    </ul>
    <p>Hvis du ikke er sikker p&#229;, hvad de ovenst&#229;ende ord betyder, b&#248;r du nok kontakte dit webhotel. Hvis du stadig mangler hj&#230;lp, kan du altid kigge forbi <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress' officielle supportforum</a> eller <a href='http://wordpress.dk/forum/'>det danske supportforum</a>.</p>

en: Invalid database prefix
da: Ugyldigt database-pr&#230;fiks

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
da: WordPress-databasefejl %1$s for foresp&#248;rgslen %2$s fra %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
da: WordPress-databasefejl %1$s for foresp&#248;rgslen %2$s

en:  $db->get_row(string query, output type, int offset) -- Output type must be one of: OBJECT, ARRAY_A, ARRAY_N
da:  $db->get_row(string query, output type, int offset) -- Output-type skal v&#230;re en af f&#248;lgende: OBJECT, ARRAY_A, ARRAY_N

en: Cancel reply
da: Annuller svar

en: Post Comment
da: Skriv kommentar

en: Unapproved
da: Ikke godkendt

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
da: Gentaget kommentar fundet; det ser ud som om, at du allerede har sagt det!

en: Could not update comment status
da: Kunne ikke opdatere kommentarstatus

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
da: Dette argument er ændret til et array for at matche opførslen på den anden cron-funktion.

en: Once Hourly
da: En gang i timen

en: Twice Daily
da: To gange dagligt

en: Once Daily
da: En gang om dagen

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Page title
da: Sidens titel

en: Page order
da: Sider&#230;kkef&#248;lge

en: Page ID
da: Side-ID

en: Exclude:
da: Udeluk:

en: Page IDs, separated by commas.
da: Side-ID'er, adskilt af kommaer.

en: Your blogroll
da: Din blogroll

en: Select Link Category
da: V&#230;lg linkkategori

en: Show Link Image
da: Vis linkbillede

en: Show Link Name
da: Vis linknavn

en: Show Link Description
da: Vis linkbeskrivelse

en: Show Link Rating
da: Vis link-rating

en: Select Month
da: V&#230;lg m&#229;ned

en: Show post counts
da: Vis antal indl&#230;g

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
da: Log ind/ud, admin, feed og WordPress-links

en: Syndicate this site using RSS 2.0
da: Syndiker denne side med RSS 2.0

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
da: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> af indl&#230;g

en: Calendar
da: Kalender

en: Arbitrary text or HTML
da: Arbitr&#230;r tekst eller HTML

en: Text
da: Tekst

en: Automatically add paragraphs
da: Tilføj afsnit automatisk

en: A list or dropdown of categories
da: En liste eller dropdown med kategorier

en: Select Category
da: V&#230;lg kategori

en: Show hierarchy
da: Vis hierarki

en: Recent Posts
da: Nye indl&#230;g

en: Number of posts to show:
da: Antal indl&#230;g der skal vises:

en: The most recent comments
da: De seneste kommentarer

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
da: %1$s til %2$s

en: Entries from any RSS or Atom feed
da: Indl&#230;g fra et RSS- eller Atom-feed

en: Syndicate this content
da: Syndiker dette indhold

en: An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
da: Der er opst&#229;et en fejl - feedet er sikkert nede. Pr&#248;v igen senere.

en: Untitled
da: Ingen titel

en: RSS Error: %s
da: RSS-fejl: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
da: Skriv URL til RSS- eller ATOM-feed her:

en: Give the feed a title (optional):
da: Giv feedet en titel (valgfri):

en: How many items would you like to display?
da: Hvor mange enheder vil du vise?

en: Display item content?
da: Vis indhold?

en: Display item author if available?
da: Vis forfatter hvis tilg&#230;ngelig?

en: Display item date?
da: Vis dato?

en: Your most used tags in cloud format
da: De mest bruge tags i sky-format

en: Tag Cloud
da: Tag-cloud

en: new WordPress Loop
da: Nyt WordPress-loop

en: Last updated
da: Sidst opdateret

en: Missing Attachment
da: Manglende vedh&#230;ftet fil

en: Comments for %1$s searching on %2$s
da: Kommentarer til %1$s ved s&#248;gning p&#229; %2$s

en: Comments for %s
da: Kommentarer til %s

en: Comment on %1$s by %2$s
da: Kommentar til %1$s af %2$s

en: By: %s
da: Af: %s

en: Comments on: %s
da: Kommentarer til: %s

en: Comments for %s searching on %s
da: Kommentarer til %s ved s&#248;gning p&#229; %s

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
da: Beskyttede kommentarer: Skriv dit kodeord for at se kommentarer.

en: %s min | %s mins
da[0]: %s minut
da[1]: %s minutter

en: %s hour | %s hours
da[0]: %s time
da[1]: %s timer

en: %s day | %s days
da[0]: %s dag
da[1]: %s dage

en: , and
da: og

en:  and
da:  og

en: %s is a protected WP option and may not be modified
da: %s er en beskyttet WP-indstilling, som ikke m&#229; &#230;ndres

en: ERROR: %s is not a valid feed template.
da: FEJL: %s er ikke en gyldig feed skabelon.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
da: Kunne ikke oprette mappen %s. Er modermappen skrivbar for serveren?

en: Empty filename
da: Intet filnavn

en: Could not write file %s
da: Kunne ikke gemme filen %s

en: Your attempt to edit this attachment: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at &#230;ndre denne vedh&#230;ftede fil: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to add this category has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at tilf&#248;je denne kategori mislykkedes.

en: Your attempt to delete this category: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at slette denne kategori: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to edit this category: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere denne kategori: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to delete this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at slette denne kommentar: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to unapprove this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at af-godkende denne kommentar: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to approve this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at godkende denne kommentar: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to edit this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere denne kommentar: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to bulk modify comments has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at masseredigere kommentar mislykkedes.

en: Your attempt to moderate comments has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at moderere kommentarer mislykkedes.

en: Your attempt to add this link has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at tilf&#248;je dette link fejlede

en: Your attempt to delete this link: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at slette dette link: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to edit this link: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere dette link: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to bulk modify links has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at masseredigere links mislykkedes.

en: Your attempt to add this page has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at tilf&#248;je denne side fejlede

en: Your attempt to delete this page: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at slette denne side: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to edit this page: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere denne side: &#8220;%s&#8221; mislykkedes

en: Your attempt to edit this plugin file: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere denne plugin-fil: &#8220;%s&#8221; mislykkedes

en: Your attempt to activate this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at aktivere dette plugin: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to deactivate this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at deaktivere dette plugin: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to add this post has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at fil&#248;je dette indl&#230;g mislykkedes.

en: Your attempt to delete this post: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at slette dette indl&#230;g: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to edit this post: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere dette indl&#230;g: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to add this user has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at tilf&#248;je denne bruger fejlede

en: Your attempt to delete users has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at slette brugere mislykkedes.

en: Your attempt to bulk modify users has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at masse&#230;ndre brugere mislykkedes.

en: Your attempt to edit this user: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere denne bruger: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to modify the profile for: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at &#230;ndre profilen for &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to edit your settings has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at &#230;ndre dine indstillinger mislykkedes.

en: Your attempt to change your permalink structure to: %s has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at &#230;ndre permalinkstruktur til %s mislykkedes.

en: Your attempt to edit this file: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere denne fil: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to edit this theme file: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at redigere denne temafil: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: Your attempt to switch to this theme: &#8220;%s&#8221; has failed.
da: Dit fors&#248;g p&#229; at skifte til dette tema: &#8220;%s&#8221; mislykkedes.

en: You are attempting to log out of %s
da: Du pr&#248;ver at logge ud af %s

en: WordPress Failure Notice
da: WordPress fejlbesked

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
da: Vil du virkelig <a href='%s'>logge ud</a>?

en: Please try again.
da: Pr&#248;v venligst igen.

en: &laquo; Back
da: &laquo; Tilbage

en: WordPress &rsaquo; Error
da: WordPress &rsaquo; Fejl

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
da: %1$s har v&#230;ret <strong>for&#230;ldet</strong> siden version %2$s! Brug %3$s i stedet.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
da: %1$s har v&#230;ret <strong>for&#230;ldet</strong> siden version %2$s, og der er ingen alternativer.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
da: %1$s blev kaldt med et argument der har været <strong>udfaset</strong> siden version %2$s! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
da: %1$s blev kaldt med en parameter der er blevet <strong>udfaset</strong> siden version %2$s uden noget alternativ.

en: Select a city
da: V&#230;lg en by

en: Manual Offsets
da: Manuelle offsets

en: Search for:
da: S&#248;g efter:

en: Log in
da: Log ind

en: Log out
da: Log ud

en: Remember Me
da: Husk mig

en: Register
da: Registrer

en: Site Admin
da: Sideadmin

en: Search Results %1$s %2$s
da: S&#248;geresultater %1$s %2$s

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: View posts for %1$s %2$s
da: Vis alle indl&#230;g for %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
da: %1$s %2$s Kommentarfeed

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
da: %1$s %2$s %3$s Kommentarfeed

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
da: %1$s %2$s %3$s-kategorifeed

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
da: %1$s %2$s %3$s-tagfeed

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
da: %1$s %2$s feed for indl&#230;g af %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
da: %1$s %2$s S&#248;geresultater for &#8220;%3$s&#8221;-feed

en: &laquo; Previous
da: &laquo; Tidligere

en: Next &raquo;
da: N&#230;ste &raquo;

en: Gray
da: Gr&#229;

en: User has blocked requests through HTTP.
da: Brugeren har blokeret foresp&#248;rgsler via HTTP.

en: Too many redirects.
da: For mange viderestillinger

en: Malformed URL: %s
da: Ugyldig URL: %s

en: Could not open handle for fopen() to %s
da: Kunne ikke åbne handle for fopen() til %s

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
da: Vil du bruge WYSIWYG p&#229; dette tekstfelt?

en: Insert
da: Indsæt

en: Browse
da: Gennemse

en: Class
da: Klasse

en: -- Not set --
da: -- Ikke defineret --

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
da: Kopier/Klip/Sæt ind er ikke tilgængelig i Mozilla og Firefox.

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
da: Pt. ikker understøttet af din browser, brug genvejstaster i stedet.

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
da: Beklager, men vi har opdaget, at din popup-blokering har blokeret et funktionsvindue. Du skal deaktivere popup-blokeringen på dette websted for at bruge dette værktøj fuldt ud.

en: More colors
da: Flere farver

en: Full
da: Fuld

en: %Y-%m-%d
da: %d-%m-%Y

en: Insert date
da: Inds&#230;t dato

en: Insert time
da: Inds&#230;t tid

en: January
da: januar

en: February
da: februar

en: March
da: marts

en: April
da: april

en: May
da: maj

en: June
da: juni

en: July
da: juli

en: August
da: august

en: September
da: september

en: October
da: oktober

en: November
da: november

en: December
da: december

en: Jan_January_abbreviation
da: jan

en: Feb_February_abbreviation
da: feb

en: Mar_March_abbreviation
da: mar

en: Apr_April_abbreviation
da: apr

en: May_May_abbreviation
da: maj

en: Jun_June_abbreviation
da: jun

en: Jul_July_abbreviation
da: jul

en: Aug_August_abbreviation
da: aug

en: Sep_September_abbreviation
da: sep

en: Oct_October_abbreviation
da: okt

en: Nov_November_abbreviation
da: nov

en: Dec_December_abbreviation
da: dec

en: Sunday
da: søndag

en: Monday
da: mandag

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Wednesday
da: onsdag

en: Thursday
da: torsdag

en: Friday
da: fredag

en: Saturday
da: lørdag

en: Sun
da: søn

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tirs

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tors

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Direction left to right
da: Venstre mod højre

en: Direction right to left
da: Højre mod venstre

en: Insert new layer
da: Indsæt nyt lag

en: Move forward
da: Gå videre

en: Move backward
da: Gå tilbage

en: Toggle absolute positioning
da: Toggle absolut positionering

en: New layer...
da: Nyt lag...

en: Cancel all changes
da: Fortryd alle ændringer

en: Insert non-breaking space character
da: Indsæt mellemrum uden linjeskift

en: Run spell checking
da: Kør stavekontrol

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
da: ieSpell ikke fundet. Vil du installere det nu?

en: Horizontale rule
da: Vandstret streg

en: Emotions
da: Følelser

en: Find/Replace
da: Søg/Erstat

en: Insert/edit image
da: Indsæt/rediger billede

en: Insert/edit link
da: Indsæt/rediger link

en: Citation
da: Citat

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Acronym
da: Akronym

en: Deletion
da: Sletning

en: Insertion
da: Indsættelse

en: Insert/Edit Attributes
da: Indsæt/rediger egenskaber

en: Edit CSS Style
da: Rediger CSS-style

en: Paste as Plain Text
da: Indsæt som ren tekst

en: Paste from Word
da: Indsæt fra Word

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
da: Brug CTRL+V på dit tastatur for at indsætte teksten i vinduet.

en: Keep linebreaks
da: Behold linjeskift

en: Inserts a new table
da: Indsætter en ny tabel

en: Insert row before
da: Indsæt række før

en: Insert row after
da: Indsæt række efter

en: Delete row
da: Slet række

en: Insert column before
da: Indsæt kolonne før

en: Insert column after
da: Indsæt kolonne efter

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Split merged table cells
da: Del flettede celler

en: Merge table cells
da: Flet tabelceller

en: Table row properties
da: Egenskaber for tabelrække

en: Table cell properties
da: Egenskaber for tabelcelle

en: Table properties
da: Tabelegenskaber

en: Paste table row before
da: Indsæt tabelrække før

en: Paste table row after
da: Indsæt tabelrække efter

en: Cut table row
da: Klip tabelrække

en: Copy table row
da: Kopier tabelrække

en: Delete table
da: Slet tabel

en: Row
da: Række

en: Column
da: Kolonne

en: Cell
da: Celle

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
da: Dine ændringer vil gå tabt, hvis du går væk fra denne side.

en: Toggle fullscreen mode
da: Fuld skærm til/fra

en: Insert / edit embedded media
da: Indsæt/Rediger indlejret medie

en: Edit embedded media
da: Rediger indlejret medie

en: Document properties
da: Dokumentegenskaber

en: Insert predefined template content
da: Indsæt foruddefineret skabelonindhold

en: Visual control characters on/off.
da: Visuelle kontrolkarakterer til/fra.

en: Spellchecker settings
da: Indstillinger for stavekontrol

en: Ignore word
da: Ignorer ord

en: Ignore all
da: Ignorer alt

en: Languages
da: Sprog

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Suggestions
da: Forslag

en: No suggestions
da: ingen forslag

en: No misspellings found.
da: Ingen stavefejl fundet.

en: Insert Page Break
da: Indsæt sideskift

en: Font size
da: Fontstørrelse

en: Font family
da: Fontfamilie

en: Format
da: Formatering

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Address
da: Adresse

en: Preformatted
da: Preformatteret

en: Heading 1
da: Overskrift 1

en: Heading 2
da: Overskrift 2

en: Heading 3
da: Overskrift 3

en: Heading 4
da: Overskrift 4

en: Heading 5
da: Overskrift 5

en: Heading 6
da: Overskrift 6

en: Code
da: Kode

en: Code sample
da: Kodeeksempel

en: Definition term
da: Definitionsterm

en: Definition description
da: Definitionsbeskrivelse

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreget

en: Strikethrough
da: Gennemstreg

en: Align Left
da: Venstrejusteret

en: Align Center
da: Centreret

en: Align Right
da: Højrejusteret

en: Outdent
da: Afcitér/Ryk ud

en: Indent
da: Citér/Indryk

en: Cleanup messy code
da: Rens rodet kode

en: Edit HTML Source
da: Rediger HTML-kilde

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Superscript
da: Hævet tekst

en: Insert horizontal ruler
da: Indsæt vandstret streg

en: Remove formatting
da: Fjern formatering

en: Select text color
da: Vælg tekstfarve

en: Select background color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Insert custom character
da: Indsæt specialtegn

en: Toggle guidelines/invisible elements
da: Toggle guidelines/usynlige elementer

en: Insert/edit anchor
da: Indsæt/Rediger anchor

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopier

en: Paste
da: Sæt ind

en: Image properties
da: Billedegenskaber

en: New document
da: Nyt dokument

en: Are you sure you want to clear all contents?
da: Er du sikker på, du vil fjerne alt indhold?

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
da: Gå til værktøjsknapper - Alt+Q, Gå til editor - Alt-Z, Gå til elementsti - Alt-X

en: About TinyMCE
da: Om TinyMCE

en: Loaded plugins
da: Loadede plugins

en: Anchor name
da: Anchor-navn

en: HTML Source Editor
da: HTML kildeeditor

en: Word wrap
da: Tekstombrydning

en: Select a color
da: Vælg en farve

en: Picker
da: Vælger

en: Color picker
da: Farvevælger

en: Palette colors
da: Palettefarver

en: Named
da: Navngivet

en: Named colors
da: Navngivne farver

en: Color:
da: Farve:

en: Select custom character
da: Vælg specialtegn

en: Image description
da: Billedbeskrivelse

en: Image list
da: Billedliste

en: Border
da: Ramme

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Vertical space
da: Vertikal afstand

en: Horizontal space
da: Horisontal afstand

en: Baseline
da: Grundlinje

en: Middle
da: Midten

en: Bottom
da: Bund

en: Text top
da: Tekst øverst

en: Text bottom
da: Tekst nederst

en: Open link in the same window
da: Åbn link i samme vindue

en: Open link in a new window
da: Åbn link i nyt vindue

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
da: Den URL, du har indtastet, lader til at være en e-mailadresse. Vil du tilføje det påkrævede mailto: prefix?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
da: Den URL, du har indtastet, lader til at linke eksternt, vil du tilføje det påkrævede http:// prefix?

en: Link list
da: Linkliste

en: General
da: Generelt

en: File/URL
da: Fil/URL

en: List
da: Liste

en: Constrain proportions
da: Lås proportioner

en: Auto play
da: Afspil automatisk

en: Show menu
da: Vis menu

en: Quality
da: Kvalitet

en: Align
da: Justering

en: Background
da: Baggrund

en: Flashvars
da: FlashVars

en: Hidden
da: Skjult

en: Play every frame
da: Afspil alle frames

en: No correction
da: Ingen rettelse

en: Enable JavaScript
da: Aktiver JavaScript

en: Start time
da: Startid

en: End time
da: Sluttid

en: Auto start
da: Autostart

en: Fullscreen
da: Fuld skærm

en: Invoke URLs
da: Start-URL'er

en: Stretch to fit
da: Stræk for at tilpasse

en: Captioning id
da: Billedtekst-id

en: Current position
da: Nuværende position

en: Play count
da: Antal afspilninger

en: Flash options
da: Flash-indstillinger

en: Quicktime options
da: Quicktime-instillinger

en: Windows media player options
da: Windows Media Player-instillinger

en: Real media player options
da: Real Media Player-instillinger

en: Shockwave options
da: Shockwave-instillinger

en: Image status
da: Billedstatus

en: Maintain aspect
da: Lås forhold

en: No java
da: Ingen java

en: Stretch H-Align
da: Stræk H-Align

en: Stretch V-Align
da: Stræk V-Align

en: Sound
da: Lyd

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
da: Streamed rtsp resources bør tilføjes QT Src-feltet under fanebladet Avanceret.

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Flash video options
da: Flash-video-indstillinger

en: Start image
da: Startbillede

en: Default volume
da: Standardvolume

en: Hidden GUI
da: Gemt GUI

en: Show scale modes
da: Vis skaleringsmærker

en: Insert More Tag
da: Indsæt Mere-tag

en: More...
da: Mere...

en: Next page...
da: Næste side...

en: Edit Gallery
da: Rediger galleri

en: Delete Gallery
da: Slet galleri

en: Delete Image
da: Slet billede

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Current Link
da: Nuværende link

en: Link to Image
da: Link til billede

en: Advanced Image Settings
da: Avancerede billedindstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: Advanced Link Settings
da: Avancerede linkindstillinger

en: Link Rel
da: Link-rel

en: 60%
da: 60 %

en: 70%
da: 70 %

en: 80%
da: 80 %

en: 90%
da: 90 %

en: 100%
da: 100 %

en: 110%
da: 110 %

en: 120%
da: 120 %

en: 130%
da: 130 %

en: Rich Editor Help
da: Rich Editor hjælp

en: Basics of Rich Editing
da: Grundlæggende Rich Editing

en: Basics
da: Grundl&#230;ggende

en: Advanced use of the Rich Editor
da: Avanceret brug af Rich Editor

en: About the software
da: Om softwaren

en: Rich Editing Basics
da: Grundl&#230;ggende Rich Editing

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
da: <em>Rich Editing</em>, som ogs&#229; kaldes WYSIWYG (What You See Is What You Get), betyder, at din tekst bliver formateret, mens du skriver. Rich Editor laver HTML-kode bag scenen, mens du koncentrerer dig om at skrive. Fonts, links og billeder vil se ud lige n&#248;jagtig som de g&#248;r p&#229; internettet.

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
da: WordPress har en indbygget HTML-editor, som virker godt i alle store browsere. Det er dog ikke det samme at redigere HTML som at skrive tekst. Hver webside har to vigtige elementer: strukturen, som er den egentlige HTML-kode og som bliver produceret af editoren mens du skriver, og visningen, som styres af filen style.css i det tema, du bruger. WordPress producerer gyldig XHTML 1.0, hvilket betyder, at selv om du inds&#230;tter flere linjeskift efter hinanden (br-tags) efter et afsnit, s&#229; vises der ikke whitespace p&#229; websiden. Disse br-tags vi blive fjernet som ugyldige af de indbyggede HTML-korrektionsfunktioner.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
da: N&#229;r du bruger editoren, kan du bruge de fleste g&#230;ngse genvejstaster. For eksempel: Shift+Enter inds&#230;tter linjeskift, Ctrl+C = kopier, Ctrl+X = klip, Ctrl+Z = fortryd, Ctrl+Y = genskab, Ctrl+A = v&#230;lg alt osv. (p&#229; en Mac skal du bruge Command-knappen i stedet for Ctrl). V&#230;lg fanebladet Genveje for at se alle tilg&#230;ngelige genvejstaster.

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
da: Hvis du ikke synes om m&#229;den rich editoren virker p&#229;, kan du sl&#229; den fra i Din profil-undermenuen under Brugere i administrationsmenuen.

en: Advanced Rich Editing
da: Avanceret Rich Editing

en: Images and Attachments
da: Billeder og vedh&#230;ftede filer

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
da: Der er en knap i værktøjslinjen i editoren, der kan bruges til at indsætte billeder, der allerede ligger på internettet. Hvis du har en URL til et billede, kan du bare klikke på den knap og indsætte URL'en i popup-boksen.

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library buttons above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Send to Editor" and your image or file will appear in the post you are editing. If you are inserting a movie, there are additional options in the "Media" dialog that can be opened from the second toolbar row.
da: Hvis du skal uploade et billede eller en enden mediefil fra din computer, kan du bruge Mediebiblioteksknapperne over editoren. Mediebiblioteket vil fors&#248;ge at lave et billede i thumbnail-st&#248;rrelse, n&#229;r du uploader et billede. For at inds&#230;tte dit billede i indl&#230;gget, skal du f&#248;rst klikke p&#229; thumbnailen for at f&#229; en menu med muligheder. N&#229;r du har valgt de indstillinger, du vi have, skal du klikke p&#229; "Send til Editor", hvorefter billedet eller filen iser sig i indl&#230;gget, du er i gang med at skrive. Hvis du inds&#230;tter en videofil, er der yderligere indstillinger i "Medie"-dialogen, som kan &#229;bnes i anden r&#230;kke af v&#230;rkt&#248;jslinjen.

en: HTML in the Rich Editor
da: HTML i Rich Editor

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the HTML editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the HTML tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
da: HTML, der skrives direkte i editoren vil blive vist som tekst, n&#229;r indl&#230;gget vises. Hvad du ser, er hvad du f&#229;r. Hvis du vil inkludere HTML-elementer, som ikke kan klares ved hj&#230;lp af de andre knapper, kan du skrive dem selv i HTML-editoren. Eksempler er tabeller og  &lt;code&gt;. For at g&#248;re det, skal du klikke p&#229; HTML-knappen og redigere koden og skifte tilbage til Visual Editor. Hvis koden er gyldig og kan forst&#229;s af editoren, vil du se den l&#230;st som HTML med det samme.

en: Pasting in the Rich Editor
da: Inds&#230;t i Rich Editor

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the HTML tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
da: N&#229;r du inds&#230;tter indhold fra andre websites kan resultatet komme til at se anderledes ud og bestemmes af din browser og det website, du inds&#230;tter fra. Editoren fors&#248;ger at rette ugyldig HTML-kode, der inds&#230;ttes, men for at opn&#229; det bedste resultat, b&#248;r du bruge fanebladet HTML eller en af inds&#230;t-knapperne i anden r&#230;kke. Alternativt kan du pr&#248;ve at inds&#230;tte teksten afsnit efter afsnit. I de fleste browsere kan du v&#230;lge et afsnit ved at triple-klikke p&#229; det.

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in HTML mode.
da: Den bedste m&#229;de at inds&#230;tte indhold fra et andet program - som Word og Excel - er ved at bruge Word-knappen i anden r&#230;kke eller ved at bruge HTML-tilstand.

en: Writing at Full Speed
da: Skriver med fuld fart

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
da: I stedet for at r&#230;kke ud efter musen n&#229;r du vil bruge v&#230;rkt&#248;jslinjen, kan du bruge disse taster. Windows og Linux bruger Ctrl + bogstav. Macintosh bruger Command + bogstav.

en: Letter
da: Bogstav

en: Action
da: Handling

en: Select all
da: V&#230;lg alle

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
da: F&#248;lgende genveje bruger andre taster: Alt + Shift + bogstav.

en: Check Spelling
da: Stavekontrol

en: Justify Text
da: Juster tekst

en: Insert link
da: Inds&#230;t link

en: Remove link
da: Fjern link

en: Quote
da: Citat

en: Insert Page Break tag
da: Inds&#230;t Sideskift-tag

en: Switch to HTML mode
da: Skift til HTML-tilstand

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.moxiecode.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
da: For flere informationer om denne software, bes&#248;g da <a href="http://tinymce.moxiecode.com" target="_blank">TinyMCE-siden</a>.

en: Got Moxie?
da: Har du Moxie?

en: Comments Feed
da: Kommentarfeed

en: Previous Post
da: Tidligere indl&#230;g

en: Next Post
da: N&#230;ste indl&#230;g

en: Last Post
da: Sidste indl&#230;g

en: Newer Comments &raquo;
da: Nyere kommentarer &raquo;

en: &laquo; Older Comments
da: &laquo; &#230;ldre kommentarer

en: S_Sunday_initial
da: s

en: M_Monday_initial
da: m

en: T_Tuesday_initial
da: ti

en: W_Wednesday_initial
da: o

en: T_Thursday_initial
da: to

en: F_Friday_initial
da: f

en: S_Saturday_initial
da: l

en: number_format_thousands_sep
da: .

en: Could not read image size
da: Kunne ikke læse billedstørrelse

en: Resize path invalid
da: Ugyldig sti til

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldigt brugernavn eller forkert adgangskode

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
da: Forfatter: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: E-mail : %s
da: E-mail: %s

en: Comment:
da: Kommentar:

en: You can see all comments on this post here:
da: Du kan se alle kommentarer til dette indlæg her:

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
da: [%1$s] Kommentar: "%2$s"

en: Excerpt:
da: Uddrag:

en: You can see all trackbacks on this post here:
da: Du kan se alle trackbacks til dette indlæg her:

en: You can see all pingbacks on this post here:
da: Du kan se alle pingbacks til dette indlæg her:

en: Trash it: %s
da: Smid i papirkurv: %s

en: Delete it: %s
da: Slet den: %s

en: Spam it: %s
da: Spam den: %s

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
da: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Trackback excerpt:
da: Trackback uddrag:

en: Pingback excerpt:
da: Pingback uddrag:

en: Approve it: %s
da: Godkend den: %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
da[0]: Der er i øjeblikket %s kommentar, der venter på godkendelse. Gå til bedømmelsessiden:
da[1]: Der er i øjeblikket %s kommentarer, der venter på godkendelse. Gå til bedømmelsessiden:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
da: [%1$s] Bedøm venligst: "%2$s"

en: Password Lost and Changed for user: %s
da: Kodeord mistet og ændret for brugeren: %s

en: [%s] Password Lost/Changed
da: [%s] Kodeord tabt/ændret

en: Username: %s
da: Brugernavn: %s

en: [%s] New User Registration
da: [%s] Ny brugerregistrering

en: Password: %s
da: Kodeord: %s

en: [%s] Your username and password
da: [%s] Dit brugernavn og kodeord

en: Protected: %s
da: Beskyttet: %s

en: Private: %s
da: Privat: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
da: Der er intet uddrag, da dette er et beskyttet indl&#230;g.

en: Next page
da: N&#230;ste side

en: Previous page
da: Tidligere side

en: Home
da: Forside

en: This post is password protected. To view it please enter your password below:
da: Dette indl&#230;g er kodeordsbeskyttet. For at se det skal du indtaste dit kodeord nedenunder:

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
da: j. F Y @ H:i

en: %1$s [Autosave]
da: %1$s [Autogem]

en: %1$s [Current Revision]
da: %1$s [Nuv&#230;rende revision]

[ctx: post revision]
en: %1$s by %2$s
da: %1$s af %2$s

en: Compare Revisions
da: Sammenlign revisioner

[ctx: post]
en: Published
da: Udgivet

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Udgivet <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Udgivne: <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
da: Planlagt

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Planlagt <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Planlagt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
da: Kladde

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Kladde <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Kladder <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
da: Afventer

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Afventer <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Afventer <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
da: Privat

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Privat <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Private <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
da: Indhold, titel og uddrag er tomme.

en: Could not update post in the database
da: Kunne ikke opdatere indl&#230;gget i databasen

en: Could not insert post into the database
da: Kunne ikke inds&#230;tte indl&#230;gget i databasen

en: The page template is invalid.
da: Sideskabelonen er ugyldig.

en: Cannot create a revision of a revision
da: Kan ikke oprette en revision af en revision

en: You do not have permission to preview drafts.
da: Du har ikke rettigheder til at previewe kladder.

en: Cannot create a user with an empty login name.
da: Kan ikke oprette en bruger med tomt brugernavn.

en: This username is already registered.
da: Dette brugernavn er allerede i brug.

en: This email address is already registered.
da: Denne email-adresse er allerede i brug

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
da: Der er opst&#229;et en fejl - feedet er sikkert nede. Pr&#248;v igen senere.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette de valgte enheder permanent. 
      'Annuller' for at stoppe, 'Ok' for at slette.

en: Enter a word to look up:
da: Skriv et ord, der skal sl&#229;s op:

en: Dictionary lookup
da: Ordbogsopslag

en: lookup
da: opslag

en: Close all open tags
da: Luk alle &#229;bne tags

en: close tags
da: luk tags

en: Enter the URL
da: Skriv URL:

en: Enter the URL of the image
da: Skriv URL til billedet

en: Enter a description of the image
da: Lav en beskrivelse af billedet

en: You do not have permission to do that.
da: Det har du ikke rettigheder til at g&#248;re.

en: An unidentified error has occurred.
da: En ikke-genkendt fejl er opst&#229;et.

en: Next &gt;
da: N&#230;ste &gt;

en: &lt; Prev
da: &lt; Tidligere

en: Image
da: Billede

en: of
da: af

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
da: Denne mulighed kræver inline frames. Enten har du deaktiveret iframes eller de understøttes ikke af din browser.

en: not configured
da: ikke konfigureret

en: You have attempted to queue too many files.
da: Du har fors&#248;gt at s&#230;tte for mange filer i k&#248;.

en: This file is empty. Please try another.
da: Filen er tom. Pr&#248;v en anden.

en: This file type is not allowed. Please try another.
da: Denne filtype er ikke tilladt. Pr&#248;v en anden.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
da: Der skete en fejl under uploadet. Pr&#248;v igen senere.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
da: Der var en konfigurations-fejl. Kontakt venligst server-administratoren.

en: You may only upload 1 file.
da: Du kan kun uploade 1 fil.

en: HTTP error.
da: HTTP-fejl

en: Upload failed.
da: Upload mislykkedes.

en: IO error.
da: IO-fejl

en: Security error.
da: Sikkerhedsfejl

en: Upload stopped.
da: Upload stoppet.

en: moved to the trash.
da: flyttet til papirkurven.

en: Separate multiple categories with commas.
da: Adskil flere kategorier med komma.

en: Publish on:
da: Udgiv:

en: Schedule for:
da: Planl&#230;g til:

en: Published on:
da: Udgivet:

en: Show more comments
da: Vis flere kommentarer

en: No more comments found.
da: Ikke flere kommentarer fundet

en: Password Protected
da: Kodeordsbeskyttet

en: Submitted on:
da: Sendt:

en: Error while saving the changes.
da: Fejl ved at gemme &#230;ndringer.

en: Remove From Bulk Edit
da: Fjern fra masseredigering

en: Plugin Information:
da: Plugin-information:

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
da: Kunne ikke sættes som thumbnail. Prøv en anden vedhæftning.

en: Saving Draft&#8230;
da: Gemmer kladde&#8230;

en: Invalid Taxonomy
da: Ugyldig taxonomi

en: Empty Term
da: Tom term

en: Invalid term ID
da: Ugyldigt term-id.

en: A name is required for this term
da: Et navn er p&#229;kr&#230;vet for denne term

en: Could not insert term into the database
da: Kunne ikke inds&#230;tte termen i databasen

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
da: &#8220;%s&#8221; bruges allerede af et andet udtryk

en: Invalid object ID
da: Ugyldigt objekt-ID

en: File not readable.
da: Filen kan ikke l&#230;ses.

en: Template is missing.
da: Skabelon mangler.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
da: Forældertemaet mangler. Installer venligst "%s" forældertemaet.

en: Stylesheet is missing.
da: Stylesheet mangler.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
da: <strong>FEJL</strong>: Brugernavnsfeltet  er tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
da: <strong>FEJL</strong>: Kodeordsfeltet er tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldigt brugernavn. <a href="%s" title="Adgangskodehittegodskontor">Mistet adgangskoden</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
da: <strong>FEJL</strong>: Din brugerkonto er blevet markeret som en spammer.

en: Please log in again.
da: Log venligst ind igen

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
da: <strong>FEJL</strong>: WordPress %1$s kræver MySQL %2$s eller nyere

en: Powered by WordPress
da: K&#248;res af WordPress

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv et brugernavn eller e-mail-adresse

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
da: <strong>FEJL</strong>: Der er ingen bruger registreret med den e-mail-adresse

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldigt brugernavn eller e-mail

en: Password reset is not allowed for this user
da: man kan ikke nulstille kodeord for denne bruger

en: [%s] Password Reset
da: [%s] kodeord nulstillet:

en: The e-mail could not be sent.
da: E-mailen kunne ikke sendes

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
da: Mulig grund: Din host har muligvis sl&#229;et funktionen mail() fra...

en: Invalid key
da: Ugyldig tast

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
da: <strong>FEJL</strong>: Brugernavnet findes allerede, v&#230;lg venligst et andet.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst din e-mail-adresse.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
da: <strong>FEJL</strong>: E-mail-adressen er ikke korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
da: <strong>FEJL</strong>: Registrering mislykkedes ... kontakt <a href="mailto:%s">webmasteren</a>.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
da: Desv&#230;rre. Den n&#248;gle ser ikke ud til at v&#230;re gyldig.

en: Lost Password
da: Mistet kodeord

en: Username or E-mail:
da: Brugernavn eller e-mail

en: Get New Password
da: F&#229; nyt kodeord

en: Are you lost?
da: Er du faret vild?

en: &larr; Back to %s
da: &larr; Tilbage til %s

en: Registration Form
da: Registreringsformular

en: Register For This Site
da: Registrer til denne blog

en: A password will be e-mailed to you.
da: Et kodeord vil blive sendt til din e-mail-adresse.

en: Password Lost and Found
da: Hittegodskontor for kodeord

en: Lost your password?
da: Mistet dit kodeord?

en: You have logged in successfully.
da: Du er logget ind.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
da: <strong>FEJL</strong>: Cookies er blokeret eller ikke underst&#248;ttet af din browser. Du skal <a href='http://www.google.com/cookies.html'>aktivere cookies</a> for at bruge WordPress.

en: You are now logged out.
da: Du er nu logget ud.

en: User registration is currently not allowed.
da: Registrering af brugere er i &#248;jeblikket ikke tilladt.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
da: Tjek din e-mail for bekr&#230;ftelseslinket.

en: Check your e-mail for your new password.
da: Tjek din e-mail for dit nye kodeord.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
da: Registrering er f&#230;rdig. Tjek din e-mail.

en: Your session has expired. Please log-in again.
da: Sessionen er udløbet. Log venligst ind igen.

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
da: Ro på hesten, cowboy. Du behøver ikke tjekke mail så tit!

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
da: Der lader ikke til at v&#230;re nye e-mails.

en: Author is %s
da: Forfatter er %s

en: <strong>Author:</strong> %s
da: <strong>Forfatter:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
da: <strong>Udgivelsestitel:</strong> %s

en: Oops: %s
da: Ups: %s

en: Help
da: Hjælp

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
da: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Supportfora</a>

en: Screen Options
da: Sk&#230;rmindstillinger

en: Screen Layout
da: Sk&#230;rm-layout

en: Number of Columns:
da: Antal kolonner:

en: Search for themes by keyword, author, or tag.
da: S&#248;g efter temaer vha. n&#248;gleord, forfatter eller tag.

en: Feature Filter
da: Funktionsfilter

en: Find a theme based on specific features
da: Find et tema baseret p&#229; specifikke funktioner

en: Colors
da: Farver

en: Black
da: Sort

en: Blue
da: Bl&#229;

en: Brown
da: Brun

en: Green
da: Gr&#248;n

en: Purple
da: Lilla

en: Red
da: R&#248;d

en: Silver
da: S&#248;lv

en: White
da: Hvid

en: Yellow
da: Gul

en: Dark
da: M&#248;rk

en: Columns
da: Kolonner

en: One Column
da: En kolonne

en: Two Columns
da: To kolonner

en: Three Columns
da: Tre kolonner

en: Four Columns
da: Fire kolonner

en: Left Sidebar
da: Venstre sidebar

en: Right Sidebar
da: H&#248;jre sidebar

en: Width
da: Bredde

en: Fixed Width
da: Fast bredde

en: Flexible Width
da: Fleksibel bredde

en: Features
da: Funktioner

en: Custom Colors
da: Egne farver

en: Theme Options
da: Temafunktioner

en: Threaded Comments
da: Tr&#229;dede kommentarer

en: Sticky Post
da: Fastgjort indlæg

en: Subject
da: Emne

en: Holiday
da: Ferie

en: Photoblogging
da: Fotoblogging

en: Seasonal
da: &#229;rstid

en: Find Themes
da: Find temaer

en: Install a theme in .zip format
da: Installer et tema i .zip-format

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
da: Hvis du har et tema i .zip-format, kan du installere det ved at uploade her.

en: Install &#8220;%s&#8221;
da: Installer &#8220;%s&#8221;

en: Details
da: Detaljer

en: Theme Install
da: Temainstallering

en: <strong>Warning:</strong> This theme has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette tema er <strong>ikke blevet testet</strong> med din nuv&#230;rende version af WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This theme has not been marked as <strong>compatible</strong> with your version of WordPress.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette tema er ikke markeret som <strong>kompatibelt</strong> med din version af WordPress.

en: by %s
da: af %s

en: Newer version (%s) is installed.
da: Nyere version (%s) installeret.

en: This version is already installed.
da: Denne version er allerede installeret.

en: Unable to locate WordPress theme directory.
da: Kunne ikke finde WordPress-temamappen

en: Could not fully remove the theme %s.
da: Kunne ikke helt fjerne temaet %s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
da: Opdateringen kan ikke installeres, fordi WordPress %1$s kræver PHP version %2$s eller højere og MySQL version %3$s eller højere. Du bruger PHP version %4$s og MySQL version %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Opdateringen kan ikke installeres, fordi WordPress %1$s kræver PHP version %2$s eller højere. Du bruger version %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
da: Opdateringen kan ikke installeres, fordi WordPress %1$s kræver MySQL version %2$s eller højere. Du bruger version %3$s.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
da: Godkender de udpakkede filer&#8230;

en: The update could not be unpacked
da: Opdateringen kunne ikke pakkes ud

en: Upgrading database&#8230;
da: Opgraderer database&#8230;

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
da: Du bruger udviklingsversionen (%1$s). Cool! S&#248;rg for at <a href="%2$s">forblive opdateret</a>.

en: <a href="%1$s">Get Version %2$s</a>
da: <a href="%1$s">Hent version %2$s</a>

en: You are using <span class="b">WordPress %s</span>.
da: Du bruger <span class="b">WordPress %s</span>.

en: Update to %s
da: Opdater til %s

en: Latest
da: Aeneste

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
da: Den automatiske opdatering af WordPress lykkedes ikke - <a href="%s">pr&#248;v venligst igen nu</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
da: Den automatiske opdatering af WordPress lykkedes ikke! Kontakt venligst administratoren.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
da: <strong><em>L&#230;g godt m&#230;rke til kodeordet!</em></strong> Det er et <em>tilf&#230;ldigt</em> kodeord, som blev lavet kun til dig.

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
da: Velkommen til WordPress. Dette er dit f&#248;rste indl&#230;g. Du kan rette eller slette det, og derefter er det bare om at begynde at blogge!

en: Hello world!
da: Hej Verden!

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
da: hej-verden

en: Mr WordPress
da: Hr WordPress

en: Hi, this is a comment.<br />To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
da: Hej. Dette er en kommentar.<br />Hvis du vil slette en kommentar, skal du bare logge ind og se indl&#230;ggets kommentarer. Der har du mulighed for at redigere eller slette dem.

en: About
da: Om

en: You can&#8217;t give users that role.
da: Du kan ikke give brugere den rolle.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst et brugernavn.

en: <strong>ERROR</strong>: You entered your new password only once.
da: <strong>FEJL</strong>: Du skrev kun dit nye kodeord &#233;n gang.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst dit kodeord

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password twice.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst kodeord to gange.

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
da: <strong>FEJL</strong>: Kodeord m&#229; ikke indeholde "\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in the two password fields.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst det samme kodeord i de to kodeordsfelter

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
da: <strong>FEJL</strong>: Brugernavnet findes allerede, v&#230;lg venligst et andet.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an e-mail address.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst en e-mail-adresse

en: <strong>ERROR</strong>: The e-mail address isn&#8217;t correct.
da: <strong>FEJL</strong>: E-mail-adressen er ikke korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
da: <strong>FEJL</strong>: E-mail-adressen er allerede registreret, v&#230;lg venligst en anden.

en: No matching users were found!
da: Fandt ingen matchende brugere!

en: There are no options for this widget.
da: Der er ingen indstillinger for denne widget.

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: WordPress &rsaquo; Installation
da: WordPress &rsaquo; Installering

en: <strong>ERROR</strong>: %s
da: <strong>FEJL</strong>: %s

en: User(s) already exists.
da: Brugeren/brugerne findes i forvejen.

en: Strength indicator
da: Styrkeindikator

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
da: Tip: Dit kodeord skal v&#230;re mindst syv tegn langt. For at g&#248;re det st&#230;rkere b&#248;r du bruge store og sm&#229; bogstaver, tal og symboler som ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Your E-mail
da: Din e-mail

en: Double-check your email address before continuing.
da: Double-check din e-mail-adresse f&#248;r vi g&#229;r videre.

en: Install WordPress
da: Installer WordPress

en: Already Installed
da: Allerede installeret

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
da: Det ser ud til at du allerede har installeret WordPress. For at geninstallere skal du f&#248;rst t&#248;mme databasen for gamle tabeller.

en: Insufficient Requirements
da: Utilstrækkelige mindstekrav

en: Welcome
da: Velkommen

en: Welcome to the famous five minute WordPress installation process! You may want to browse the <a href="%s">ReadMe documentation</a> at your leisure. Otherwise, just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
da: Velkommen til den ber&#248;mte 5-minuttersinstallering. Du kunne overveje at smutte forbi <a href="%s">ReadMe-dokumentationen</a>, hvis du har et par minutter ekstra p&#229; h&#229;nden. Ellers skal du bare udfylde informationerne nedenfor - og s&#229; er du lynhurtigt i gang med at bruge verdens nemmest udvidelige og kraftigste personlige udgivelsesplatform.

en: Information needed
da: N&#248;dvendig information

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
da: Oplys venligst følgende information. Og bare rolig, du kan altid ændre disse indstillinger senere.

en: you must provide an e-mail address.
da: du skal skrive en e-mail-adresse.

en: Success!
da: Succes!

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
da: WordPress er installeret. Regnede du med mere? Vi er kede af at m&#229;tte skuffe dig. :)

en: Log In
da: Log Ind

en: Very weak
da: Meget svag

en: Weak
da: Svag

en: Strong
da: St&#230;rk

en: Add New Link
da: Tilf&#248;j nyt link

en: Edit Category
da: Rediger kategori

[ctx: link]
en: Add New
da: Tilføj ny

en: %s link deleted. | %s links deleted
da[0]: %s link slettet
da[1]: %s links slettet

en: Search Links
da: S&#248;g i  links

en: Yes
da: Ja

en: Visit %s
da: Bes&#248;g %s

en: No links found.
da: Ingen links fundet.

en: XML error: %1$s at line %2$s
da: XML-fejl: %1$s i linje %2$s

en: Edit Link
da: Rediger link

en: Link not found.
da: Link blev ikke fundet.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
da: WordPress &rsaquo; Databasereparation

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
da: Nogle problemer med databasen kunne ikke repareres. Kopier venligst f&#248;lgende liste af fejl til <a href="%s">WordPress support forums</a> for at få mere hj&#230;lp.

en: Repair Database
da: Reparer database

en: Repair and Optimize Database
da: Reparer og optimer databasen

en: You are not allowed to be here
da: Du m&#229; ikke v&#230;re her

en: Upload New Media
da: Upload nyt medie

en: You are not allowed to edit this attachment.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere denne vedh&#230;ftede fil.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
da: Du fors&#248;gte at redigere en vedhæftning, der ikke eksisterer. M&#229;ske den er blevet slettet?

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
da: Du kan ikke redigere denne vedhæftede fil, fordi den er i papirkurven. Fjern den fra papirkurven og prøv igen.

en: Media attachment updated.
da: Vedh&#230;ftet mediefil blev opdateret.

en: Update Media
da: Opdater medie

en: Sites
da: Websteder

en: Themes
da: Temaer

en: My Sites
da: Mine websteder

en: Library
da: Bibliotek

[ctx: file]
en: Add New
da: Tilf&#248;j ny

[ctx: page]
en: Add New
da: Tilf&#248;j ny

en: Comments %s
da: Kommentarer %s

en: Appearance
da: Udseende

en: Installed
da: Installeret

[ctx: plugin]
en: Add New
da: Tilf&#248;j nyt

en: Profile
da: Profil

[ctx: user]
en: Add New
da: Tilf&#248;j ny

en: Your Profile
da: Din profil

en: Tools
da: V&#230;rkt&#248;jer

en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: settings screen]
en: General
da: Generelt

en: Writing
da: Skrivning

en: Reading
da: L&#230;sning

en: Privacy
da: Privatliv

en: Permalinks
da: Permanente links

en: Search Users
da: S&#248;g brugere

en: Options saved.
da: Indstillinger gemt.

en: First Post
da: F&#248;rste indl&#230;g

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Path
da: Sti

en: Remove
da: Fjern

en: Role:
da: Rolle:

en: Deactivate
da: Deaktiver

en: Site Title
da: Sidetitel

en: Email
da: E-mail

en: Update Themes
da: Opdater temaer

en: Discussion Settings
da: Diskussionsindstillinger

en: Default article settings
da: Standardindstillinger for artikler

en: Allow people to post comments on new articles
da: Tillad folk at skrive kommentarer til nye indl&#230;g

en: These settings may be overridden for individual articles.
da: Indstillingerne kan &#230;ndres for de enkelte indl&#230;g.

en: Other comment settings
da: Andre kommentarindstillinger

en: Comment author must fill out name and e-mail
da: Kommentarskriveren skal udfylde navn og e-mail

en: Users must be registered and logged in to comment
da: Brugere skal v&#230;re registrerede og logget ind for at kommentere

en: Automatically close comments on articles older than %s days
da: Luk automatisk for kommentarer til indl&#230;g &#230;ldre end %s dage

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
da: Sl&#229; tr&#229;dede (indlejrede) kommentarer til i %s niveauer

en: last
da: sidste

en: first
da: firste

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
da: Adskil kommentarer p&#229; sider med %1$s kommentarer fra første niveau p&#229; hver side og med den %2$s side som standardvisning

en: older
da: &#230;ldre

en: newer
da: nyere

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
da: Kommentarer skal vises med de %s kommentarer &#248;verst p&#229; siden

en: E-mail me whenever
da: Send mig en e-mail n&#229;r

en: Anyone posts a comment
da: Nogen skriver en kommentar

en: A comment is held for moderation
da: Der er en kommentar til bed&#248;mmelse

en: Before a comment appears
da: F&#248;r en kommentar vises

en: An administrator must always approve the comment
da: En administrator skal altid godkende kommentaren

en: Comment author must have a previously approved comment
da: Kommentarskriveren skal have en tidligere godkendt kommentar

en: Comment Moderation
da: Kommentarbed&#248;mmelse

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
da: Gem en kommentar i k&#248;en hvis den indeholder %s eller flere links (kommentarspam kendetegnes ofte af et h&#248;jt antal links).

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
da: N&#229;r en kommentar indeholder et af f&#248;lgende ord i indhold, navn, URL, e-mail eller IP, skal den tilbageholdes i <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">bed&#248;mmelsesk&#248;en</a>. Et ord eller en IP pr. linje. Den tilbageholder ogs&#229; dele af ord, s&#229; &#8220;press&#8221; tilbageholder ogs&#229; &#8220;WordPress&#8221;.

en: Comment Blacklist
da: Kommentar-sortliste

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be marked as spam. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
da: N&#229;r en kommentar indeholder et af f&#248;lgende ord i indhold, navn, URL, e-mail eller IP, bliver den markeret som spam. Et ord eller en IP pr. linje. Den vil ogs&#229; markere dele af ord, s&#229; &#8220;press&#8221; markerer ogs&#229; &#8220;WordPress&#8221;.

en: Avatar Display
da: Avatarvisning

en: Don&#8217;t show Avatars
da: Vis ikke Avatars

en: Show Avatars
da: Vis Avatars

en: Maximum Rating
da: Maksimiumkarakter

en: G &#8212; Suitable for all audiences
da: G &#8212; Ok for alle

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
da: PG &#8212; Kan v&#230;re st&#248;dende - normalt for personer over 13 &#229;r

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
da: R &#8212; For voksne over 17 &#229;r

en: X &#8212; Even more mature than above
da: X &#8212; Endnu mere voksne end ovenfor

en: Default Avatar
da: Standardavatar

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
da: Du kan enten vise et generisk logo eller et bestemt et ud fra brugerens e-mail-adresse, n&#229;r de ikke har deres egen avatar.

en: Gravatar Logo
da: Gravatar-logo

en: MonsterID (Generated)
da: MonsterID (Generisk)

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

[ctx: timezone date format]
en: Y-m-d G:i:s
da: d.m.Y H:i

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
da: Denne e-mail-adresse anvendes til administrative form&#229;l som notifikation om nye brugere.

en: Membership
da: Medlemskab

en: Anyone can register
da: Alle kan registrere sig

en: New User Default Role
da: Ny brugers standardrolle

en: Timezone
da: Tidszone

en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is <code>%s</code>
da: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr>-tid er <code>%s</code>

en: Local time is <code>%1$s</code>
da: Lokal tid er <code>%1$s</code>

en: Choose a city in the same timezone as you.
da: V&#230;lg en by i samme tidszone som dig selv.

en: This timezone is currently in standard time.
da: Denne tidszone har i &#248;jeblikket vintertid.

en: Date Format
da: Datoformat

en: Custom:
da: Eget:

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Week Starts On
da: Ugen starter p&#229; en

en: Settings saved.
da: Indstillinger gemt.

en: Media Settings
da: Medieindstillinger

en: Image sizes
da: Billedst&#248;rrelser

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when inserting an image into the body of a post.
da: St&#248;rrelserne nedenfor bestemmer de maksimale dimensioner i pixels, n&#229;r du skal inds&#230;tte et billede i et indl&#230;g.

en: Thumbnail size
da: Thumbnail-st&#248;rrelse

en: Height
da: H&#248;jde

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
da: Besk&#230;r thumbnails til bestemte st&#248;rrelser (normalt er thumbnails proportionelle)

en: Medium size
da: Medium st&#248;rrelse

en: Max Width
da: Maksimumbredde

en: Max Height
da: Maksimumh&#248;jde

en: Large size
da: Stor st&#248;rrelse

en: Maximum embed size
da: Maksimumst&#248;rrelse for embeds

en: If the width value is left blank, embeds will default to the max width of your theme.
da: Hvid bredde-værdi ikke udfyldes, bliver embeds sat til at fylde helle bredden i dit tema.

en: Uploading Files
da: Uploads af filer

en: Store uploads in this folder
da: Gem uploads i denne mappe

en: Default is <code>wp-content/uploads</code>
da: Standard er <code>wp-content/uploads</code>

en: Full URL path to files
da: Fuld URL-sti til filer

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
da: Det er valgfrit, om du vil indstille dette. Som standard skal feltet v&#230;re tomt.

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
da: Organiser mine uploads i m&#229;neds- og &#229;rsbaserede mapper

en: Permalink Settings
da: Permalinkindstillinger

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
da: Permalinkstruktur opdateret. Fjern skriveadgang til web.config-filen nu!

en: You should update your .htaccess now.
da: Du b&#248;r opdatere din .htaccess nu.

en: Permalink structure updated.
da: Permalinkstruktur opdateret.

en: By default WordPress uses web <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s which have question marks and lots of numbers in them, however WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. This can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
da: WordPress bruger som standard <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>er med sp&#248;rgsm&#229;lstegn og en masse numre, men tilbyder dig ogs&#229; muligheden for at lave din egen URL-struktur til permalinks og arkiver. Dette kan g&#248;re dine links p&#230;nere, mere brugervenlige og mere fremtidssikrede. Et <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">antal tags er tilg&#230;ngelige</a>, og her er et par eksempler, som kan f&#229; dig i gang.

en: Default
da: Standard

en: Day and name
da: Dag og navn

en: Month and name
da: M&#229;ned og navn

en: Numeric
da: Numerisk

en: Custom Structure
da: Egen struktur

en: Optional
da: Valgfri

en: Category base
da: Kategoribase

en: Tag base
da: Tagbase

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
da: Hvis din <code>web.config</code>-fil var <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivbar</a>, kunne vi g&#248;re det automatisk, men det er den ikke, s&#229; her er den  url-rewrite-regel, du skal have i din <code>web.config</code>-fil. Klik et sted i feltet og tryk <kbd>CTRL + a</kbd> for at v&#230;lge alt. Derefter skal du inds&#230;tte denne regel i <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code>-elementet i <code>web.config</code>-filen.

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
da: Hvis du midlertidigt g&#248;r din <code>web.config</code>-fil skrivbar, s&#229; vi automatisk kan generere rewrite-regler, skal du huske at &#230;ndre tillladelserne igen, n&#229;r reglerne er gemt.

en: If the root directory of your site were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
da: Hvis rodmappen for dit site var <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivbar</a>, kunne vi g&#248;re det automatisk, men det er den ikke, s&#229; her er den url-rewrite-regel, du skal have i din <code>web.config</code>-fil. Opret en ny fil, der hedder <code>web.config</code>, i roden af dit site. Klik et sted i feltet og tryk <kbd>CTRL + a</kbd> for at v&#230;lge alt. Derefter skal du inds&#230;tte koden i <code>web.config</code>-filen.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
da: Hvis du midlertidigt g&#248;r dit sites rodmappe skrivbar, kan vi automatisk oprette <code>web.config</code>-filen. Husk at genskabe de nuværende indstillinger, når vi har lavet filen.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
da: Hvis din <code>.htaccess</code> var <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivbar</a>, kunne vi g&#248;re det automatisk, men det er den ikke, s&#229; her er de mod_rewrite- regler, du skal have i din <code>.htaccess</code>-fil. Klik et sted i feltet og klik p&#229; <kbd>CTRL + a</kbd> for at v&#230;lge alt.

en: Privacy Settings
da: Privatliv-indstillinger

en: Reading Settings
da: L&#230;seindstillinger

en: Front page displays
da: P&#229; forsiden vises

en: Your latest posts
da: Dine nyeste indl&#230;g

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
da: En <a href="%s">statisk side</a> (v&#230;lg nedenfor)

en: Front page: %s
da: Forside: %s

en: Posts page: %s
da: Indl&#230;gsside: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
da: <strong>Advarsel:</strong> Disse sider b&#248;r ikke v&#230;re de samme!

en: Blog pages show at most
da: Blogsider viser h&#248;jst

en: posts
da: indl&#230;g

en: Syndication feeds show the most recent
da: Syndikeringsfeeds viser de seneste

en: For each article in a feed, show
da: For hvert indl&#230;g, vis

en: Full text
da: Hele teksten

en: Summary
da: Resume

en: Encoding for pages and feeds
da: Kodning til sider og feeds

en: Writing Settings
da: Skriveindstillinger

en: Size of the post box
da: St&#248;rrelse p&#229; indl&#230;gsfeltet

en: lines
da: linjer

en: Formatting
da: Formatering

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
da: Konverter smilies som <code>:-)</code> og <code>:-P</code> til grafik ved visning

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
da: WordPress skal automatisk rette ugyldigt indsat XHTML

en: Default Post Category
da: Standard indl&#230;gkategori

en: Default Link Category
da: Standard linkkategori:

en: Remote Publishing
da: Fjernudgivelse

en: To post to WordPress from a desktop blogging client or remote website that uses the Atom Publishing Protocol or one of the XML-RPC publishing interfaces you must enable them below.
da: For at have mulighed for at skrive til WordPress fra et program p&#229; din computer eller fra et andet website via Atom Publishing Protocol eller en af de forskellige XML-RPC-udgivelsesgr&#230;nseflader, skal du aktivere dem nedenfor.

en: Enable the Atom Publishing Protocol.
da: Aktiver Atom Publishing Protocol.

en: Enable the WordPress, Movable Type, MetaWeblog and Blogger XML-RPC publishing protocols.
da: Aktiver WordPress-, Movable Type-, MetaWeblog- og Blogger-XML-RPC-udgivelsesprotokollerne.

en: Post via e-mail
da: Indl&#230;g via e-mail

en: To post to WordPress by e-mail you must set up a secret e-mail account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
da: For at skrive indl&#230;g til WordPress via e-mail skal du oprette en hemmelig e-mail-konto med POP3-adgang. Alle e-mails sendt til denne adresse vil blive udgivet, s&#229; det er en god id&#233;, at holde adressen hemmelig. Her er tre tilf&#230;dige tekststrenge, du kan bruge: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

en: Mail Server
da: Mailserver

en: Login Name
da: Loginnavn

en: Default Mail Category
da: Standardkategori til indl&#230;g via e-mail

en: Update Services
da: Opdateringstjenester

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
da: N&#229;r du udgiver et nyt indl&#230;g, kan WordPress automatisk give forskellige websteder besked. Hvis du vil vide mere, kan du l&#230;se <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> p&#229; Codex-siden. Adskil flere <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>er med linjeskift.

en: All Settings
da: Alle indstillinger

en: Edit Plugins
da: Rediger plugins

en: No such file exists! Double check the name and try again.
da: S&#229;dan en fil findes ikke! Dobbelttjek navnet og fors&#248;g igen.

en: Files of this type are not editable.
da: Filer af denne type kan ikke redigeres.

en: Function Name...
da: Funktionsnavn...

en: File edited successfully.
da: Filredigering gennemf&#248;rt.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
da: Dette plugin er blevet deaktiveret fordi dine &#230;ndringer resulterede i en <strong>kritisk fejl</strong>.

en: Editing <strong>%s</strong> (active)
da: Redigerer <strong>%s</strong> (aktiv)

en: Browsing <strong>%s</strong> (active)
da: Gennemser<strong>%s</strong> (aktiv)

en: Editing <strong>%s</strong> (inactive)
da: Redigerer <strong>%s</strong> (inaktiv)

en: Browsing <strong>%s</strong> (inactive)
da: Gennemser<strong>%s</strong> (inaktiv)

en: Select plugin to edit:
da: V&#230;lg plugin, der skal redigeres:

en: Plugin Files
da: Pluginfiler

en: Documentation:
da: Dokumentation:

en: Lookup
da: Opslag

en: Update File and Attempt to Reactivate
da: Opdater fil og fors&#248;g genaktivering

en: Update File
da: Opdater fil

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
da: Du skal g&#248;re denne fil skrivebar, f&#248;r du kan gemme dine &#230;ndringer. Se <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">Codexet</a> for mere information.

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
da: Popul&#230;re

[ctx: Plugin Installer]
en: Newest
da: Nyeste

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
da: <strong>%1$s </strong> af <em>%2$s </em>

en: Are you sure you wish to delete these files?
da: Er du sikker p&#229;, at du vil slette disse filer?

en: Yes, Delete these files
da: Ja, slet disse filer

en: No, Return me to the plugin list
da: Nej, jeg vil tilbage til plugin-listen

en: Click to view entire list of files which will be deleted
da: Klik for at se hele listen over filer, der vil blive slettet

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
da: Plugins udvider WordPress' funktionalitet.  N&#229;r et plugin er installeret, kan du aktivere eller deaktivere det her.

en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the <code>%s</code> directory and it will be automatically deactivated.
da: Hvis noget g&#229;r galt med et plugin, og du ikke kan bruge WordPress, kan du bare slette eller omd&#248;be filen i mappen <code>%s</code>, s&#229; vil det automatisk blive deaktiveret.

en: The plugin <code>%s</code> has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %s
da: Pluginet <code>%s</code> blev <strong>deaktiveret</strong> p&#229; grund af en fejl: %s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
da: Plugin kunne ikke aktiveres fordi det resulterede i en <strong>kritisk fejl</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
da: Plugin kunne ikke slettes, fordi det resulterede i en fejl: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
da: De valgte plugins er blevet <strong>slettet</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
da: Plugin <strong>aktiveret</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
da: Valgte plugins <strong>aktiveret</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
da: Plugin <strong>deaktiveret</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
da: Valgte plugins <strong>deaktiveret</strong>.

en: No out of date plugins were selected.
da: Ingen udløbne plugins blev markeret.

en: Deactivate this plugin
da: Deaktiver dette plugin

en: Network Deactivate
da: Deaktiver på netværk

en: Activate this plugin for all sites in this network
da: Aktiver dette plugin for alle sider i dette netværk.

en: Network Activate
da: Aktiver på netværk

en: Open this file in the Plugin Editor
da: &#229;bn filen i plugin-editoren

en: Delete this plugin
da: Slet dette plugin

en: Visit plugin site
da: Bes&#248;g pluginsite

en: Clear List
da: Ryd liste

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Aktivt <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Aktive <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Aktivt for nylig <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Aktive for nylig <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Inaktivt <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Inaktive <span class="count">(%s)</span>

en: Network <span class="count">(%s)</span> | Network <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Netværk <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Netværk <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
da: Ingen tilføjelser fundet.

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
da: Det ser ikke ud til, at du har tilg&#230;ngelige plugins i &#248;jeblikket.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
da: Du forsøgte at redigere et indlæg, der ikke eksisterer. Måske er det blevet slettet?

en: You are not allowed to edit this item.
da: Du har ikke lov til at redigere dette indlæg.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
da: Du kan ikke redigere dette indlæg, fordi det er i papirkurven. Gendan indlægget og prøv igen.

en: Unknown post type.
da: Ukendt indlægstype.

en: Embed Code
da: Embed-kode

en: Insert Video
da: Inds&#230;t video

en: Click to insert.
da: Klik for at inds&#230;tte.

en: Insert Image
da: Inds&#230;t billede

en: Unable to retrieve images or no images on page.
da: kan ikke hente billeder - eller der er ingen billeder p&#229; siden.

en: click images to select
da: klik billeder for at v&#230;lge

en: Add from URL
da: Tilf&#248;j fra URL

en: Refresh
da: Opdat&#233;r

en: Loading...
da: Indlæser ...

en: Your post has been saved.
da: Dit indl&#230;g er blevet gemt.

en: View post
da: Se indl&#230;g

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Insert an Image
da: Inds&#230;t et billede

en: Embed a Video
da: Embed en video

en: Visual
da: Visuel

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
da: Sammenlign revisioner af &#8220;%1$s&#8221;

en: Revision for &#8220;%1$s&#8221; created on %2$s
da: Version af &#8220;%1$s&#8221; oprettet %2$s

en: Older: %s
da: &#230;ldre: %s

en: Newer: %s
da: Nyere: %s

en: These revisions are identical.
da: Disse revisioner er identiske.

en: Title:
da: Titel:

en: Separate tags with commas
da: Adskil flere tags med kommaer

en: Edit Themes
da: Rediger temaer

en: The requested theme does not exist.
da: Det &#248;nskede tema eksisterer ikke

en: Select theme to edit:
da: V&#230;lg tema, der skal redigeres:

en: Templates
da: Skabeloner

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
da: Ups, filen findes ikke! Kontroller navnet og fors&#248;g igen.

[ctx: Theme Installer]
en: Newest
da: Nyeste

[ctx: Theme Installer]
en: Recently Updated
da: Opdateret for nyligt

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
da: Nyt tema aktiveret. <a href="%s">Se siden</a>

en: Theme deleted.
da: Tema slettet.

en: Current Theme
da: Nuv&#230;rende tema

en: Current theme preview
da: Preview af nuv&#230;rende tema

en: %1$s %2$s by %3$s
da: %1$s %2$s af %3$s

en: All of this theme&#8217;s files are located in <code>%2$s</code>.
da: Alle filer til dette tema kan findes i <code>%2$s</code>.

en: Available Themes
da: Tilg&#230;ngelige temaer

en: Preview of &#8220;%s&#8221;
da: Preview af &#8220;%s&#8221;

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette dette tema '%s'
      'Annuller' for at stoppe, 'Ok' for at slette.

en: Broken Themes
da: &#248;delagte temaer

en: Press This is a bookmarklet: a little app that runs in your browser and lets you grab bits of the web.
da: "Press det" er en bookmarklet. Dvs. en lille app, der k&#248;rer i din browser og lader dig fange stykker af nettet rundt omkring.

en: Drag-and-drop the following link to your bookmarks bar or right click it and add it to your favorites for a posting shortcut.
da: Du kan lave en "Skriv indl&#230;g"-genvej ved at tr&#230;k-og-slippe linket til dine bogm&#230;rker eller h&#248;jreklikke p&#229; det og tilf&#248;je det dine favoritter.

en: Download nightly build
da: Hent nightly build

en: Hide this update
da: Skjul denne opdatering

en: Bring back this update
da: F&#229; opdateringen tilbage

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
da: Denne lokaliserede version indeholder b&#229;de overs&#230;ttelsen og visse andre lokaliseringsrettelser. Du kan droppe opdateringen, hvis du vil beholde den nuv&#230;rende overs&#230;ttelse.

en: Show hidden updates
da: Vis skjulte opdateringer

en: Hide hidden updates
da: Skjul skjulte opdateringer

en: Select All
da: Vælg alle

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
da: Kompatibilitet med WordPress %1$s: 100%% (i følge forfatteren)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
da: Kompatibilitet med WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "virker"-stemmer ud af i alt %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
da: Kompatibilitet med WordPress %1$s: Ukendt

en: Installation Failed
da: Installering mislykkedes

en: Plugin Reactivation
da: Genaktivering af plugin

en: Plugin reactivated successfully.
da: Plugin blev genaktiveret.

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
da: Plugin kunne ikke genaktiveres fordi det resulterede i en kritisk fejl.

en: Installing Plugin: %s
da: Installerer plugin: %s

en: Upload Plugin
da: Upload plugin

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
da: Installerer plugin fra uploadet fil: %s

en: Installing Theme: %s
da: Installerer temaet %s

en: Upload Theme
da: Upload tema

en: Installing Theme from uploaded file: %s
da: Installerer tema fra uploadet fil: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
da: Din WordPress-database er allerede up-to-date!

en: %s queries
da: %s foresp&#248;rgsler

en: %s seconds
da: %s sekunder

en: You are not allowed to scan for lost attachments.
da: Du har ikke tilladelse til at scanne efter mistede filer.

en: You are not allowed to move this post to the trash.
da: Du har ikke tilladelse til at flytte dette indl&#230;g til papirkurven.

en: You are not allowed to move this post out of the trash.
da: Du har ikke tilladelse til at flytte dette indl&#230;g væk fra papirkurven.

en: You are not allowed to delete this post.
da: Du har ikke tilladelse til at slette dette indl&#230;g.

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
da[0]: Gen-vedhæftet %d
da[1]: Gen-vedhæftet %d

en: Media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
da[0]: Medievedhæftning slettet permanent.
da[1]: %d medievedhæftninger slettet permanent.

en: Media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
da[0]: Medievedhæftning flyttet til papirkurven.
da[1]: %d medievedhæftninger flyttet til papirkurven.

en: Media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
da[0]: Medievedhæftning gendannet fra papirkurv.
da[1]: %d medievedhæftninger gendannet fra papirkurv.

en: Media permanently deleted.
da: Medie slettet permanent.

en: Error saving media attachment.
da: Kunne ikke gemme mediefil.

en: Media moved to the trash.
da: Medie flyttet til papirkurv.

en: Media restored from the trash.
da: Medie genskabt fra papirkurven.

[ctx: uploaded files]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

[ctx: detached files]
en: Unattached <span class="count">(%s)</span> | Unattached <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Ikke vedhæftet <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Ikke vedhæftede <span class="count">(%s)</span>

[ctx: uploaded files]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

en: Attach to a post
da: Vedh&#230;ft til et indl&#230;g

en: Scan for lost attachments
da: Scan for tabte vedh&#230;ftede filer

en: Edit User
da: Rediger bruger

en: Invalid user ID.
da: Ugyldigt bruger-ID.

en: Use https
da: Brug https

en: Always use https when visiting the admin
da: Brug altid https i administrationen

en: You do not have permission to edit this user.
da: Du har ikke bef&#248;jelser til at redigere denne bruger.

en: User updated.
da: Bruger opdateret.

en: Personal Options
da: Personlige indstillinger

en: Visual Editor
da: Visuel editor

en: Disable the visual editor when writing
da: Deaktiver Visual Editor n&#229;r du skriver

en: Admin Color Scheme
da: Admin farveskema

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
da: Sl&#229; genvejstaster til kommentarmoderation til.

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: (required)
da: (p&#229;kr&#230;vet)

en: Display name publicly as
da: Vis navn offentligt som

en: Contact Info
da: Kontaktinformationer

en: Website
da: Webside

en: About Yourself
da: Om dig

en: About the user
da: Om brugeren

en: Biographical Info
da: Biografisk info

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
da: Del lidt biografiske informationer om dig selv i din profil. Det er tilg&#230;ngeligt for andre.

en: New Password
da: Nyt kodeord

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
da: Hvis du vil &#230;ndre brugerens kodeord, skal du skrive et nyt. Ellers skal du bare lade v&#230;re med at udfylde feltet.

en: Type your new password again.
da: Skriv dit kodeord igen.

en: Additional Capabilities
da: Yderligere egenskaber

en: Update Profile
da: Opdater profil

en: Update User
da: Opdater bruger

en: [%s] Joining confirmation
da: [%s] Bekræftelse af tilmelding

en: Add New User
da: Tilf&#248;j ny bruger

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
da: Der er sent en invitations-mail til den nye bruger. Der skal klikkes på et godkendelseslink i denne mail før kontoen bliver oprettet.

en: (twice, required)
da: (to gange, p&#229;kr&#230;vet)

en: Send Password?
da: Send adgangskode?

en: Send this password to the new user by email.
da: Send denne adgangskode til den nye bruger via e-mail.

en: Skip Confirmation Email
da: Spring over e-mail-bekræftelse

en: You can&#8217;t edit that user.
da: Du kan ikke redigere den bruger.

en: You can&#8217;t delete users.
da: Du kan ikke slette brugere.

en: Delete Users
da: Slet brugere

en: ID #%1s: %2s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
da: ID #%1s: %2s <strong>Den nuv&#230;rende bruger vil ikke blive slettet.</strong>

en: What should be done with posts and links owned by this user? | What should be done with posts and links owned by these users?
da[0]: Hvad skal der ske med de indl&#230;g og links, som ejes af denne bruger?

en: Delete all posts and links.
da: Slet alle indl&#230;g og links

en: Attribute all posts and links to:
da: Tilknyt alle indl&#230;g og links til:

en: Confirm Deletion
da: Bekr&#230;ft sletning:

en: There are no valid users selected for deletion.
da: Der er ikke valgt nogen gyldig bruger til at blive slettet.

en: %s user deleted | %s users deleted
da[0]: %s bruger slettet
da[1]: %s brugere slettet

en: New user created.
da: Ny bruger oprettet.

en: Changed roles.
da: &#230;ndrede roller.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
da: Den nuv&#230;rende brugers rolle skal have rettigheder til at redigere.

en: Other user roles have been changed.
da: Anden brugers rolle er &#230;ndret.

en: You can&#8217;t delete the current user.
da: Du kan ikke slette den nuv&#230;rende bruger.

en: Other users have been deleted.
da: Anden bruger er slettet.

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: Change role to&hellip;
da: Skift rolle til&hellip;

en: Change
da: Skift

en: Inactive Widgets
da: Inaktive widgets

en: No Sidebars Defined
da: Ingen sidebarer defineret

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
da: Du ser denne besked, fordi dit tema ikke er widget-klar. Det vil sige, at det ikke har en sidebar, du kan &#230;ndre p&#229;. Hvis du vil g&#248;re dit tema widget-klar, kan du <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">f&#248;lge disse instruktioner</a>.

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
da: V&#230;lg b&#229;de sidebaren til denne widget og widgetens posision i den sidebar.

en: Position
da: Placering

en: Save Widget
da: Gem widget

en: Changes saved.
da: &#230;ndringer gemt.

en: Error while saving.
da: Fejl ved gem.

en: Error in displaying the widget settings form.
da: Fejl i visning af widget-indstillingerne.

en: Available Widgets
da: Tilg&#230;ngelige widgets

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
da: Tr&#230;k widgets herfra til en sidebar i h&#248;jre side for at aktivere dem. Tr&#230;k dem tilbage hertil for at deaktivere og slette deres indstillinger.

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
da: Tr&#230;k widgets hertil for at fjerne dem fra sidebaren, men beholde deres indstillinger.

en: Sorry, you do not have the right to edit/publish new posts.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at redigere/udgive dette indl&#230;g.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
da: Dit indl&#230;g kunne desv&#230;rre ikke sendes. Noget gik galt.

en: Sorry, you do not have the right to access this post.
da: Du har desv&#230;rre ikke rettigheder til at f&#229; adgang til dette indl&#230;g.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere dette indl&#230;g.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
da: Af en eller anden m&#230;rkelig, men meget irriterende grund kunne indl&#230;gget ikke redigeres.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
da: Du har ikke tilladelse til at slette dette indl&#230;g.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
da: Af en eller anden m&#230;rkelig, men meget irriterende grund kunne indl&#230;gget ikke slettes.

en: Sorry, you do not have permission to upload files.
da: Du har ikke rettigheder til at uploade filer.

en: Sorry, comments are closed for this item.
da: Beklager, der er lukket for kommentarer til dette indl&#230;g.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
da: Desv&#230;rre. Du skal v&#230;re logget ind for at skrive en kommentar.

en: Akismet Configuration
da: Akismet-indstillinger

en: Your key has been cleared.
da: Din n&#248;gle blev godkendt.

en: Your key has been verified. Happy blogging!
da: Din n&#248;gle er blevet godkendt. God blogging!

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
da: Din n&#248;gle er ugyldig. Dobbelttjek den.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
da: Den n&#248;gle, du indtastede, kunne ikke godkendes, fordi der ikke kunne oprettes forbindelse til akismet.com. Tjek dine server-konfigurationer.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
da: Der opstod en fejl, da vi skulle kontakte Akismet-serveren. Tjek dine server-konfigurationer.

en: Please enter an API key. (<a href="%s" style="color:#fff">Get your key.</a>)
da: Indtast venligst en API-nøgle. (<a href="%s" style="color:#fff">Få en nøgle.</a>)

en: This key is valid.
da: N&#248;glen er gyldig.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
da: N&#248;glen nedenfor er tidligere blevet godkendt, men forbindelsen til akismet.com kan ikke oprettes i &#248;jeblikket. Tjek dine server-konfigurationer.

en: Why might my key be invalid?
da: Hvorfor er min n&#248;gle ugyldig?

en: This can mean one of two things, either you copied the key wrong or that the plugin is unable to reach the Akismet servers, which is most often caused by an issue with your web host around firewalls or similar.
da: Det kan betyde to ting. Enten har du kopieret den forkerte n&#248;gle, eller ogs&#229; kan pluginet ikke f&#229; fat i Akismet-serverne, hvilket oftest skyldes dit webhotels firewall eller lignende.

en: Update options &raquo;
da: Opdater indstillinger &raquo;

en: Server Connectivity
da: Serverforbindelse

en: Unable to reach some Akismet servers.
da: Kan ikke f&#229; fat p&#229; alle Akismet-serverne.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
da: Et netv&#230;rksproblem eller en firewall blokerer nogle forbindelser mellem din webserver og Akismet.com. Akismet virker, men der kan opst&#229; problemer ved stor trafik på netv&#230;rket. Kontakt dit webhotel eller din firewalladministrator og giv dem <a href="%s" target="_blank">disse informationer om Akismet og firewalls</a>.

en: Unable to reach any Akismet servers.
da: Kan ikke f&#229; fat p&#229; Akismet-serverne.

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
da: Et netv&#230;rksproblem eller en firewall blokerer alle forbindelser mellem din webserver og Akismet.com. <strong>Akismet virker ikke, f&#248;r det er ordnet.</strong> Kontakt dit webhotel eller din firewalladministrator og giv dem <a href="%s" target="_blank">disse informationer om Akismet og firewalls</a>.

en: All Akismet servers are available.
da: Alle Akismet-servere er tilg&#230;ngelige.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
da: Akismet virker fint. Forbindelse til alle servere.

en: Network functions are disabled.
da: Netv&#230;rksfunktioner sl&#229;et fra.

en: Unable to find Akismet servers.
da: Kan ikke finde Akismet-serverne.

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
da: Et DNS-problem eller en firewall forhindrer adgang fra din webserver til Akismet.com. <strong>Akismet virker ikke ordentligt f&#248;r det er rettet.</strong> Kontakt venligst dit webhotel eller din firewalladministrator og giv dem <a href="%s" target="_blank">disse informationer om Akismets minimumkrav</a>.

en: Akismet server
da: Akismet-server

en: Network Status
da: Netv&#230;rksstatus

en: Last checked %s ago.
da: Sidst tjekket %s siden.

en: Check network status &raquo;
da: Tjek netv&#230;rksstatus &raquo;

en: Akismet Stats
da: Akismet-statistik

en: Akismet is almost ready.
da: Akismet er n&#230;sten klar.

en: Akismet has detected a problem.
da: Akismet har fundet et problem.

en: Akismet Spam (%s)
da: Akismet spam (%s)

en: Akismet Spam
da: Akismet spam

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
da: Du har ikke tilstr&#230;kkelige rettigheder til at bed&#248;mme kommentarer.

en: %1$s comments recovered.
da: %1$s kommentarer genskabt.

en: All spam deleted.
da: Al spam slettet.

en: Caught Spam
da: Fundet spam

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
da: Akismet har fanget <strong>%1$s spam-kommentarer</strong> for dig, siden du installerede det.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
da: Der er ikke noget spam i k&#248;en i &#248;jeblikket. Det m&#229; v&#230;re en god dag :)

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
da: Du kan slette alt spam fra din database med et enkelt klik. Det kan ikke laves om, s&#229; du b&#248;r sikre dig, at der ikke er nogle rigtige kommentarer imellem. Spam bliver automatisk slettet efter 15 dage, s&#229; glem ikke at tjekke denne liste regelm&#230;ssigt.

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
da: Der er i &#248;jeblikket %1$s kommentarer, der er identificeret som spam.

en: Delete all
da: Slet alle

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
da: Dette er de seneste kommentarer, der er identificeret som spam af Akismet. Hvis du finder fejl, skal du bare markere kommentaren som "Ikke spam", s&#229; l&#230;rer Akismet af dine rettelser. Hvis du vil genskabe en kommentar fra spam, skal du markere kommentaren og klikke p&#229; Ikke Spam. Efter 15 dage rydder vi op for dig.

en: All
da: Alle

en: Search Spam &raquo;
da: S&#248;g spam &raquo;

en: &laquo; Previous Page
da: &laquo; Forrige side

en: Next Page &raquo;
da: N&#230;ste side &raquo;

en: De-spam marked comments &raquo;
da: Af-spam kommentarer &raquo;

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
da: Kommentarer, som du af-spammer, vil blive sendt til Akismet som fejl, s&#229; den kan l&#230;re af det og blive bedre.

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
da[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet din side mod <a href="%2$s">%3$s spam kommentarer</a>.

en: Recheck Queue for Spam
da: Tjek k&#248; for spam

en: Check for Spam
da: Tjek for spam

en: Comments on %s
da: Kommentarer til %s

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
da: Denne webside k&#248;rer WordPress; et moderne, semantisk publiceringsverkt&#248;j

en: Enter your password to view comments.
da: Skriv dit kodeord for at se kommentarer.

en: No Comments
da: Ingen kommentarer

en: 1 Comment
da: 1 kommentar

en: % Comments
da: % kommentarer

en: Edit This
da: Rediger

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
da: Du skal v&#230;re <a href="%s">logget ind</a> for at skrive en kommentar.

en: (more...)
da: (mere...)

en: Pages:
da: Sider:

en: Categories:
da: Kategorier:

en: The latest comments to all posts in RSS
da: De sidste kommentarer til alle indl&#230;g i RSS

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
da: Kommentar-<abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
da: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">siger:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
da: Din kommentar afventer bed&#248;mmelse.

en: %1$s at %2$s
da: %1$s kl. %2$s

en: (Edit)
da: (Rediger)

en: View all posts in %s
da: Vis alle indl&#230;g i %s

en: XML error: %s at line %d
da: XML-fejl: %s i linje %d

en: Visit %s&#8217;s website
da: Besøg %s&#8217;s website

en: Posts by %s
da: Indl&#230;g skrevet af %s

en: Last updated: %s
da: Sidst opdateret: %s

en: Bookmarks
da: Bogm&#230;rker

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
da: Brug af brugerniveauer i forbindelse med plugins og temaer er udfaset. Brug roller og rettigheder istedet.

en: No categories
da: Ingen kategorier

en: %s topic | %s topics
da[0]: %s emne
da[1]: %s emner

en: No server specified
da: Ingen server angivet

en: Error
da: Fejl

en: no login ID submitted
da: Intet brugernavns-ID

en: connection not established
da: forbindelse ikke oprettet

en: No password submitted
da: Intet kodeord

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: No connection to server
da: Ingen forbindelse til serveren

en: No login ID submitted
da: Intet brugernavns-ID

en: abort
da: afbryd

en: apop authentication failed
da: apop godkendelse mislykkedes

en: Empty command string
da: T&#248;m kommandostreng

en: connection does not exist
da: forbindelse eksisterer ikke

en: No msg number submitted
da: Intet msg-nummer

en: Command failed
da: Kommandoen mislykkedes

en: View all posts filed under %s
da: Vis alle indl&#230;g i kategorien %s

en: Feed for all posts filed under %s
da: Feed til alle indl&#230;g i %s

en: Comments Off
da: Kommentarer sl&#229;et fra

en: Comment on %s
da: Kommentar til %s

en: Log in to Reply
da: Log ind for at svare

en: Leave a Comment
da: Skriv en kommentar

en: Log in to leave a Comment
da: Log ind for at skrive en kommentar

en: Click here to cancel reply.
da: Klik her for at annullere svar.

en: Leave a Reply
da: Skriv et svar

en: Leave a Reply to %s
da: Skriv et svar til %s

en: Permanently Delete Comment
da: Slet kommentar permanent

en: You are about to approve the following comment:
da: Du er ved at godkende f&#248;lgende kommentar:

en: Approve Comment
da: Godkend kommentar

en: Caution:
da: Advarsel:

en: Author
da: Forfatter

[ctx: noun]
en: Comment
da: Kommentar

en: Are you sure you want to do this?
da: Er du sikker p&#229;, at du vil g&#248;re dette?

en: No
da: Nej

en: Unknown action.
da: Ukendt handling.

en: Custom Background
da: Tilpasset baggrund

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
da: Baggrund opdateret. <a href="%s">Besøg dit site</a> for at se, hvordan det ser ud.

en: Choose an image from your computer:
da: V&#230;lg et billede fra din computer:

en: Save Changes
da: Gem &#230;ndringer

en: Custom Header
da: Egen header

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
da: Header opdateret. <a href="%s">Bes&#248;g din side</a> for at se hvordan det ser ud.

en: Image Processing Error
da: Fejl i læsning af billede

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
da: V&#230;lg den del af billedet, du vil bruge som header.

en: You do not have permission to customize headers.
da: Du har ikke rettigheder til at ændre i headeren.

en: Edit &#8220;%s&#8221;
da: Rediger &#8220;%s&#8221;

en: Edit
da: Rediger

en: Restore
da: Genskab

en: Trash
da: Papirkurv

en: Delete Permanently
da: Slet permanent

en: View &#8220;%s&#8221;
da: Se &#8220;%s&#8221;

en: View
da: Vis

en: No Tags
da: Ingen tags

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Y/m/d g:i:s A
da: d.m.Y H:i

en: %s from now
da: %s fra nu

en: %s ago
da: %s siden

en: (Unattached)
da: (Ikke vedh&#230;ftet)

en: Attach
da: Vedh&#230;ft

en: %s pending
da: %s venter

en: No media attachments found.
da: Ingen medievedh&#230;ftninger fundet.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
da: S&#248;ge resultater for &#8220;%s&#8221;

en: %s comment approved | %s comments approved
da[0]: %s kommentar godkendt
da[1]: %s kommentarer godkendt

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
da[0]: %s kommentar markeret som spam.
da[1]: %s kommentarer markeret som spam.

en: Undo
da: Fortryd

en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
da[0]: %s kommentar genskabt fra spam
da[1]: %s kommentarer genskabt fra spam

en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
da[0]: %s kommentar slettet permanent
da[1]: %s kommentarer slettet permanent

[ctx: comments]
en: All | All
da[0]: Alle
da[1]: Alle

en: Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span> | Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
da[0]: Afventer <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
da[1]: Afventer <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>

en: Approved | Approved
da[0]: Godkendt
da[1]: Godkendt

en: Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span> | Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
da[0]: Papirkurv <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
da[1]: Papirkurv <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>

en: Search Comments
da: S&#248;g kommentarer

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
da: Viser %s&#8211;%s af %s

en: Bulk Actions
da: Massehandling:

en: Unapprove
da: Godkend ikke

en: Approve
da: Godkend

en: Not Spam
da: Ikke spam

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Apply
da: Anvend

en: Show all comment types
da: Vis alle kommentartyper

en: Comments
da: Kommentarer

en: Filter
da: Filtrer

en: Empty Spam
da: Tøm spam

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: No comments awaiting moderation&hellip; yet.
da: Ingen kommentarer til bed&#248;mmelse&hellip; endnu.

en: No comments found.
da: Ingen kommentarer fundet.

en: Post updated. <a href="%s">View post</a>
da: Indl&#230;g opdateret. <a href="%s">Vis indl&#230;g</a>

en: Custom field updated.
da: Eget felt opdateret

en: Custom field deleted.
da: Felt slettet.

en: Post updated.
da: Indl&#230;g opdateret.

en: Post restored to revision from %s
da: Indl&#230;g genskabt til revision fra %s

en: Post published. <a href="%s">View post</a>
da: Indl&#230;g udgivet. <a href="%s">Vis indl&#230;g</a>

en: Post saved.
da: Indl&#230;g gemt.

en: Post submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
da: Indl&#230;g sendt. <a target="_blank" href="%s">Preview indl&#230;g</a>

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview post</a>
da: Indlæg planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Se indlæg</a>

en: M j, Y @ G:i
da: j. M Y H:i

en: Post draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
da: Indl&#230;gskladde opdateret. <a target="_blank" href="%s">Preview indl&#230;g</a>

en: Page updated. <a href="%s">View page</a>
da: Side opdateret. <a href="%s">Vis side</a>

en: Page updated.
da: Side opdateret.

en: Page restored to revision from %s
da: Side genskabt til revision fra %s

en: Page published. <a href="%s">View page</a>
da: Side udgivet. <a href="%s">Vis side</a>

en: Page submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
da: Side sendt. <a target="_blank" href="%s">Preview side</a>

en: Page scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview page</a>
da: Side planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview side</a>

en: Page draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
da: Sidekladde opdateret. <a target="_blank" href="%s">Preview side</a>

en: Publish
da: Udgiv

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Send Trackbacks
da: Send trackbacks

en: Custom Fields
da: Egne felter

en: Discussion
da: Diskussion

en: Slug
da: Kort titel

en: Revisions
da: Ændringer

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
da: Sidst redigeret af %1$s den %2$s kl. %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
da: Sidst redigeret den %1$s kl. %2$s

en: View Comment
da: Se kommentar

[ctx: adjective]
en: Approved
da: Godkendt

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
da: Godkendt: <b>%1$s</b>

en: Update Comment
da: Opdater kommentar

en: Name:
da: Navn:

en: send e-mail
da: Send e-mail

en: visit site
da: bes&#248;g websted

en: Link Categories
da: Linkkategorier

en: Search Categories
da: S&#248;g kategorier

en: Delete
da: Slet

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
da: Et &#8220;slug&#8221; er den url-venlige udgave af navnet. Det er normalt skrevet med sm&#229; bogstaver og indeholder kun bogstaver, tal og bindestreger.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
da: Beskrivelsen vises ikke som standard, men nogle temaer viser den.

en: Edit Link Category
da: Rediger link-kategori

en: Update Category
da: Opdater kategori

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
da: <a href="%s">Links</a> / Rediger link

en: Update Link
da: Opdater link

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
da: <a href="%s">Links</a> / Tilf&#248;j link

en: Add Link
da: Tilf&#248;j link

en: Save
da: Gem

en: Categories
da: Kategorier

en: Link Relationship (XFN)
da: Linkrelationer (XFN)

en: Advanced
da: Avanceret

en: Link added.
da: Link tilf&#248;jet.

en: Name
da: Navn

en: Example: Nifty blogging software
da: Eksempel: Nifty bloggingsoftware

en: Web Address
da: Web-adresse

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
da: Eksempel: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; glem ikke <code>http://</code>

en: Description
da: Beskrivelse

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
da: Dette vises hvis en person holder musemark&#248;ren over et link i din blogroll eller eventuelt under linket.

en: The name is how it appears on your site.
da: Navnet er hvordan det vises p&#229; din side.

en: None
da: Ingen

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
da: Modsat tags kan kategorier v&#230;re hierarkiske. Du kan eksempelvis have kategorien Jazz, og under den have underkategorier for Bebop og Big Band. Helt valgfrit.

en: The description is not prominent by default, however some themes may show it.
da: Beskrivelsen vises ikke som standard, men nogle temaer viser den.

en: Invalid taxonomy
da: Ugyldig taxonomi

en: Edit Tag
da: Rediger tag

en: Item added.
da: Emne tilføjet.

en: Item deleted.
da: Enhed slettet.

en: Item updated.
da: Enhed opdateret.

en: Item not added.
da: Emne ikke tilføjet.

en: Items deleted.
da: Emner slettet.

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category <strong>%s</strong>.
da: <strong>Bem&#230;rk:</strong><br />Sletning af en kategori sletter ikke indl&#230;g i kategorien. Indl&#230;g, der kun var i denne kategori, bliver i stedet bare flyttet til kategorien <strong>%s</strong>.

en: Error in moving to trash...
da: Fejl ved flytning til papirkurv...

en: Error in restoring from trash...
da: Fejl ved genskabelse fra papirkurv...

en: You are not allowed to delete this item.
da: Du har ikke rettigheder til at slette dette.

en: Error in deleting...
da: Fejl ved sletning...

[ctx: post]
en: Add New
da: Tilf&#248;j nyt

en: View Post
da: Vis indl&#230;g

en: Edit Post
da: Rediger indl&#230;g

en: %s post updated. | %s posts updated.
da[0]: %s indl&#230;g opdateret.
da[1]: %s indl&#230;g opdateret.

en: %s item not updated, somebody is editing it. | %s items not updated, somebody is editing them.
da[0]: %s emne er ikke opdateret, nogen redigerer det.
da[1]: %s emner er ikke opdaterede, nogen redigerer dem.

en: Item permanently deleted. | %s items permanently deleted.
da[0]: Enhed slettet permanent.
da[1]: %s enheder slettet permanent.

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Mit <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Mine <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: Show all dates
da: Vis alle datoer

en: View all categories
da: Se alle kategorier

en: List View
da: Listevisning

en: Excerpt View
da: Uddragsvisning

en: Export
da: Eksporter

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
da: N&#229;r du klikker p&#229; knappen nedenfor, vil WordPress lave en XML-fil, du kan gemme p&#229; din computer.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
da: Dette format, som vi kalder WordPress eXtended RSS eller WXR, vil indeholde dine indl&#230;g, sider, kommentarer, egne felter, kategorier og tags.

en: Download Export File
da: Download eksportfil

en: No importers are available.
da: Der er ingen tilg&#230;ngelige importere.

en: Continue
da: Forts&#230;t

en: Posts
da: Indl&#230;g

en: Users
da: Brugere

en: Done
da: F&#230;rdig

en: Anonymous
da: Anonym

en: &mdash; Select &mdash;
da: &mdash; Vælg &mdash;

en: Submit
da: Send

en: Movable Type and TypePad
da: Movable Type og Typepad

en: Invalid file type
da: Ugyldig filtype

en: Could not update link in the database
da: Kunne ikke opdatere link i databasen

en: Could not insert link into the database
da: Kunne ikke inds&#230;tte link i databasen

en: Changing to %s
da: Skifter til %s

en: Found %s
da: Fandt %s

en: The ftp PHP extension is not available
da: Ftp-PHP-udvidelsen er ikke tilg&#230;ngelig

en: FTP hostname is required
da: FTP-v&#230;rtsnavn er p&#229;kr&#230;vet

en: FTP username is required
da: FTP-brugernavn er p&#229;kr&#230;vet

en: FTP password is required
da: FTP-kodeord er p&#229;kr&#230;vet

en: Failed to connect to FTP Server %1$s:%2$s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til FTP-serveren %1$s:%2$s

en: Username/Password incorrect for %s
da: Brugernavn/Adgangskode passer ikke for %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
da: ssh2 PHP-udvidelsen er ikke tilg&#230;ngelig

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
da: ssh2 PHP-udvidelsen er tilg&#230;ngelig, men beh&#248;ver PHP5-funktionen <code>stream_get_contents()</code>

en: SSH2 hostname is required
da: SSH2-v&#230;rtsnavn er p&#229;kr&#230;vet

en: SSH2 username is required
da: SSH2-brugernavn er p&#229;kr&#230;vet

en: SSH2 password is required
da: SSH2-kodeord er p&#229;kr&#230;vet

en: Failed to connect to SSH2 Server %1$s:%2$s
da: Kunne ikke forbinde til SSH2-server %1$s:%2$s

en: Public and Private keys incorrect for %s
da: Offentlige og private n&#248;gle ukorrekte for %s

en: Unable to perform command: %s
da: Kan ikke udf&#248;re kommandoen: %s

en: Invalid Data provided.
da: Ugyldig data.

en: Could not access filesystem.
da: Kunne ikke f&#229; adgang til filsystem.

en: Filesystem error.
da: Fejl i filsystemet.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
da: Kunne ikke finde WordPress' rodmappe.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
da: Kan ikke finde WordPress-indholdsmappen (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
da: Kan ikke finde WordPress-pluginmappen.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
da: Kunne ikke finde WordPress-temamappen

en: Unable to locate needed folder (%s).
da: Kunne ikke finde den n&#248;dvendige mappe (%s).

en: Download failed.
da: Download mislykkedes.

en: Installing the latest version&#8230;
da: Installerer den seneste version&#8230;

en: Destination folder already exists.
da: Destinationsmappen eksisterer allerede.

en: Could not create directory.
da: Kunne ikke oprette mappe.

en: Incompatible Archive.
da: Inkompatibel pakke.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
da: Aktiverer vedligeholdelsestilstand&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
da: Deaktiver vedligeholdelsestilstand&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
da: Pluginet er den seneste version.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
da: Henter opdatering fra <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
da: Pakker opdateringen ud&#8230;

en: Deactivating the plugin&#8230;
da: Deaktiver plugin &#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
da: Fjerner den gamle version af pluginet&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
da: Kunne ikke fjerne det gamle plugin.

en: Install package not available.
da: Installationspakke ikke tilg&#230;ngelig.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
da: Henter installeringspakke fra <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
da: Udpakker pakken&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
da: Installerer plugin&#8230;

en: Plugin install failed.
da: Installation af plugin mislykkedes.

en: Plugin installed successfully.
da: Plugin blev installeret.

en: The theme is at the latest version.
da: Temaet er den nyeste version.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
da: Fjerner den gamle version af temaet&#8230;

en: Could not remove the old theme.
da: Kunne ikke fjerne det gamle tema.

en: Installing the theme&#8230;
da: Installerer temaet&#8230;

en: Theme install failed.
da: Temainstallering mislykkedes.

en: Theme installed successfully.
da: Tema installeret.

en: WordPress is at the latest version.
da: WordPress er nu seneste version

en: Could not copy files.
da: Kunne ikke kopiere filer.

en: Reactivating the plugin&#8230;
da: Genaktiverer plugin&#8230;

en: Activate this plugin
da: Aktiver dette plugin

en: Activate Plugin
da: Aktiver plugin

en: Return to Plugins page
da: Tilbage til plugins-side

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
da: Installerede pluginet <strong>%s %s</strong> med succes.

en: Return to Plugin Installer
da: Tilbage til plugin-installeringen

en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
da: Installerede temaet <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: Activate &#8220;%s&#8221;
da: Aktiver &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
da: Tilbage til tema-installeringen

en: Themes page
da: Temaside

en: Return to Themes page
da: Tilbage til temasiden

en: Please select a file
da: V&#230;lg venligst en fil

en: The uploaded file could not be moved to %s.
da: Den uploadede fil kunne ikke flyttes til %s.

en: Right Now
da: Lige nu

en: Recent Comments
da: Nye kommentarer

en: Incoming Links
da: Indkommende links

en: Recent Drafts
da: Seneste kladder

en: Other WordPress News
da: Andre WordPress-nyheder

en: View all
da: Vis alle

en: Cancel
da: Annuller

en: Configure
da: Indstil

en: Post | Posts
da[0]: Indl&#230;g
da[1]: Indl&#230;g

en: Comment | Comments
da[0]: Kommentar
da[1]: Kommentarer

en: Page | Pages
da[0]: Side
da[1]: Sider

[ctx: Right Now]
en: Approved | Approved
da[0]: Godkendt
da[1]: Godkendt

en: Category | Categories
da[0]: Kategori
da[1]: Kategorier

en: Pending | Pending
da[0]: Afventer
da[1]: Afventer

en: Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b">%2$s Widget</span> | Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b">%2$s Widgets</span>
da[0]: Temaet <span class="b">%1$s</span> med <span class="b">%2$s widget</span>
da[1]: Temaet <span class="b">%1$s</span> med <span class="b">%2$s widgets</span>

en: Theme <span class="b"><a href="themes.php">%1$s</a></span>
da: Tema <span class="b"><a href="themes.php">%1$s</a></span>

en: Theme <span class="b">%1$s</span>
da: Tema <span class="b">%1$s</span>

en: Post submitted. <a href="%s">Preview post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
da: Indl&#230;g udgivet. <a href="%s">Se indl&#230;g</a> | <a href="%s">Rediger indl&#230;g</a>

en: You can also try %s, easy blogging from anywhere on the Web.
da: Du kan ogs&#229; pr&#248;ve %s - nem blogging fra alle steder p&#229; internettet.

en: Press This
da: Press det

en: Content
da: Indhold

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Reset
da: Nulstil

en: Submit for Review
da: Send til gennemkig

en: There are no drafts at the moment
da: Der er i &#248;jeblikket ingen kladder

en: No comments yet.
da: Endnu ingen kommentarer.

en: Approve this comment
da: Godkend kommentar

en: Unapprove this comment
da: Godkend ikke

en: Edit comment
da: Rediger kommentar

en: Reply to this comment
da: Besvar denne kommentar

en: Reply
da: Svar

en: Mark this comment as spam
da: Marker kommentar som spam

en: Move this comment to the trash
da: Flyt denne kommentar til papirkurven

[ctx: verb]
en: Trash
da: Papirkurv

en: From %1$s on %2$s%3$s
da: Fra %1$s til %2$s%3$s

en: [Pending]
da: [Afventer]

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s
da: %1$s til %2$s

en: Number of comments to show:
da: Antal kommentarer der skal vises:

en: Loading&#8230;
da: Henter&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
da: Denne widget kr&#230;ver JavaScript.

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
da: <strong>RSS-fejl</strong>: %s

en: This dashboard widget queries <a href="http://blogsearch.google.com/">Google Blog Search</a> so that when another blog links to your site it will show up here. It has found no incoming links&hellip; yet. It&#8217;s okay &#8212; there is no rush.
da: Denne kontrolpanelswidget bruger <a href="http://blogsearch.google.com/">Google Blog Search</a> til at vise dig, hvilke blogs, der linker til dig. Der er endnu ingen indkommende links. Det er helt ok; vi skal ikke n&#229; noget.

en: Somebody
da: Nogen

en: %1$s linked here <a href="%2$s">saying</a>, "%3$s"
da: %1$s linkede hertil og <a href="%2$s">sagde</a>: "%3$s"

en: %1$s linked here saying, "%3$s"
da: %1$s linkede hertil og sagde: "%3$s"

en: on %4$s
da: den %4$s

en: Most Popular
da: Mest popul&#230;re

en: Newest Plugins
da: Nyeste Plugins

en: Install
da: Installer

en: Unknown Feed
da: Ukendt feed

en: Main Index Template
da: Index

en: Popup Comments
da: Popup-kommentarer

en: Archives
da: Arkiver

en: Category Template
da: Kategorier

en: Page Template
da: Side

en: Search Results
da: S&#248;geresultater

en: Search Form
da: S&#248;geformular

en: Single Post
da: Enkelt indl&#230;g

en: 404 Template
da: 404-skabelon

en: Links Template
da: Linksskabelon

en: Theme Functions
da: Temafunktioner

en: Attachment Template
da: Vedh&#230;ftet fil-skabelon

en: Image Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet billede

en: Video Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet video

en: Audio Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet lyd

en: Application Attachment Template
da: Skabelon til vedh&#230;ftet applikation

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
da: my-hacks.php (st&#248;tte for gamle hacks)

en: .htaccess (for rewrite rules )
da: .htaccess (for mod_rewrite-regler)

en: Comments Template
da: Kommentarer

en: Popup Comments Template
da: Popup-kommentarer

en: Sorry, can&#8217;t edit files with &#8220;..&#8221; in the name. If you are trying to edit a file in your WordPress home directory, you can just type the name of the file in.
da: Vi kan desv&#230;rre ikke redigere filer med &#8220;..&#8221; i navnet. Hvis du fors&#248;ger at redigere en fil i din WordPress-mappe, skal du bare skrive navnet p&#229; filen.

en: Sorry, that file cannot be edited.
da: Den fil kan desv&#230;rre ikke redigeres.

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
da: Den uploadede fil overstiger indstillingerne i <code>upload_max_filesize</code> i <code>php.ini</code>.

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
da: Den uploadede fil overstiger indstillingerne i <em>MAX_FILE_SIZE</em> i HTML-formularen.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
da: Den uploadede fil blev kun delvist uploadet.

en: No file was uploaded.
da: Ingen fil blev uploadet.

en: Missing a temporary folder.
da: Der mangler en midlertidig mappe.

en: Failed to write file to disk.
da: Kunne ikke skrive til disken.

en: File upload stopped by extension.
da: Fil-upload stoppet af udvidelse.

en: Invalid form submission.
da: Ugyldig formularindstilling

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
da: Filen er tom. Upload venligst noget mere indholdsrigt. Fejlen kan ogs&#229; skyldes at uploads er sl&#229;et fra i din php.ini eller fordi post_max_size er mindre end upload_max_filesize i php.ini.

en: Specified file failed upload test.
da: Den valgte fil kunne ikke uploades.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini.
da: Filen er tom. Upload venligst noget mere indholdsrigt. Fejlen kan ogs&#229; skyldes at uploads er sl&#229;et fra i din php.ini.

en: Specified file does not exist.
da: Den valgte fil eksisterer ikke

en: Invalid URL Provided.
da: Ugyldig URL

en: Could not create Temporary file.
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil.

en: Could not retrieve file from archive.
da: Kunne ikke hente filen.

en: Could not extract file from archive.
da: Kunne ikke udpakke filen.

en: Could not copy file.
da: Filen kunne ikke kopieres.

en: Empty archive.
da: Tomt arkiv.

en: Connection Information
da: Forbindelsesinformation

en: Hostname
da: V&#230;rtsnavn

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Kodeord

en: Authentication Keys
da: Autentificerings-n&#248;gler

en: Public Key:
da: Offentlig n&#248;gle:

en: Private Key:
da: Privat n&#248;gle:

en: Enter the location on the server where the keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
da: Skriv placeringen for den server, hvor n&#248;glerne er placeret. Hvis der kr&#230;ves en kodes&#230;tning, skriv den da i kodeordsfeltet ovenfor.

en: Connection Type
da: Forbindelsestype:

en: Proceed
da: Forts&#230;t

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
da: Billeddata findes ikke. Gen-upload billedet.

en: Crop
da: Beskær

en: Rotate counter-clockwise
da: Roter mod uret

en: Rotate clockwise
da: Roter med uret

en: Image rotation is not supported by your web host (function imagerotate() is missing)
da: Billedrotation understøttes ikke af din webhost (funktionen imagerotate() mangler)

en: Flip vertically
da: Flip vertikalt

en: Flip horizontally
da: Flip horisontalt

en: Redo
da: Annuller fortryd

en: Scale Image
da: Skalér billede

en: You can proportionally scale the original image. For best results the scaling should be done before performing any other operations on it like crop, rotate, etc. Note that if you make the image larger it may become fuzzy.
da: Du kan skalere det oprindelige billede proportionelt. Du får de bedste resultater, hvis du skalerer før, du gør noget som helst andet (beskærer, roterer osv.). Læg også mærke til, at billedet bliver utydeligt, hvis du laver det større.

en: Original dimensions %s
da: Oprindeligt størrelsesforhold %s

en: Scale
da: Skaler

en: Restore Original Image
da: Genskab oprindeligt billede

en: Discard any changes and restore the original image.
da: Slet alle ændringer og genskab det originale billede.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
da: Tidligere redigerede kopier af dette billede vil ikke blive slettet.

en: Restore image
da: Genskab billede

en: Image Crop
da: Billedbeskæring

en: (help)
da: (hjælp)

en: The image can be cropped by clicking on it and dragging to select the desired part. While dragging the dimensions of the selection are displayed below.
da: Billedet kan beskæres ved at klikke på det og trække for at vælge den ønskede del. Billedets størrelse vises nedenfor mens du trækker.

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Arrow: move by 10px
da: Pil: Flyt 10px

en: Shift + arrow: move by 1px
da: Shift + pil: FLyt 1px

en: Ctrl + arrow: resize by 10px
da: Ctrl + pil: Ændr størrelse med 10px

en: Ctrl + Shift + arrow: resize by 1px
da: Ctrl + shift + pil: Ændr størrelse med 1px

en: Shift + drag: lock aspect ratio
da: Shift + træk: Lås størrelsesforhold

en: Crop Aspect Ratio
da: Størrelsesforhold ved beskæring

en: You can specify the crop selection aspect ratio then hold down the Shift key while dragging to lock it. The values can be 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc. If there is a selection, specifying aspect ratio will set it immediately.
da: Du kan specificere og låse størrelsesforholdet når du beskærer. Det gør du ved at holde shift-knappen nede, mens du trækker. Værdierne kan være 1:1 (kvadrat), 4:3, 16:9 osv. Hvis noget er valgt, bliver størrelsesforholdet ændret med det samme.

en: Crop Selection
da: Beskær det valgte

en: Once started, the selection can be adjusted by entering new values (in pixels). Note that these values are scaled to approximately match the original image dimensions. The minimum selection size equals the thumbnail size as set in the Media settings.
da: Når du er gået i gang, kan du ændre størrelsen af det valgte område ved at skrive nye værdier (i pixels). Vær opmærksom på, at værdierne skaleres til at beholde originalbilledets størrelsesforhold. Det mindst mulige valg er det samme som størrelsen på thumbnails. Den værdi styres under Indstillinger --> Medier.

en: Aspect ratio:
da: Størrelsesforhold:

en: Selection:
da: Valgt:

en: Thumbnail Settings
da: Thumbnail-indstillinger

en: The thumbnail image can be cropped differently. For example it can be square or contain only a portion of the original image to showcase it better. Here you can select whether to apply changes to all image sizes or make the thumbnail different.
da: Thumbnailen kan beskæres på en anden måde end den store udgave. Den kan eksempelvis være kvadratisk eller kun indeholde en del af originalen for bedre at udnytte formatet. Her kan du vælge, om ændringerne skal gælde for alle billedstørrelser eller om thumbnailen skal være anderledes.

en: Current thumbnail
da: Nuv&#230;rende thumbnail

en: Apply changes to:
da: Lav ændringer for:

en: All image sizes
da: Alle billedst&#248;rrelser

en: All sizes except thumbnail
da: Alle andre end thumbnail

en: Cannot load image metadata.
da: Kan ikke hente billedets metadata.

en: Cannot save image metadata.
da: Kan ikke gemme billedets metadata.

en: Image metadata is inconsistent.
da: Billedets metadata er uoverensstemmende.

en: Image restored successfully.
da: Billede genskabt.

en: Unable to create new image.
da: Kunne ikke oprette nyt billede.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
da: Der opstod en fejl ved billedskalering. Genindl&#230;s siden og pr&#248;v igen.

en: Nothing to save, the image has not changed.
da: Intet at gemme, billedet er ikke blveet ændret.

en: Unable to save the image.
da: Kunne ikke gemme billedet.

en: Image saved
da: Billede gemt

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
da: Filen &#8220;%s&#8221; findes ikke?

en: The GD image library is not installed.
da: GD Image Library er ikke installeret

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
da: Filen &#8220;%s&#8221; er ikke et billede.

en: From Computer
da: Fra Computer

en: From URL
da: Fra URL

en: Gallery
da: Galleri

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Gallery (%s)
da: Galleri (%s)

en: Upload/Insert %s
da: Upload/Inds&#230;t %s

en: Add Media
da: Tilf&#248;j medier

en: Add an Image
da: Tilf&#248;j et billede

en: Add Video
da: Tilf&#248;j video

en: Add Audio
da: Tilf&#248;j lyd

en: Saved.
da: Gemt.

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: H&#248;jre

en: Large
da: Stor

en: Full Size
da: Fuld størrelse

en: Size
da: St&#248;rrelse

en: File URL
da: Fil-URL

en: Alternate Text
da: Alt-tekst

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
da: Alternativ tekst til billedet, fx &#8220;Mona Lisa&#8221;

en: Alignment
da: Justering

en: Empty Title filled from filename.
da: Manglende titel udfyldt ud fra filnavn.

en: Caption
da: Billedtekst

en: Link URL
da: Link-URL

en: Enter a link URL or click above for presets.
da: Skriv en link-url eller klik ovenfor for forudindstillinger.

en: Order
da: R&#230;kkef&#248;lge

en: Location of the uploaded file.
da: Sted hvor du kan finde den uploadede fil.

en: Show
da: Vis

en: Hide
da: Skjul

en: Edit Image
da: Rediger billede

en: File name:
da: Filnavn:

en: File type:
da: Filtype:

en: Upload date:
da: Upload-dato.

en: Dimensions:
da: Størrelsesforhold:

en: Insert into Post
da: Inds&#230;t i indl&#230;g

en: You are about to delete <strong>%s</strong>.
da: Du er ved at slette <strong>%s</strong>.

en: Select Files
da: V&#230;lg filer

en: After a file has been uploaded, you can add titles and descriptions.
da: N&#229;r en fil er blevet uploadet, kan du tilf&#248;je titel og beskrivelse.

en: Add media files from your computer
da: Tilf&#248;j mediefiler fra din computer

en: Save all changes
da: Gem alle &#230;ndringer

en: All Tabs:
da: Alle faneblade:

en: Sort Order:
da: Sorteringsr&#230;kkef&#248;lge:

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Media
da: Medier

en: Actions
da: Handlinger

en: Gallery Settings
da: Galleri-indstillinger

en: Link thumbnails to:
da: Link thumbnails til:

en: Image File
da: Billedfil

en: Attachment Page
da: Vedh&#230;ftede filer

en: Order images by:
da: Sorter billeder efter:

en: Menu order
da: Menur&#230;kkef&#248;lge

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Random
da: Tilf&#230;ldig

en: Order:
da: Sorter:

en: Gallery columns:
da: Galleri-kolonner:

en: Insert gallery
da: Inds&#230;t galleri

en: Update gallery settings
da: Opdater galleri-indstillinger

en: Search Media
da: S&#248;g i medier

en: All Types
da: Alle Typer

en: Image Caption
da: Billedtekst

en: Image URL
da: Billede-URL

en: Link Image To:
da: Link billede til:

en: Link to image
da: Link til billede

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
da: Linktekst, fx &#8220;Artikel om Blekingegadebanden (PDF)&#8221;

en: Save as Pending
da: Gem som afventer

en: Preview Changes
da: Preview &#230;ndringer

en: Privately Published
da: Udgivet privat

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Private
da: Privat

en: Password protected
da: Kodeordsbeskyttet

en: Public, Sticky
da: Offentlig, fastgjort

en: Public
da: Offentlig

en: Stick this post to the front page
da: Fastgør dette indl&#230;g til forsiden

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
da: Planlagt til: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
da: Udgivet: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
da: Udgiv <b>med det samme</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
da: Planl&#230;g til: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
da: Udgiv: <b>%1$s</b>

en: Schedule
da: Planl&#230;g

en: Update
da: Opdater

en: Add or remove tags
da: Tilf&#248;j eller fjern tags

en: Add
da: Tilf&#248;j

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: Most Used
da: Mest brugte

en: + Add New Category
da: + Tilf&#248;j kategori

en: New category name
da: Nyt kategorinavn

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
da: Uddrag er valgfri, manuelt skrevne resumeer af indholdet, som kan bruges i dit tema. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">L&#230;r mere om Uddrag (p&#229; engelsk).</a>

en: Already pinged:
da: Allerede pinget:

en: Send trackbacks to:
da: Send trackbacks til:

en: Separate multiple URLs with spaces
da: Adskil flere URL'er med mellemrum

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
da: Egne felter kan bruges til at tilf&#248;je ekstra metadata til et indl&#230;g, som du kan <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">bruge i dit tema</a>.

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
da: Tillad <a href="%s" target="_blank">trackbacks og pingbacks</a> til denne side.

en: Show comments
da: Vis kommentarer

en: Parent
da: For&#230;lder

en: Main Page (no parent)
da: Forside (ingen for&#230;lder)

en: Template
da: Skabelon

en: Default Template
da: Standardskabelon

en: Visit Link
da: Bes&#248;g link

en: Keep this link private
da: Lad dette link v&#230;re privat

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette dette link '%s'
      'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
da: <code>_blank</code> &mdash; nyt vindue eller faneblad.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
da: <code>_top</code> &mdash; nuværende vindue eller faneblad, uden rammer.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
da: <code>_none</code> &mdash; samme vindue eller faneblad.

en: Choose the target frame for your link.
da: V&#230;lg hvor linket skal &#229;bnes.

en: identity
da: identitet

en: another web address of mine
da: en anden af mine webadresser

en: friendship
da: venskab

en: contact
da: kontakt

en: acquaintance
da: bekendt

en: friend
da: ven

en: none
da: ingen

en: physical
da: fysisk

en: met
da: m&#248;dt

en: professional
da: arbejde

en: co-worker
da: medarbejder

en: colleague
da: kollega

en: geographical
da: geografisk

en: co-resident
da: sambo

en: neighbor
da: nabo

en: family
da: familie

en: child
da: barn

en: kin
da: familie

en: parent
da: for&#230;lder

en: sibling
da: s&#248;skende

en: spouse
da: &#230;gtef&#230;lle

en: romantic
da: romantisk

en: crush
da: forelskelse

en: date
da: kæreste

en: sweetheart
da: elskling

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
da: Hvis du linker til en person, kan du specificere jeres forhold ved at bruge formularen ovenfor. Hvis du vil l&#230;re mere om id&#233;en, kan du tjekke <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a> ud.

en: Image Address
da: Billedadresse

en: RSS Address
da: RSS-adresse

en: Notes
da: Noter

en: Rating
da: Karakter

en: (Leave at 0 for no rating.)
da: (Lad blive p&#229; 0 for ingen karakter.)

en: Storage Space
da: Opbevaringsplads

en: Space Allowed
da: Tilladt plads

en: Space Used
da: Brugt plads

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
da: Du har ikke tilstr&#230;kkelige rettigheder til at se denne side.

en: Dismiss
da: Afvis

en: Search
da: S&#248;g

en: Search for plugins by keyword, author, or tag.
da: S&#248;g efter plugins vhs. n&#248;gleord, forfatter eller tag.

en: Popular tags
da: Popul&#230;re tags

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
da: Du kan ogs&#229; lede efter plugins ved at se p&#229; de mest popul&#230;re tags:

en: Search Plugins
da: S&#248;g plugins

en: Install a plugin in .zip format
da: Installer et plugin i .zip-format

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
da: Hvis du har et plugin i .zip-format, kan du installere det ved at uploade det her.

en: Plugin zip file
da: Plugin-zipfil

en: Install Now
da: Installer nu

en: No plugins match your request.
da: Ingen plugins at vise

en: By %s
da: Af %s

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
da[0]: (baseret p&#229; %s vurdering)
da[1]: (baseret p&#229; %s vurderinger)

en: 5 stars
da: 5 stjerner

en: 4 stars
da: 4 stjerner

en: 3 stars
da: 3 stjerner

en: 2 stars
da: 2 stjerner

en: 1 star
da: 1 stjerne

en: Plugin Install
da: Plugin-installation

en: Install Update Now
da: Installer opdatering nu

en: Newer Version (%s) Installed
da: Nyere version (%s) installeret

en: Latest Version Installed
da: Nyeste version installeret

en: Author:
da: Forfatter

en: Last Updated:
da: Sidst opdateret:

en: Requires WordPress Version:
da: Kr&#230;ver WordPress version:

en: %s or higher
da: %s eller h&#248;jere

en: Compatible up to:
da: Kompatibel op til:

en: Downloaded:
da: Downloadet:

en: %s time | %s times
da[0]: %s gang
da[1]: %s gange

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
da: WordPress.org pluginside &#187;

en: Average Rating
da: Gennemsnitskarakter:

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette plugin er <strong>ikke blevet testet</strong> med den nuv&#230;rende version af WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette plugin er <strong>ikke markeret som kompatibelt</strong> med din version af WordPress.

en: The <code>%1$s</code> plugin header is deprecated. Use <code>%2$s</code> instead.
da: Plugin-headeren <code>%1s</code> er udfaset. Brug <code>%2$s</code> istedet.

en: Visit plugin homepage
da: Bes&#248;g plugin-websted

en: Visit author homepage
da: Bes&#248;g forfatterens websted

en: The plugin generated unexpected output.
da: Dette plugin genererede et uventet output.

en: One of the plugins is invalid.
da: Et af disse plugins er ugyldigt.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
da: Kunne ikke fuldstændigt fjerne plugin(s) %s.

en: Invalid plugin path.
da: Ugyldig pluginsti.

en: Plugin file does not exist.
da: Pluginfilen eksisterer ikke

en: The plugin does not have a valid header.
da: Pluginet har ikke en gyldig header.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere sider som denne bruger.

en: You are not allowed to create pages as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette sider som denne bruger.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere indl&#230;g som denne bruger.

en: You are not allowed to post as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at skrive indl&#230;g som denne bruger.

en: You are not allowed to edit pages.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere sider.

en: You are not allowed to edit posts.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere indl&#230;g.

en: Auto Draft
da: Automatisk kladde

en: Images
da: Billeder

en: Manage Images
da: H&#229;ndter Billeder

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Billede <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Billeder <span class="count">(%s)</span>

en: Audio
da: Lyd

en: Manage Audio
da: H&#229;ndter Lyd

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Lyd <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Lyd <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Video
da: H&#229;ndter Video

en: View Page
da: Se side

en: Click to edit this part of the permalink
da: Klik for at &#230;ndre denne del af permalinket

en: Temporary permalink. Click to edit this part.
da: Midlertidigt permalink. Klik for at redigere denne del.

en: Permalink:
da: Permanent link:

en: Change Permalinks
da: Rediger permalinks

en: Warning: %s is currently editing this post
da: Advarsel: %s redigerer dette indl&#230;g lige nu

en: Warning: %s is currently editing this page
da: Advarsel: %s redigerer denne side lige nu

en: Warning: %s is currently editing this.
da: Advarsel: %s redigerer lige nu

en: Preview not available. Please save as a draft first.
da: Preview ikke tilg&#230;ngeligt. Gem venligst en kladde f&#248;rst.

en: Just another WordPress site
da: Endnu en WordPress-blog

en: F j, Y
da: j. F Y

en: g:i a
da: H:i

en: F j, Y g:i a
da: j. F Y H:i

en: Just another %s site
da: Endnu en %s-side

[ctx: User role]
en: Editor
da: Redakt&#248;r

[ctx: User role]
en: Author
da: Forfatter

[ctx: User role]
en: Contributor
da: Bidragyder

[ctx: User role]
en: Subscriber
da: Abonnent

en: Welcome to <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
da: Velkommen til <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. Dette er dit første indlæg. Rediger eller slet det og begynd så at blogge!

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
da: Advarsel! DNS jokertegn er muligvis ikke korrekt indstillet!

en: Quick Edit
da: Lynrediger

en: Quick&nbsp;Edit
da: Lynrediger

[ctx: column name]
en: Title
da: Titel

[ctx: column name]
en: File
da: Fil

[ctx: column name]
en: Attached to
da: Vedh&#230;ftet

[ctx: column name]
en: Date
da: Dato

[ctx: column name]
en: Comment
da: Kommentar

en: Relationship
da: Relation

en: Visible
da: Synlig

en: Role
da: Rolle

en: Bulk Edit
da: Masserediger

en: &mdash; No Change &mdash;
da: &mdash; Ingen ændringer &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
da: &ndash;ELLER&ndash;

en: [more]
da: [mere]

en: [less]
da: [mindre]

en: Allow
da: Tillad

en: Do not allow
da: Tillad ikke

en: Allow Comments
da: Tillad kommentarer

en: Allow Pings
da: Tillad pings

en: Sticky
da: Fastgjort

en: Not Sticky
da: Ikke-fastgjort

en: Make this post sticky
da: Fastgør dette indlæg

en: Missed schedule
da: Missede planlagt indl&#230;g

en: Last Modified
da: Sidst &#230;ndret

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: View posts by this author
da: Se indl&#230;g skrevet af denne bruger

en: Y/m/d \a\t g:i A
da: d.m.Y \k\l\. H:i

en: In reply to <a href="%1$s">%2$s</a>.
da: Som svar på <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Y/m/d \a\t g:ia
da: m/d/Y \k\l H:i

en: Reply to Comment
da: Besvar kommentar

en: Submit Reply
da: Send svar

en: Comment by %s moved to the trash.
da: Kommentar af %s flyttet til papirkurven.

en: Comment by %s marked as spam.
da: Kommentar af %s markeret som spam.

en: Value
da: V&#230;rdi

en: Key
da: N&#248;gle

en: Add New Custom Field:
da: Tilføj nyt felt.

en: Enter new
da: Skriv ny

en: Add Custom Field
da: Tilf&#248;j Eget Felt

en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
da: %2$s %1$s %3$s @ %4$s:%5$s

en: Thumbnail linked to file
da: Thumbnail linket til fil

en: Image linked to file
da: Billede linket til fil

en: Thumbnail linked to page
da: Thumbnail linket til side

en: Image linked to page
da: Billede linket til side

en: Link to file
da: Link til fil

en: Link to page
da: Link til side

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
da: F&#248;r du kan uploade din importeringsfil, skal du rette f&#248;lgende fejl:

en: Choose a file from your computer:
da: V&#230;lg en fil fra din computer:

en: Maximum size: %s
da: Maksimumst&#248;rrelse: %s

en: Upload file and import
da: Upload fil og importer

en: Click to toggle
da: Klik for t&#230;nd/sluk

en: Find Posts or Pages
da: Find indl&#230;g eller sider

en: Pages
da: Sider

en: Close
da: Luk

en: Select
da: V&#230;lg

en: New Page
da: Ny side

en: Edit Media
da: Rediger medie

en: Install Plugins
da: Installer plugins

en: Install Themes
da: Installer temaer

en: Manage Themes
da: Håndter temaer

en: New Post
da: Nyt indl&#230;g

en: (no title)
da: (ingen titel)

[ctx: post state]
en: Pending
da: Afventer

en: Enable accessibility mode
da: Sl&#229; tilg&#230;ngelighedstilstand til

en: Disable accessibility mode
da: Sl&#229; tilg&#230;ngelighedstilstand fra

en: Activate
da: Aktiver

en: Password:
da: Adgangskode:

en: <strong>ALERT: You are logged out!</strong> Could not save draft. <a href="%s" target="_blank">Please log in again.</a>
da: <strong>ADVARSEL: Du er blevet logget ud!</strong> Kunne ikke gemme kladde. <a href="%s" target="_blank">Log venligst ind igen.</a>

en: Comment %d does not exist
da: Kommentaren %d eksisterer ikke

en: You did not enter a category name.
da: Du skrev ikke et navn p&#229; kategorien.

en: No tags found!
da: Ingen tags fundet!

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
da: Beklager, men du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

en: Please provide a custom field value.
da: Angiv venligst en v&#230;rdi.

en: User <a href="#%s">%s</a> added
da: Brugeren <a href="#%s">%s</a> tilf&#248;jet

en: g:i:s a
da: H:i

en: Draft saved at %s.
da: Kladde gemt %s.

en: Someone
da: En eller anden

en: You are not allowed to edit this page.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere denne side.

en: You are not allowed to edit this post.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere dette indl&#230;g.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
da: Gem er sl&#229;et fra: %s redigerer lige nu siden.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
da: Gem er sl&#229;et fra: %s redigerer lige nu indl&#230;gget.

en: Cheatin&#8217; uh?
da: Hey! Snyder du?

en: Item not updated.
da: Enheden blev ikke opdateret.

en: No posts found.
da: Ingen indl&#230;g fundet.

en: Title
da: Titel

en: Date
da: Dato

en: Published
da: Udgivet

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Pending Review
da: Afventer genneml&#230;sning

en: Draft
da: Kladde

en: Y/m/d
da: d.m.Y

en: Thank you for creating with <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.
da: Tak fordi du udgiver med <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>

en: Visit Site
da: Bes&#248;g websted

en: Log Out
da: Log ud

en: Invalid plugin page
da: Ugyldig plugin side

en: Cannot load %s.
da: Kan ikke hente %s.

en: You are not allowed to import.
da: Du har ikke tilladelse til at importere.

en: Import
da: Importer

en: You do not have permission to upload files.
da: Du har ikke rettigheder til at uploade filer.

en: Edit Comment
da: Rediger kommentar

en: Oops, no comment with this ID.
da: Ups, der er ingen kommentar med det ID.

en: Go back
da: Tilbage

en: You are not allowed to edit comments on this post.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere kommentarer til dette indl&#230;g.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
da: Denne kommentar er i papirkurven. Flyt den fra papirkurven, hvis du vil redigere den.

en: You are about to mark the following comment as spam:
da: Du er ved at markere f&#248;lgende kommentar som spam:

en: Spam Comment
da: Spam kommentar

en: You are about to move the following comment to the Trash:
da: Du er ved at flytte f&#248;lgende kommentar til papirkurven:

en: Trash Comment
da: Smid kommentar i papirkurv

en: You are about to delete the following comment:
da: Du er ved at slette f&#248;lgende kommentar:

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
da: <strong>FEJL</strong>: Husk at skrive en kommentar.
